Bonava blogi

Valgusta rõdu imeliseks oaasiks

Kui karge sügisilm kipub külma naha vahele tooma, siis aitab soe pleed, lõhnav kohvitass ja hubane valgustus luua just selle erilise tunde.

Meie kliimavöötmes kasutatakse rõdu sageli vaid suvisel ajal, kuid pigem võiks see täita lisatoa rolli, kus saab nii tööd teha, raamatut lugeda kui ka sõpradega aega veeta isegi jahedate ilmadega.

Kui karge sügisilm kipub külma naha vahele tooma, siis aitab soe pleed, lõhnav kohvitass ja hubane valgustus luua just selle erilise tunde. Seetõttu tasub investeerida headesse valgustitesse, mis loovad mõnusa meeleolu ja kutsuvad pikemalt rõdul viibima ka pimedal ajal.

Valguskett loob meeleolu

Tihti ei olegi vaja rõdule tugevat valgustust, vaid piisab mahedast meeleoluvalgusest. Üks leidlik lahendus selleks on kasutada valguskette, mis toovad rõdule justkui kaunitest lõunamaa kohvikutest tuttavlikku hõngu. Valgusketti valides pane tähele, et ketil oleks väljavahetatavad pirnid ning veel parem, kui tegemist oleks LED-pirnidega.

Kauplustes on müügil ka mitmeid elektripirnide imitatsiooniga valguskette, kuid neid saad kasutada vaid seni, kuni olemasolevad pirnid vastu peavad. Seejärel tuleb aga kogu kett ära visata. Pigem tee pisut eeltööd ja osta kohe üks korralik ning aastakümneid vastu pidav valguskett.

Hea lahendus on kasutada valguskette, mis toovad rõdule justkui kaunitest lõunamaa kohvikutest tuttavlikku hõngu.

Mahedamad toonid loovad ühtsema üldmulje

Asudes rõdu valgustama, tasub kohe algusest peale mõelda valgustite erinevatele valgustoonidele ning ühtsele üldmuljele. Valgustite valik on sedavõrd lai, et tihtipeale läheb kogu energia nende disaini hindamiseks. Oluline on aga seejuures jälgida ka elektripirni valgustooni ning planeerida kõik valgustid sarnase tooniga.

Jõuluhooajal võib tihti näha rõdusid, kus vilkuvad eri toonides jõuluketid ja -tuled tekitavad hubasele meeleolule vastupidiselt pigem ärevustunnet. Selle vältimiseks kasuta näiteks sooja kollase tooniga valgusteid, mis ei viska teravaid valgusvihke ega varjusid, vaid kumavad mahedalt ja kutsuvalt.

Asudes rõdu valgustama, tasub kohe algusest peale mõelda valgustite erinevatele valgustoonidele ning ühtsele üldmuljele. Foto: marset.com

Automaatika lisab mugavust

Selleks, et rõduvalgustite sisse ja välja lülitamine meelest ei läheks, aitab imehästi taimeri olemasolu. Tegemist ei ole kuluka, küll aga äärmiselt mugava abimehega – seinakontakti ühendades aitab see ajastada oma rõduvalguse põlemisaja just sellistele kellaaegadele, nagu endal soovi on. Samuti võib eelistada ka liikumis- või valgussensoriga valgusteid, mis toimivad ühtviisi hästi.

Päikesepaneeliga valgustid on keskkonnasõbralikud

Juhul, kui rõdu ei asu varjulises kohas, on LED valgustitest veelgi keskkonnasõbralikum soetada päikesepatareidel valguskett või eraldi valgustid. Eesti oludes toimivad päikesepatareidel valgustid igati hästi, kui neile langeb otsene päikesevalgus.

Tõenäoliselt ei võimalda nad pimedal ajal kogu rõdu tugevalt valgustada, kuid mõneks tunniks leidub neist kindlasti silmarõõmu. Kui soovid võimalikult kaua põlevaid valgusteid, siis eelista valguskettidele pigem eraldiseisvaid laternaid või muid valgusallikaid.

Laternad ja küünlad lisavad romantikat

Kui elektriühenduse toomine rõdule on raskendatud, võib kasutada erinevaid laternaid, kuhu saab asetada küünlad. Klaasitud laternad kaitsevad küünlaid kustumise eest ning samas toimivad hästi ka tuleohutuse tagamisel.

Pea meeles, et ilma korraliku kaitseümbriseta küünlaid ei tohi jätta järelevalveta! Laternate valik on poodides lai ja meelepäraseid variante leidub igale maitsele –  alates vahemerepärastest kuni põhjamaise minimalismini.

Klaasitud laternad kaitsevad küünlaid kustumise eest ning samas toimivad hästi ka tuleohutuse tagamisel.

Bonava blogi toob sinuni lood uutest kodudest, inspireerivad sisustusnipid ning jagab kasulikke nõuandeid mugava kodu valimiseks ja loomiseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.