Talv on tulekul – vaata üle kodused kütteseadmed

Enne talve tulekut kontrolli üle enda kodus olevad kütteseadmed. Foto: Shutterstock.

Kuna ilmad lähevad järk-järgult külmemaks, tuleb hakata mõtlema taas sellele, kuidas kodu mõnusalt soojaks saada. Kaugküttega uutes majades ja uusarenduspiirkondades sellega ilmselt probleemi ei ole, kuid vanemates majades tuleks kindlasti vaadata üle ka kodused kütteseadmed, et vältida võimalikku tuleohtu. 

Kuna mitmed põlengud saavad alguse katkistest või hooldamata kütteseadmetest, tuleb need enne külmade ilmade saabumist vaadata üle või pöörduda vajadusel spetsialisti poole. Riigi Teataja tuleohutuse seadus ütleb, et isik peab kontrollima tema valduses oleva kinnisasja, ehitise, ruumi, seadme ja nende kasutamise ohutust ja tagama küttesüsteemi ja kasutamisel ohutuse inimese elule, varale ja keskkonnale. 

Ahi, kamin ja pliit

Puukütteseadmel võivad ilmneda probleemid, kui see on puhastamata. Seetõttu vajab sinu ahi, pliit või kamin perioodilist hooldamist. Kuna põlemisprotsessi käigus võivad ahjukivid mureneda, savi välja pudiseda või ahjulõõr tahma ja pigi koguda, tuleb potentsiaalsed probleemid kõrvaldada. Kõige kindlam on jätta see töö spetsialisti hooleks.

Siinkohal on tähtis kasutada kütmisel ainult kuiva puitu ning mitte põletada prahti, millest tekivad mürgised gaasid, mis ahju või pliidi sisemust lagundavad. Pea meeles, et pliiti ja ahju tuleb kütta mõõdukalt – liigkütmine on hoonete süttimise üks levinumaid põhjuseid.

Töökorras elektrivõrk

Elektrikütte puhul on esiteks oluline, et juhtmestik oleks paigaldatud kvalifitseeritud spetsialisti poolt ja vastaks küttekeha võimsusele. Liiga nõrkade juhtmete korral tehib ülekoormus, juhtmed võivad kuumeneda ning tekkida tulekahju. Vaata üle ka pistikutes ja harukarpides olevad juhtmed – kui need on halvasti kinnitatud, tekib sädelus, mis taaskord tulekahjuni viia võib. Ära unusta, et korras peab olema ka elektriküttekeha ise – kas radiaator või soojapuhur.

Päästeamet koostas kütteperioodiks meelespea:

  • Sina vastutad, et kodu elektrijuhtmestik oleks terve ja korras
  • Suitsuandur aitab sul avastada tulekahju selle alguses, kohustuslik on paigaldada ka vingugaasiandur
  • Ära jäta kütte- ja soojendusseadmeid (pliite, ahje, katlaid ja soojapuhureid) järelevalveta 
  • Sinu kohustus on hoida hoone korsten ja tahmalõõrid pragudeta ja puhtad

Bonava blogi toob sinuni lood uutest kodudest, inspireerivad sisustusnipid ning jagab kasulikke nõuandeid mugava kodu valimiseks ja loomiseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.