Uus kooliaasta on täie hooga käimas, mis tähendab, et tihti jääb lapsel õppimise kõrvalt vähem aega koristamiseks ning võib juhtuda, et koolilapse tuba läheb kiirelt sassi. Siin tuleb appi tark ruumikasutus ja hea süsteem– kui tuba hästi organiseerida, saad olla kindel, et see püsib korras ka kiiremal ajal ning lapsel on seal alati hea nii õppida kui mängida.
Nutikas ruumikasutus
Targa ruumikasutusega saab tekitada tuppa rohkem vaba pinda ja selle kaudu kodu kergemini korras hoida. Nutikaks paigutuseks tuleks võtta käiku seinapinnad ning lauaalused, luues sinna sahtlid või riiulid. Hea mõte oleks kasutada sahtleid ka kirjutuslaua all, kus saab hoida näiteks vihikuid, pliiatseid või nutiseadmete juhtmeid. Laua alla on hea mõte kinnitada nagi, mille külge on mugav koolikotti riputada.
Appi tuleb ka multifunktsionaalne mööbel, näiteks mugav diivan-voodi, millel tihtipeale on asjade paigutamiseks ka hoiukast. Magamise ajaks saad diivani voodiks lahti tõmmata ning päevasel ajal taas kokku panna.
Kasutades neid lahendusi, lood põrandale vaba pinda juurde ning lapsel on toas ruumi, et sõpradega mängida või lihtsalt omaette tegutseda.
Loo koos lapsega sobiv süsteem
Segaduse vältimiseks peaks mõtlema ka asjade paigutusele ning looma koos lapsega hästi toimiva ent lihtsa süsteemi. Oma koht tuleks leida nii koolitarvikutele, mänguasjadele kui riietele, et nooruk need iga kell üles leiaks, ning mis veelgi tähtsam – neid oleks hiljem mugav ka tagasi panna.
Uusarendustes on tihtipeale tubadesse loodud seinaniššid, kuhu on võimalik mahukas seinakapp paigutada. Seal on peale riiete käepärane hoida ka näiteks mänguasju, spordivahendeid või nutiseadmeid. Kui mõtled läbi, kuidas asjad paigutada, saabki hoida ühes korras erisuguseid asju nii, et need omavahel sassi ei läheks.
Selle kõige käigus tuleb pidada aga meeles, et lapsevanemana võime asjad organiseerida ning lapselegi selgitada ja ette näidata, kuid tähtsaim on see, et laps süsteemist ise aru saaks. Seetõttu oleks hea mõte laps kogu protsessi kaasata ning luua temaga üheskoos lihtne ent nutikas süsteem. Nii leiab laps vajamineva kiirelt üles ning oskab need ka iseseisvalt õigetele kohtadele tagasi panna.
Olulisel kohal on ka puhkehetked
Kuigi kooliaastal kulub üsna suur osa ajast õppimiseks, ei tohi unustada ka puhkuse ja mängu tähtsust. Seetõttu tuleb jätta osa ruumist mängimiseks, puhkamiseks või mõneks muuks meelepäraseks vaba aja tegevuseks. Ruumis võiks olla eraldi nurgakene, kus lapsel on hea olla – lihtsalt lõõgastuda, oma mõtteid mõelda ja õppimine korraks unustada. Puhkamist ei tohiks pidada vähem tähtsaks kui õppimist, sest just puhkehetkedel seedib laps koolis õpitut ning kinnistab teadmisi.
Isegi, kui kodus on ruum piiratud, tagab nutikas ruumikasutus ja hea organiseeritus selle, et igale asjale leidub oma koht ning ruumi jääb nii õppetööks kui puhkamiseks. Tuleb vaid asjadele oma süsteem luua ning nutikalt tegutseda!
Bonava blogi toob sinuni lood uutest kodudest, inspireerivad sisustusnipid ning jagab kasulikke nõuandeid mugava kodu valimiseks ja loomiseks.