Bonava blogi

Valmista enda kodu sügiseks ette: viis ülesannet, mis ära teha

Kui suvine kuumus jahedamale sügistuulele järele hakkab andma, tuleks võtta aeg, et vaadata üle mõningad kodused hooldustööd. Foto: Shutterstock.

Sel aastal oli Eestis parajalt palju kuumasid suveilmasid. Kui suvine kuumus aga jahedamale sügistuulele järele hakkab andma, tuleks võtta aeg, et vaadata üle mõningad kodused hooldustööd. Siin on käepärane kontrollnimekiri viiest olulisemast ülesandest, mis enda majas või suvekodus enne sügise saabumist ära teha. 

Puhasta hoolikalt vihmaveerennid 

Sügis on teadatuntud vihmasadude aeg, mistõttu võib vihmaveerennidesse kogunenud praht tekitada tohutuid probleeme, kui seda regulaarselt ei puhastata. Puhasta enne sügise tulekut rennid lehtedest, okstest ja muust prahist, et ei peaks külma tulekuga selle pärast enam muretsema. 

Kui võimalik, lase süsteemi terviklikkuse kontrollimiseks voolik läbi oma vihmaveerennide ja väljalaskeava. Vajadusel asenda lekkivad kohad või helista professionaalile, kes teeb vajalikud parandused. Siinkohal võid lasta vajadusel väljalaskesüsteemi ka välja vahetada. Lisaks võid mõelda ka vihmaveerennide kaitse paigaldamist uutele või olemasolevatele rennidele, et vältida tulevasi ummistusi.  

Vaata üle kõik aknad 

Akende puhul saad ühendada kaks olulist ülesannet: puhastamine ja kvaliteedikontroll. Veendu, et ei oleks aknavahesid, kust kuum või külm õhk välja pääseks. Vajadusel tasub teha ka väiksemaid tihendustöid – külmaks valmistudes tuleks kontrollida tihendite puhtust, määrida neid spetsiaalse tihendihooldusvahendiga ja vaadata üle ka sulused. 

Kui juhtub, et lünkade parandamisest või tihendamisest ei piisa, võiksid kaaluda asendusakende paigaldamist enne külmemate ilmade saabumist.  

Kontrolli maja katust 

Elame kliimavööndis, kus ilmastikuolud pidevalt vahelduvad ning see tähendab ka raskemaid tingimusi katusele. Seetõttu tuleks enne sügise – külma ja vihmasadude – saabumist vaadata üle maja katuse seisukord. 

Esimese asjana võiksid korjata kokku katusele kogunenud prahi, nagu lehed ja oksad. Kindlasti peaks kontrollima ka katusekatte kinnitust räästal, kaitseplekke, veerennide ja lehtrite puhtust ning liidete seisukorda. Kui avastad mistahes vea, tuleb see kohe parandada, et vältida suuremaid probleeme tulevikus. 

Kaitse oma terrassi külma eest

Kuigi terrassil on mõnus istuda ka sügisilmadega, võiks selle juba praegu külmemateks ilmadeks ette valmistada. Esmalt tasub eemaldada terrassilt prügi ja puhastada põhjalikult põrandalauad. Seejärel tuleks kontrollida ka põrandalaudade kõverdumist, lahtisi liigeseid ja liitmikke ning heida pilk ka üldisele stabiilsusele. Kui terrass asub teisel korrusel, võiksid lasta spetsialistil vaadata üle ka talade ja postide olukord. 

Ära unusta korstnat 

Enne sügisilmade saabumist võiksid vaadata üle ka maja korstna, eriti, kui elad ahjuküttega hoones. Tegelikult võiks korstnat puhastada vähemalt korra aastas, kuid küttekolde ja küttematerjali eripärast tulenevalt võib olla vajalik ka tihedam hooldus.

Enne katusele ronimist ja korstna kallale asumist tuleks sulgeda majas sees kõik siibrid peale nende, mis asuvad korstnas. Siibri vahed võiks katta niiske ajalehe või kaltsuga, et tuba pärast puhtaks jääks. 

Bonava blogi toob sinuni lood uutest kodudest, inspireerivad sisustusnipid ning jagab kasulikke nõuandeid mugava kodu valimiseks ja loomiseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.