Uue kodu küsimused: kas võtta appi sisekujundaja või sisustusäpp?

Foto: Bongkarn Thanyakij, Pexels.

Uus kodu on uus algus. Ükskõik, kas kolid äsja valmivale elamispinnale või juba kellegi poolt sisse seatud elamisse, igaüks soovib kujundada oma kodu just enda vajadustele ja stiilile vastavalt.

Kas ideaalset kodu luues peaks kasutama sisekujundaja abi või saab selle tööga ise hakkama? Toome välja erinevaid aspekte, millele otsuse langetamisel mõelda.

Millal kasutada sisekujunduse äppi?

Alustades kodu sättimist olukorras, kus põrandad ja seinad on juba paigas ning jääb veel valida mööbel, kardinad ja valgustid, tunnevad paljud, et sisekujundajat pole vaja.

Kui oled loominguline ja tegus, siis leiad piisavalt ideid sisustusajakirjadest ja Pinterestist. Selleks, et tervikpilti paremini ette kujutada, tasub lisaks kasutada mõnda kodu kujundamist lihtsustavat mobiilirakendust.

Sisekujunduse äppides saab katsetada erinevate stiilide ja värvilahendustega ning mööblit ilma suurema vaevata toas kasvõi sada korda ringi tõsta. Võid teha mitmeid kavandeid ja siis nende hulgast parima välja valida.

Kui oled sisestanud oma tubade mõõdud vastavasse rakendusse, on need sul alati käepärast, kui sisustuspoodi satud. Siin on mõned rakendused, mis teevad kodu kujundamise tõeliselt lihtsaks.

Room Planner: Design for IKEA

IKEA sisekujundusäpp lubab sul mugavalt värvidega mängida ja mööblit paigutada. Rakenduse abil on tegu hea võimalusega, kuidas oma ideid visualiseerida ja siis elukaaslase või sisekujundajaga jagada. Tubadesse võid sobitada nii IKEA kui teiste tootjate mööblit. 

Floor Plan creator

See rakendus aitab sul luua detailseid 3D põrandaplaane. Suurepärane äpp leidmaks, kas soovitud mööbel ikka mahub tubadesse ära.

Room Creator

Äpp, mille abil saab luua toa sisekujunduse vaid 10 minutiga. Sisesta vaid ruumi mõõdud, vali sobiv põrand ja seinavärvid ning asu mööblit paigutama.

Amikasa

Lahe äpp, mis lubab sul kasutada mööblit ja kodukaupu olemasolevatelt brändidelt. Kui eluase on kujundatud, võid teha virtuaalse ekskursiooni ning jagada tulemust sotsiaalmeedias.

Foto: amikasa.com

Isetegemise plussid ja miinused

Ise kodu kujundamise plussiks on see, et saad teha asju omas tempos. Kui oled mõned elemendid paika saanud ja uues kodus juba pisut sees elanud, võid teha järgmiste esemete puhul teistsuguseid valikuid, kui algselt plaanitud. Isetegemise käigus õpid ja arened.

Teisalt aga võtab ise pusimine aega. Äpp võib su tundideks endasse neelata ja valikute rohkus segadusse ajada. Samuti pead olema valmis selleks, et teed vigu. Ekraanil ilusana paistnud kardina- või seinavärv võib sind päriselus segama hakata.

Ettekujutus, et isetegemine on soodsam kui asjatundja kaasamine, ei pruugi paika pidada. Lisaks poes müüdavale mööblile oskab sisekujundaja välja pakkuda ka eritellimusmööblit, mis on isikupärane ja täpselt sobivate mõõtmetega.

Eritellimusel valmistatud mööbel võib olla isegi odavam kui kvaliteetne masstoodang. Sisekujundajad teevad sisustuspoodidega koostööd ning tihti saab nende kaudu ostudele hinnasoodustust.

Millal kutsuda appi sisearhitekt

Sisekujundaja kogemusest on kasu nii inimesele, kes omab visiooni ja soovib abi tervikpildi loomisel kui ka inimesele, kellel endal ideid napib.

Sisearhitekti on hea kaasata just kodu planeerimise algusjärgus, sest hilisemad muutused – näiteks seinakatte või elektriskeemi osas – on ajaliselt ja rahaliselt kulukad.

Ta annab kätte suuna, millest lähtuda, tehes nii edasiste valikute tegemise lihtsamaks. Sisearhitekti treenitud silm paneb kiirelt kokku hästi sobivad värvid ning ta oskab valida kvaliteetseid ja kauakestvaid materjale.

Professionaali nõuannetest on abi ka siis, kui soovid kasutada vana mööblit. Sisekujundaja teab, kuidas vanu esemeid uute asjadega kokku sobitada, et seejuures ka stiilipuhtus säiliks. Samuti on sisearhitekt just õige inimene, kelle käest küsida nõu mõne erilisema lahenduse puhul.

Kodu ostmisega kaasnevate väljaminekutega seoses võib tunduda sisekujundajast loobumine hea kokkuhoiukoht.

Aga, nagu juba öeldud, ei pruugi teenuse ostmine lõppkokkuvõttes kallimaks osutada, sest kulutatud raha saad suures osas tagasi nutikamate ostude näol ja selle arvel, et hiljem on vähem ümbertegemist. Tihti piisab ka paaritunnisest konsultatsioonist ning mõnest hästi valitud mööblitükist või valgustist, et lisada kodule praktilisust ja isikupära.  

Uute majade eelis: valmislahendused

Kui sinu kodu valmib uusarenduses, saad tõenäoliselt valida erinevate siseviimistluspakettide vahel. See tähendab, et sisearhitekt on läbi mõelnud ja kokku sobitanud materjale ja toone selliselt, et tekiks eri stiilides valmislahendused.

Bonava korterites saab lisaks siseviimistluspaketile valida ka elektrilahenduse lisapaketi, mis sisaldab suuremal arvul pistikupesasid.

Valmislahendused on kõige mugavam valik inimesele, kes päris kõike ise välja mõelda ei soovi. Siseviimistluse pakettides kasutatavad naturaalsed värvitoonid annavad koduomanikule võimaluse mängida erinevate mööblistiilide, kangaste ja värvidega, lisades kodule omanäolisust.

Paketi kasuks otsustades jääb sulle kõige toredam töö: valida dekoratiivelemente, valgusteid, vaipu, patju, kujundada galeriiseinu ja lugemisnurki.

Valmislahenduse plussiks on soodsam hind kui personaalse sisekujundaja kaasamisel. Lisaks sellele saab siseviimistluspaketi kulud kodulaenu sisse arvestada.

Valmislahendused on enamasti stiilsed ja ajatud. Kui tahad aga punast magamistuba ja tumelillat vannituba või mõlgub sul mõttes väga spetsiifiline köögilahendus, tuleb siiski muid variante kaaluda.

Bonava blogi toob sinuni lood uutest kodudest, inspireerivad sisustusnipid ning jagab kasulikke nõuandeid mugava kodu valimiseks ja loomiseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.