Vähem on rohkem – 4 minimalistlikku elustiilinõuannet

Kõige olulisem minimalismi rakendamise alustala on kodune elukorraldusFoto: Pexels.

Minimalism kui elustiil on kogumas üha rohkem populaarsust üle terve maailma. Tuntud blogija Joshua Becker’i sõnul on minimalistliku elustiili põhimõtteks teadlikult valida ja eelistada neid asju või tegevusi, mida me elus väärtustame, elimineerides kõik ebavajaliku, mis tõmbab me tähelepanu oluliselt eemale. Kehtib reegel, et vähem on parem ja väärtustada tuleks olemasolevaid asju.

Kuigi minimalistlikku elustiili saab rakendada kõiges, nii inimsuhetes, päevakavas kui ka töökeskkonnas, peetakse kodust elukorraldust kõige olulisemaks minimalismi rakendamise alustalaks. 

Kuidas siis ikkagi alustada esmapilgul üsna keerukana tunduva uue mõttelaadi praktiseerimist? Lihtsam on sellega algust teha uude elupaika kolides, kuna pakkimise käigus tuleb niikuinii kõik asjad ükshaaval läbi vaadata, kapid ja riiulid tühjaks teha ning otsus langetada, mida võtta või mida jätta. Toome sinuni praktilised nõuanded, kuidas oma elukorralduses minimalismi põhimõtteid järgides selgust luua.

Uue mõttelaadi praktiseerimisega on kõige lihtsam algust teha uude elupaika kolides.Foto: Pexels.

1. Üks tuba korraga

Vähendamaks organiseerimise ja koristamisega seotud stressi, pole vajadust ette võtta tervet kodu korraga. Vali kõigepealt üks tuba, kus alustad ebavajalike asjade kokku korjamist, et need uuskasutuskeskusse viia või abivajajatele annetada. Hea mõte on pihta hakata kõige lihtsamast toast – nii tekib ka motivatsioon ja soov edasi tegutseda.

2. Alusta nähtavatest pindadest

Järgmisena keskendu nähtavatele pindadele – kapipealsed, riiulid, põrand ja lauad. Alles hiljem liigu kappide, sahtlite ning teiste peidetud aladeni. Nii näed samuti progressi kiiresti ja see annab hoogu edasiliikumiseks. Tihtipeale ongi kapid ja sahtlid keerulisemad sorteerida, kuna aastatega võib sinna olla kogunenud üsna palju mittevajalikke esemeid.

Bonava Pärnaõue elurajoon.Foto: Maris Tomba

3. Jäta alles vaid hädavajalik

Otsuse langetamine, millist eset jätta ja millist mitte, võib tihtipeale osutuda palju keerulisemaks, kui algul paistab. Selleks tasub endalt küsida järgmised küsimused: kas mul on seda asja vaja? Kui tihti ma seda kasutan? Mida ma kasutaksin, kui mul seda ei oleks? Miks mul see on? Hoia alles sentimentaalse väärtusega asjad ja hooajalised kaunistused, kui kasutad neid tõesti igal aastal. Oluline on asjade ülevaatamist teatud aja tagant korrata ning uutesse asjadesse pigem reservatsiooniga suhtuda.

Kodukaunistuste osas on valikuid teha üpris keerukas. Enamasti koguvad erinevad nipsasjakesed riiulitel väga palju tolmu ja teevad kodu koristamise aeganõudvaks protsessiks.  Soovitus on alles jätta vaid kõige tähendusrikkamad ja limiteerida uute dekoratsioonide ostmist miinimumini.

4. Mõtesta oma tegevus

Võta hetk aega ja mõtle, miks sa tahad üldse minimalistlikku elustiili harrastada? Kas see on kokkuhoiupoliitika või vajadus rohkema vaba aja järele? Kas selle taga ei peitu mitte soov vabaneda vanadest asjadest, et saada lihtsalt uusi ja trendikamaid asju? Tegevuse mõtestamise idee on oluline eelkõige seetõttu, et mitte unustada minimalismi põhimõtet, milleks ei ole ainult vähemate asjadega hakkamasaamine, vaid täisväärtuslikuma elu elamine. 

Pärast korrastustöid ja uue minimalistliku stiili elluviimist iseloomustab su uut kodu palju vaba ruumi, läbimõeldud disainielemendid ja võimalikult vähe tarbetuid detaile. Tubades valitsevad puhtad pinnad ja õhuline üldmulje.

Pärast korrastustöid ja uue minimalistliku stiili elluviimist iseloomustab su uut kodu palju vaba ruumi.Foto: Maris Tomba.

Kui oled minimalistlikku elustiili juba mõnda aega praktiseerinud, märkad, et sulle jääb rohkem kvaliteetset vaba aega, mis ei ole seotud asjade ümbertõstmisega, organiseerimisega või koristamisega. Samuti jääb alles rohkem raha, kuna hoiad kokku uutelt ostudelt. Kõige tagatipuks on minimalistlik elustiil keskkonnasõbralikum ja jätkusuutlikum, sest vähendab ületarbimist ja suunab fookuse nendele asjadele, mis on olulised.

Bonava blogi toob sinuni lood uutest kodudest, inspireerivad sisustusnipid ning jagab kasulikke nõuandeid mugava kodu valimiseks ja loomiseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.