Soovid tuju tõsta? Täida vaas lilledega

Kui õues on rõske ja sombune sügis, saab mõnusat meeleolu tekitada küünlatule ja soojade jookidega. Lisaks valgusele ja soojusele aitavad pimedal ajal kodu helgemaks muuta ja tuju tõsta ka lõikelilled. Fakt, et lilled suurendavad õnnetunnet, on isegi teaduslikult tõestatud. Seega tasub õiteilu enda läheduses hoida sõltumata aastaajast.

Kimpude stiil on aja jooksul muutunud. Bukett lillebaarist Pojeng

Lilled teevad õnnelikuks

Ilmselt oled kogenud, et lillede saamine toob inimestele naeratuse näole. Seda nähtust uurinud professor Jeannette Haviland-Jones jõudis järeldusele, et lilled mõjutavad  õnnetunnet koheselt ning nende mõju kestab veel paar päeva. See tähendab, et lilledega saab lihtsal ja loomulikul viisil oma emotsionaalset tervist toetada.

Lilled ei ole küll hädavajalikud, kuid nende positiivse mõju tõttu jätkub nõudlust ka keerulistel aegadel. Tallinnas Kalamajas populaarset lillebaari Pojeng pidav Kristiina Valter räägib, et koroonaviirusest tulenenud eriolukorra ajal tema poes lillemüük pigem kasvas. „Võib-olla oli põhjus selles, et samal ajal saabus kevad ning inimesed ikka armastavad siis rohkem ilu tuppa tuua,“ lisab ta.

Kalamaja elanikud võtsid seal uksed avanud lillebaari soojalt vastu

Kust endale lilli osta?

Kui soovid oma koju sagedamini lõikelilli tuua, tasub esmalt erinevate müüjate hindu uurida – need võivad üllatavalt palju erineda. Samuti on viimastel aastatel avatud lillepoodide sortiment ja kimpude stiil hoopis teistsugune kui see, mida Eestis varasemalt osta sai. Olles oma lemmikpoe leidnud, tee müüjaga juttu ning lase endale värskemaid õisi soovitada.    

Londoni elanikud saavad teha endale kasvõi lillede püsitellimuse, nii et valik hooajalistest õitest saabub koju igal esmaspäeval

Juhul, kui su koduteel toredat lillepoodi ei leidu, tee avastusretk veebiavarustesse. Nii nagu teiste kaupade puhul, saad ka lilled endale ukse taha tellida. Soojemal perioodil kasuta ära väljasõite loodusesse ja sõprade maamajja, et sealt vastutustundlikult mõni oks või kimbuke vaasipanekuks kaasa tuua.   

Silindrikujuline vaas on ajatu klassika. Bukett Telliskivi lillepoest Kaktus, foto: Annika Metsla

Mitut vaasi on vaja ja milliste trendidega arvestada?

Kristiina Valteri sõnul võib kodus vaase olla kasvõi ainult üks. „Sel juhul aseta see kusagile, kus sa alati lilli näha tahaksid: näiteks söögilauale või telekalauale. Ise olen aastaid hoopis vannitoas lilli armastanud – sinna piisab ühest kitsamast silindri kujuga vaasist täiesti,“ selgitab ta.

Lillede valikul saab arvestada nende värvi, lõhna, varre kõrgust ja vastupidavust vaasis. Siiski pole mõtet otsustamisel väga pikalt ja põhjalikult juurelda. Koju lilli ostes lähtu sellest, mis sulle just sel ajahetkel meeldib. Need, kelle jaoks trendikus oluline on, saavad seda muidugi ka lillede puhul järgida.

Kristiina märgib, et lillede koju ostmise puhul kehtib sarnane muster on nagu rõivamoeski –  ammused trendid tulevad ringiga tagasi. „Üldjuhul aretatakse mingi lille uus, pisut teistmoodi sort ja inimestele meeldib see jälle. Näiteks praegu armastatakse uusi tumedaid ja muudes värvides nelke väga.“

Mida erilisem vaas, seda vähem erinevaid õisi see vajab

Kuidas lilled vaasis kauem seisavad?

Vaasi kuningannadeks ja kuningateks võib pidada krüsanteeme, sest need seisavad toas hästi. Samuti püsivad vaasis pikemalt nelgid, inkaliiliad, preeriakellukesed, lill nimega linnupiim ning igasugused rohelised oksad.

Kuldreegel, mida lilli vaasi pannes meeles pidada, on see, et alumised lehed ei jääks vette, sest need ajavad vee roiskuma. Puitunud varrega lilled nagu roos ja hortensia tahavad rohkem ja kuumemat vett. Tulpidele ja teistele sibullilledele meeldib hästi külm vesi. Tulpidele piisab viiest sentimeetrist veest, sest muidu „joovad“ nad liiga palju ning õied vajuvad raskusest longu. Lõikelillede eluiga vaasis aitavad pikendada säilitusained, mida kõigist lillepoodidest pisikestes pakendites osta saab.

Lihtne moodus keskkonna muutmiseks

Lillede abil on võimalik lihtsalt ja kiiresti oma kodu ilmet värskendada. Kui paned vaasi õied, mida tavaliselt kodus ei ole ning sätid nähtavale kohale mõned tähenduslikud postkaardid või vahetad raamides fotosid, saavutad väheste kuludega meeldiva muutuse. 

Lihtne sisustusnipp: värsked lilled ning valik kaarte ja fotosid toovad naeratuse näole

Sarnast efekti on kasutanud tuntud New Yorgi florist Lewis Miller, muutes oma kodulinna lõikelilledest kompositsioonidega värvikamaks ja helgemaks. Millerit, kes paigutab suursuguseid kimpe linna avalikesse prügikastidesse, telefoniputkadesse ja skulptuuride külge, on võrreldud koguni kuulsa tänavakunstnik Banksyga. Floristi eesmärk on panna inimesi naeratama ja vähendada stressi ning tema guerilla-installatsioonid on väga soojalt vastu võetud.

Lewis Milleri kompositsioon New Yorgi tänaval. Foto: lewismillerdesign.com

Bonava blogi toob sinuni lood uutest kodudest, inspireerivad sisustusnipid ning jagab kasulikke nõuandeid mugava kodu valimiseks ja loomiseks.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.