Viis nõuannet esimese kodu soetamiseks

Esimene päris oma kodu on erilise tähendusega. Seda enam on keeruline langetada valikut, milline see esimene kodu olema peaks. Ühelt poolt juhivad meid ootused ja emotsioonid, teiselt poolt tuleb silmas pidada finantsilist võimekust. Mis on need asjad, millele enne esimese kodu soetamist tähelepanu pöörata?

Emotsioonide asemel kaalutletud otsus

Tihti soovitakse uut kodu soetada kohe pärast gümnaasiumi lõpetamist, kui soov kolida vanematest eraldi on kõige suurem. Samas ei olda finantsiliselt veel stabiilses seisus ning tulevikuplaanidki on üsna lahtised. Kes meist ei tahaks, et esimene kodu oleks ideaalne ning vastaks kõikidele soovidele? Suur, heas asukohas, ilusas ja uues majas, avara terrassiga jne. Samas aga ei ole esimese kodu puhul kõiki neid asju vaja.

Tasub oma emotsioonid vaos hoida ning mõelda ratsionaalselt – keskendu neile asjadele, mis mõjutavad sinu elukvaliteeti kõige rohkem ja jäta muud lisasoovid esialgu pildilt välja. Mõningaid lisavõimalusi, mida innuga reklaamitakse, ei pruugi sa tegelikult praktikas vajada ega kasutada.

Arvesta hetkevajaduste ja lähiaastate plaanidega

Esimene kodu ei pea olema tingimata suur – küll aga funktsionaalne ja praktiline. Esimese kodu valimise juures ei tasu vaadata liiga pikka ajahorisonti, kuna tegelikult ei tea meist keegi, mis kauges tulevikus toimuma hakkab.

Seetõttu ei ole mõtet esimese sammuna otsida ruumikat perekorterit, kui pereplaane veel pole ning enne seda võivad tekkida plaanid kolida teise linna või sootuks välisriiki õppima. Eksperdid on soovitanud lähtuda eelkõige olemasolevast finantsvõimekusest ning alles siis mõelda kaugematele tulevikuplaanidele. Valida tasub kodu, mis vastab kõige paremini su hetkevajadustele ning lähiaastate plaanidele.

Liikuri Kvartali uusarendusFoto: Maris Tomba

Võtmeküsimus on finantsvõimekus

Üks olulisemaid kriteeriume, mida kodu ostes jälgida, on finantsiline võimekus. Mõtle läbi, kas sul on korteriostuks vajalikud vahendid olemas? Uuri laenutingimusi ning konsulteeri pangaga, et teada saada oma laenusaamise võimalused.

Kodu soetades on vajalik vähemalt 10% omafinantseering (või lisatagatis), kuid võib-olla tasub ostmisega veidi oodata ning koguda kokku pigem 20% omafinantseering. Suurem omafinantseering loob võimalused paremateks laenutingimusteks pikemas perspektiivis.

Lisaks ei tasu unustada ka erinevaid kaasnevaid kulusid, mis korteriostuga tekivad. Vaata selle kohta rohkem infot postitustest Koduostja ABC: mida pead teadma ostuga kaasnevatest lisakuludest? ja Koduostja ABC: milliste igakuiste kuludega tuleks arvestada?

Juhul, kui avastad, et kõiki  korteriostuga seotud lisakulutusi korraga välja käia ei ole võimalik, on uusarenduste puhul üheks heaks lahenduseks tellida köögimööbel ning sisseehitatud kapid juba arendajalt koos uue koduga. See annab võimaluse lisada need kulud kodulaenu sisse, mis mõjutab igakuist laenumakset vähe, kuid hoiab ära korraga suurema väljamineku.

Esimene kodu ei pruugi olla igavene

Mõtle juba korterit ostes ette võimalusele, et see ei pruugi sinu elupaigaks jääda. Plaanid on ajas muutuvad, ning kui peaksid kunagi soovima selle uue vastu vahetada, siis mis on selle korteri eelised, mis teevad ta hästi müüdavaks.

Korteri müügil tulevad kasuks erinevad lisaargumendid, nt rõdu ja parkimiskoha olemasolu, hea potentsiaaliga asukoht, kuhu lähitulevikus planeeritakse uusi olulisi ehitisi või kus on head ühistranspordi võimalused, koolide/lasteaedade lähedus, tervisespordivõimalused jne.

Uuri turuseisu ja vaata mitmeid pakkumisi

Hetkel kui hakkad läbi kammima erinevaid kinnisvaraportaale, võid leida, et juba esimeste valikute seas ongi see kõige õigem. Isegi, kui see võib nii olla, tasub eelnevalt uurida ja kohapeal vaatamas käia mitmeid erinevaid pakkumisi – ainult nii saad ülevaate, kas korteri müügihind vastab turutingimustele ja piirkonnas ei leidu samaväärsete võimalustega soodsamaid alternatiive.

Esimese kodu juures on lõpuks kõige olulisem, et see vastaks sinu vajadustele ja sobiks elulaadiga. Kodu ostmine on pikk protsess ning kindlasti ei tasu seda teha kiirustades. Isegi, kui see ei jää sinu viimaseks koduks, ei ole ostuprotsessi võimalik tagasi pöörata. Kohustused, mis oled võtnud, jäävad pikemaks ajaks ning peamine on rahulolutunne, et oled teinud õige otsuse.

Bonava blogi toob sinuni lood uutest kodudest, inspireerivad sisustusnipid ning jagab kasulikke nõuandeid mugava kodu valimiseks ja loomiseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.