Bonava blogi

Viis eelist, mida naudid, kui elad targas kodus

Tark kodu Pärnaõue elurajoonis.Foto: Maris Tomba.

Targa kodu või teisisõnu ka intelligentse hoone automaatsed lahendused ei ole enam tulevikuunistus, vaid leiavad üha enam kasutust ka uutes kortermajades. Tänapäeva nutikodu eelistest ja kasuteguritest annab ülevaate Bisly brändijuht Maile Mölder.

Tark kodu ühendab kõik kodused seadmed ühte võrku – küte, ventilatsioon, valgustus ja liikumisandurid ning näiteks turvakaamerad suhtlevad uute tehnoloogiate abil omavahel ja tagavad nii iga seadme optimaalse ja vajaduspõhise kasutuse.

Nii võid olla näiteks kindel, et samaaegselt ei tööta küte ja jahutussüsteem ning Sa ei raiska energiat. Kõigi seadmete tööd, energiatarbimist ja kasutust saad jälgida ja juhtida mugavalt kodust eemal olles oma nutitelefonist või ekraanilt oma kodu seinal.

Meelerahu ja mugavus

Kujutle, et koju jõudes on toas meelepärane temperatuur ja värske õhk ja küte on end ise reguleerinud kui päike liiga intensiivselt paistis.

Sina seadistad vaid soovitud toatemperatuuri ja süsteem kohaldub ning reguleerib kütet, ventilatsiooni ja jahutust automaatselt, et luua Sinu jaoks meelepärane keskkond. Tubade valgustust on mugav sisse ja välja lülitada oma nutitelefonist või kodust lahkudes ühe nupulevajutusega kõik valgustid korraga välja lülitada.

Väiksem energiakasutus ja madalamad kodukulud

Kui küte, ventilatsioon ja jahutus töötavad käsikäes ja on automaatselt juhitud, väheneb energiakasutus ja alanevad igakuised kulud. Digitaalsed õhu- ja põrandatemperatuuri andurid hoolitsevad selle eest, et küttesüsteem lülituks sisse ja välja täpselt siis kui vaja.

Kodust väljudes saad aga kütte seadistada minimaalsele energiatarbimisele. Näiteks alaneb toatemperatuur, kustuvad kõik tuled, ventilatsioon töötab väiksemate pööretega ja palju muudki, mida ei ole äraoleku ajal vaja kasutada.

Oma nutitelefonist või seinaekraanilt saad mugavalt juhtida kütte- ja ventilatsiooni tööd, valgus- ja audiosüsteeme, aga ka avada uksi ja näha jooksvat energiatarbimist.

Tark kodu on turvaline

Videofonosüsteemi abil näed saabuvat külalist videopildi vahendusel nii koduselt seinaekraanilt kui eemal viibides oma nutitelefonist. Nii saad enne ukse avamist turvaliselt veenduda, kas uksekella helistaja on ikka oodatud külaline. Mugav ja ajasäästlik on ka võimalus avada uksi ise eemal viibides.

Näiteks kui kuller saabub just siis kui oled ära, saad talle välisukse avada oma nutitelefonist ja pakk jäetakse Sinu korteriukse taha. Lapsevanematele lisab aga meelerahu võimalus avada lapsele maja välisuks kui võtmed on koju ununenud.

Parem ülevaade oma energiatarbimisest

Kodusest juhtpaneelist või nutiseadme äpist saad jooksvalt silma peal hoida ka oma energiatarbimisel. Kütte, elektri ja vee kasutusnäitajate järgi saad otsustada, kas soovid midagi oma käitumises muuta. Igakuised tarbimisnäidud edastatakse nutikodu süsteemis haldurile automaatselt – nii on endal üks tegevus vähem, mida igakuiselt meeles pidada.

Värske õhk tagab parema une ja õpitulemused

Praegune aeg, kus kodus terve perega koos õppimine ja töötamine on muutunud elu lahutamatuks osaks, seab kõrgemad nõudmised ka õhuvahetusele ehk ventilatsioonile. Hapniku tase ruumis mõjutab meie tähelepanuvõimet, mälu, keskendumist, reaktsioonikiirust ja näiteks ka laste õppetöös osalemise määra.

Lisaks võib halb siseõhk ehk liiga kõrge süsihappegaasi tase õhus olla suur tervisehädade allikas, sest õhutamata ja halva ventilatsiooniga ruumides levivad paremini ka viirused. Värske õhuga magamistoas on parem uni ja hommikul ärgates oled puhanud ja värske alustamaks uut päeva. 

Tark kodu jälgib ka õhukvaliteeti siseruumides. Foto: Magnus Heinmets

Kui tavapäraselt peab ventilatsiooniagregaadi seadistamiseks seda ise sisse lülitama või kiirusi muutma, siis Bisly hooneautomaatikaga varustatud ruumides jälgib andur CO2 taset ruumis ja korrigeerib ventilatsiooni töö kiirust automaatselt ja pidevalt.

Kokkuvõttes aitab targa kodu lahendus muuta kodu mugavamaks, turvalisemaks ja energiasäästlikumaks. Nii võidad rohkem aega, et keskenduda enda ja pere jaoks olulisele ning hoiad kokku kodukuludelt. Uued nutikad kodud, mis on sissekolimiseks valmis, leiad Pärnaõue elurajoonist. Samuti on targa kodu kaasaegsed lahendused tulekul Pärnaõue Premium Star ja Uus-Mustamäe Premium uusarendustes valmivatesse kodudesse.

Bonava blogi toob sinuni lood uutest kodudest, inspireerivad sisustusnipid ning jagab kasulikke nõuandeid mugava kodu valimiseks ja loomiseks.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.