Valmista mõnus gurmee-eine oma rõduaia saadustest

Tippkokad räägivad kui ühest suust, et hea toit sõltub kvaliteetsest toorainest. Kas pole ahvatlev mõte, et võid mõne erilise eine jaoks endale ise aiasaadusi kasvatada?

Selleks piisab päikselisest rõdust ja pealehakkamisest. Muidugi on mõnda asja veel vaja, kuid nende hankimine pole kuigi keeruline.  

Kevadine kodune periood andis ilmselt paljudele põhjust näpud mullaseks teha – selleks, et oleks sisukat tegevust või õpetlik lastele. Kui sa pole üks nendest ja avastad alles juunis, et võiks ka midagi kasvama panna, ei tasu heituda, vaid asuda tegudele. Kui sead oma rõduaia enne jaanipäeva sisse, saad augustis nautida mõnusat gurmee-einet.

Menüü lihtsuses peitub võlu

Üks võimalus taimede valikul ongi alustada menüü väljamõtlemisest. Mitmetes peentes restoranides pakutakse puhtaid maitsed ja väikeseid portsjoneid. Vähestest toorainetest valmiva hõrgu koduse eine menüü võib olla näiteks selline:

  • Ürdivõi musta leivaga
  • Tomati-mozzarella salat basiilikuga
  • Roheline salat laimimahlaga
  • Beebiredised
  • Maasikad värske meega

Ürdivõi valmistamiseks haki till, petersell ja küüslaugupealsed peeneks. Sega need toasooja võiga ja maitsesta soolaga. Keera segu küpsetuspaberis rulli ja hoia külmikus tahenemiseni.

Tomati-mozzarella salat on eriti mõnus pühvlimozzarellaga. Rebi suur mozzarellapall keskelt lahku, puista sellele tükeldatud tomatid ja basiilikulehed. Kalla salatile head külmpressitud oliiviõli ning lisa soola ja pipart.

Rediseid pole vaja üldse väga suureks kasvatada. Pisikesed redised on eriti maitsvad ja neid sobib näksida ilma lisandita. Lisaks võib süüa noorte redisetaimede lehti. Lisa rediselehti rohelisele salatile ning maitsesta laimimahla ja külmpressitud oliiviõliga.

Ettevalmistused rõduaia loomiseks

Kui kaetud laud on juba silme ees, tuleb taimed kasvama panna. Potte valides tasub silmas pidada, et mida suurem on anum, seda paremini hoiab muld niiskust ja selle võrra vähem on tööd kastmisega.

Aianduspoodides leidub ka topeltpõhjaga lillekaste ja -potte, mis tagavad niisutussüsteemi pikemaks ajaks. Kui soovid oma rõdu sisustust aeg-ajalt ümber korraldada, võid valida ratastega potid või potialused.

Hea nipp: Neile, kes ei taha suurtesse istutuskastidesse investeerida, sobib spetsiaalne mullakott, millesse saab lõigata köögiviljade istutamiseks augud. Sellist lahendust pakub näiteks Kekkilä „Mahe kasvatuskott“.

Taimede vajadused erinevad nii valguse, soojuse, niiskuse kui ka mulla koostise osas. Aianduspoodide mullavalik paistab esmasel kokkupuutel tõeliselt segadusttekitav.

Kui tahad kõike õigesti teha, võid osta eraldi kasvumulda, ürdimulda ja tomatiturvast.

Samas ei juhtu midagi hullu, kui otsustad vaid ühe universaalse köögiviljamulla kasuks – toiduainete kasvatamisel tasub tähelepanu pöörata, et selle koostis oleks võimalikult mahe. Lisaks võiksid varuda potipõhja panekuks potikruusa või lihtsalt korjata jalutuskäikudel väiksemaid kive.

Hea nipp: Kui sul pole võimalust suuri mullakotte ise koju tassida ning avastad, et aianduspoodide kojuvedu on kallis, saad tellida mulla näiteks e-selverist.

Mida külvata, mida istutada?

Mõned toidutaimed kasvavad kiiresti ning neid on hea külvata, kasutades mahepõllumajandusest pärit seemneid, neid saab mugavalt näiteks e-poest maheseemned.ee. Seevastu tomatitaimede kasvatamine seemnest võtab aega mitu kuud ning basiilikut külvates kipub see kiduraks jääma.

Avatud rõdul kasvatamiseks vali sellised sordid, mis sobivad avamaale ning klaasidega rõdu puhul eelista kasvuhoonesse sobivaid taimi.

Till, petersell – külva seemnest. Taim saab küpseks umbes 70 päevaga.

Roheline salat – külva seemnest. Saaki annab 40-50 päevaga.

Redised – külva seemnest. Pane tähele, et redis tahab pigem jahedat kasvukohta. Beebiredis valmib paari nädalaga.

Küüslauk, sibul – pista mulda sibula mugulad ja küüslauguküüned. Pealseid saab noppida kahe nädala pärast.

Basiilik – kasuta toidupoes müüdavat potikest. Väiksest potist välja võttes harvenda taimi, et neil oleks rohkem kasvuruumi.

Tomat – osta turult, aiandist või aianduspoest ettekasvatatud taimed.

Maasikad – osta taimed, valides hilise ja saagika sordi.

Omakasvatatud toidu söömine on eriline kogemus. Lisaks rõõmustavad sinu rõdul õitsevad taimed mesilasi ja liblikaid. Kui ostad taimi ja seemneid kohalikelt väiketootjatelt, oled teinud heateo nii endale kui teistele. 

Bonava blogi toob sinuni lood uutest kodudest, inspireerivad sisustusnipid ning jagab kasulikke nõuandeid mugava kodu valimiseks ja loomiseks.

Märksõnad: , , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.