Bonava blogi

Tee asjadele ruumi – sisseehitatud panipaik mahub igasse kodusse

Kodu Bonava Pärnaõue arenduses.Foto: Maris Tomba


Tänapäeva kodudes on panipaigad väga olulisel kohal, sest aitavad hoida korda ning jätavad kena minimalistliku mulje. Enne panipaikade tellimist on vaja korralikult läbi mõelda mitmed aspektid, sest sisseehitatud süsteeme on küll võimalik hiljem osaliselt ümber tõsta, kuid nii kaotavad need oma tervikliku funktsionaalsuse.

Tank Indoori spetsialist Piret Grossthal annab nõu, millele panipaika planeerides tähelepanu pöörata.

Pane paika asukoht

Ükskõik, kas otsustate, et panipaik tuleb magamistuppa, lastetuppa, esikusse või majapidamisruumi, tasuks jälgida, et see jääks ruumi “kasutamata tsooni”, muutes selle paremini toimivaks. Kappe on võimalik ehitada pea igale poole, kasvõi toanurka, trepi alla, kaldseina alla või kitsasse koridori. Näiteks lükanduksed ei vaja avamiseks palju ruumi ja nii sobivad need hästi kitsasse ruumi.

“Põhimõtteliselt võib kapi teha kuhu iganes, aga ei soovita niisketesse ja suure õhurõhu kõikumisega ruumidesse. Niiskus võib mööbliplaati kahjustada, õhurõhu kõikumine niisutab ja kuivatab vaheldumisi mööbliplaati ja sellest võib kapiuks tõmbuda kõveraks,” sõnab Piret Grossthal.

Näidiskorter Bonava Uus-Mustamäe arenduses.Foto: Magnus Heinmets

Funktsionaalne panipaik algab heast planeerimisest

Kapi sügavuse määrab juba see, kuidas kappi planeeritakse kasutada. Kui soovid näiteks riideid koos riidepuudega riputada, peab kapi sisse mahtuma ka laiem riidepuu. Üldiselt soovitatakse, et kapi sügavus võiks olla vähemalt 650 mm või rohkem. 

Piret Grossthali soovitus on planeerida kapi uksed maast laeni, kuid ta lisab, et vajadusel saab uksi ka kahel tasandil teha ehk eristada alumised ja ülemised hoiuala uksed.

“Üldiselt soovitakse võimalikult puhast pinda ja vähem jagamisi – iga poolitamine võtab vajalikku vaba ruumi vähemaks.” Samuti, kui plaan on tellida kapi uksed peegliga, ei teki maast laeni uste puhul probleemi, et peegel võiks pikemate inimeste jaoks liiga lühikeseks jääda.

Spetsialist toonitab, et liuguste planeerimisel on väga oluline jälgida riiulite paiknemist kapis – kui uks jääb poolele riiulile ette, on asju väga ebamugav kappi panna ja välja võtta. Grossthali sõnul on see liuguste juures klassikaline viga ning seda aitab vältida, kui kapi planeerimist alustada kohe liuguste arvust ja vastavalt sellele planeerida alles kapi sisemus.

Tavaliselt mõeldakse just vastupidi – kõigepealt planeeritakse kapi sisu valmis ja siis hakatakse vaatama liuguksi. Lõpuks ei panda enam kahte asja kokku, et uste ülekate jääb keset riiulit. Professionaalid juba teavad seda trikki ning seetõttu tasub neid usaldada.

Kodu Bonava Pärnaõue arenduses.Foto: Maris Tomba

Mõtle läbi, mida kapis hoiustad ning kes seda kasutavad

Enne kapisüsteemi tellimist tasub välja mõelda, kes hakkavad kappi kasutama, kas lapsed, täiskasvanud või kõik koos, ning kui mitme inimese asju see võiks mahutada. Samuti oleks kodus hea teha inventuur ja läbi mõelda, mida konkreetsesse panipaika soovitakse panna.

Kas panipaik peaks mahutama palju riputatavaid või laotatavaid riideid? Palju on kastidesse pakitavat hooajakraami, käekotte ja kohvreid? Kas kapp peaks mahutama ka kodutehnikat, nagu tolmuimeja, triikraud, triikimislaud ja isegi kokkupandavat pesukuivatusresti? Sellest kõigest sõltub, palju on vaja planeerida ruumi riidepuutoru, sahtlite, riiulite, korvide või spetsiaalsete väljatõmmatavate süsteemide jaoks.

Kokkuvõttes tuleb enda jaoks välja mõelda, kuidas just sina tahaksid panipaigas asju kasutada – seejärel saab aidata juba spetsialist, et koostöös sünniks parim ning toimiv lahendus.

Milliseid kapi sisu süsteeme eelistada?

Garderoobide jaoks on olemas väga palju erinevaid süsteeme, mis kergendavad asjadele ligipääsu ning aitavad hoida korda. Riiulite eelis on nende soodne hind, lisaks võimaldavad need paigutada paljusid erineva kuju ja suurusega asju – kõik on visuaalselt hästi nähtaval. Korvsüsteemide eelis võrreldes sahtlitega on see, et nad õhutavad riideid igalt poolt, kuid miinuseks, et väga väikseid esemeid ei saa neisse panna, kuna need võivad aukudest välja kukkuda.

Mugavust pakuvad erinevad jalanõude riiulid, mida saab samuti planeerida väljatõmmatavateks. “Jalanõude riiuleid on väga erinevaid. Kuigi palju tellitakse spetsiaalseid jalanõude korvriiuleid, siis vältimaks liiva või mustuse kukkumist ülemistest jalanõudest alumistesse, on olemas ka nii kaldega kui ilma mööbliplaadi põhjata jalanõude riiuleid. Üsna tihti kasutatakse jalanõude jaoks aga ka lihtsalt tavalist riiulit,” selgitab Piret Grossthal.

Lisaks pakutakse väljatõmmatavaid süsteeme pükste- ja lipsuhoidjatele, majapidamisriiulile, riidepuutorudele, triikimisalustele jne. Suurepäraseks lahenduseks osutub tihti ka väljatõmmatav peegel, mis sobib eriti hästi magamistuppa. 

Panipaik Bonava Pärnaõue arenduses.Foto: Maris Tomba

Kapisisene valguslahendus pakub mugavust

Kuigi kapi valgustamiseks on mitmeid võimalusi, on üks aina enam populaarsust koguv variant LED-valgustite ribad.

“Praegu on võimalik LED-valgustust integreerida nii liuguste ülasiini sisse kui ka kappi riiuli sisse. LED-valgustitega saab sisseehitatud garderoobis valgustada just neid kohti, mis tavalise laevalgustiga jääksid pimedaks. Kindlasti tasub veenduda, et läheduses oleks elektritoite valmidus,” selgitab Tanki spetsialist.

Kokkuvõttes teevad hästi organiseeritud ja funktsionaalsed panipaigad mugavamaks ja lihtsamaks iga koduomaniku elu. Uue kodu soetamisel tasub see teema juba varakult läbi mõelda ning pangast laenupakkumist küsides uurida, millised on võimalused lisada sellesse kohe ka summa garderoobi sisustamiseks. See tähendab küll laenumakse suurenemist, kuid hoiab ära olukorra, kus keset tühja uut kodu seistes tuleb garderoobi tellides korraga suurem rahasumma välja käia.  

Bonava blogi toob sinuni lood uutest kodudest, inspireerivad sisustusnipid ning jagab kasulikke nõuandeid mugava kodu valimiseks ja loomiseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.