Teeme selgeks: millised toataimed on parimad õhupuhastajad, millised saavad hakkama ka hämaras

Taime valikul tuleb mõelda läbi, milliseid tingimusi ta kasvamiseks vajab.Foto: Pexels

Koju toodud toataimed on väga kasulikud seltsilised – peale silmailu pakkumise loovad need ruumi naturaalse atmosfääri ja hoiavad õhu puhta ning värskena. Enne uue taime soetamist tuleks aga läbi mõelda, kuhu roheline kaaslane paigutada ja kuidas selle eest hoolt kanda. 

Tõlvlehik

Lumivalgete õitega tõlvlehik on populaarne toataim ning hoiab koduse õhu värskena. Kasvamiseks on sellele ideaalne pooleldi varjuline, niiske ja soe ruum, kust käiks läbi ka piisavalt õhku. Otsese päikesevalguse käes tõmbuvad lehed rulli ja muutuvad kollaseks. Kui sul on kodus loomi või väikeseid lapsi, tuleb olla ettevaatlik, sest lehed on alla neelates mürgised. 

Tõlvlehikule on ideaalne pooleldi varjuline, niiske ja soe ruum.Foto: Pexels

Sõnajalg

Suursugused sõnajalad on peale koheva välimuse ka head õhupuhastajad, kuid hooldamisel üsna nõudlikud. Kasvamiseks eelistavad taimed veidi varjulisemat paika, sest lehed on otsese päikesevalguse ja sooja suhtes väga tundlikud. Tundlikumad on need ka tuule suhtes, kuid vajavad samal ajal parajalt õhku.

Kasta tuleb taime väga hoolikalt – sõnajalg tahab regulaarselt veega pritsimist, kuid seda tuleb teha õrnalt, et juured ja lehed tugeva veesurve tõttu kahjustada ei saaks. Selleks saab keerata pritsi otsiku režiimile, mis paiskab vett taimele justkui uduvihmana. 

Kui aknast päike otse sisse ei paista, võid asetada sõnajala aknalauale.Foto: Shutterstock

Viigipuu 

Viigipuu rohelised lehed aitavad hoida õhu niiskena ning seeläbi tuba jahutada, mistõttu on see hea abimees kuumadel suvepäevadel. Taimel on palju lehepindala, millega võtab see endasse õhust palju süsinikdioksiidi ja kemikaale ning väljutab tuppa värsket hapnikku. Mida rohkem lehti, seda paremini viigipuu õhupuhastajana toimib. Viigipuu lehe- ja juuremahl võib tekitada aga nahaga kokkupuutumisel allergiat, mispärast peab taimega ettevaatlikult läbi käima. 

Viigipuu aitab kuumadel suvepäevadel ruumi jahutada.Foto: Shutterstock

Aaloe 

Aaloed on Eestis toataimena kasvatatud juba aastakümneid. Kuna taim kasvab looduses kõrbealadel, suudab see hakkama saada vähese veega – piisab, kui kasta aaloed vaid kord kuus. Valguse osas on taim aga üsna nõudlik. Aaloe tuleks asetada valguse kätte, kuid vältima peaks otsest päikesevalgust. Viimasel juhul tõmbuvad lehed punaseks ning kui taim piisavalt valgust ei saa, värvuvad lehed kollaseks.

Aaloe on tuntud ka ravimtaimena – lehtedest pressitud mahla kasutatakse koostisosana mitmetes toiduainetes, kosmeetikas ja meditsiinis. Mahla ravivad omadused aitavad leevendada põletusi ning parandada haavasid. 

Aaloe lehtedes sisalduvas mahlas on mitmeid raviomadusi.Foto: Shutterstock

Sulgvõhk

Sulgvõhk tuleb toime ka pimedamas ruumis ning ka teda on lihtne hooldada. Taim vajab vähe kastmist – isegi kui jätad selle kuuks ajaks veeta, säilitab taim ikkagi oma kauni välimuse. Kui seda aga liiga palju kasta, lähevad lehed kollaseks. Sulgvõhku peetakse idamaades positiivse energia ja külluse sümboliks ning taim pidavat tooma koju jõukust ja õnne.

Sulgvõhku on lihtne hooldada – taim ei vaja kuigi palju valgust ega vett.Foto: Pexels

Kui oled enda koju sobiva taime leidnud, tuleb seda vaid hoole ja armastusega kohelda ning roheline seltsiline vastab sulle samaga! 

Bonava blogi toob sinuni lood uutest kodudest, inspireerivad sisustusnipid ning jagab kasulikke nõuandeid mugava kodu valimiseks ja loomiseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.