Viis soovitust vannitoa ideaalseks plaatimiseks

See, kuidas teed plaatimiseks ettevalmistusi, mõjutab oluliselt lõpptulemust. Foto: Magnus Heinmets.

Oled valimas oma vannituppa uusi põrandaplaate? Kas teadsid, et sinu uhiuued plaadid võivad minna raisku, kui eeltöö jääb poolikuks. See, kuidas teed plaatimiseks ettevalmistusi, mõjutab oluliselt lõpptulemust. Seetõttu panime kokku viis näpunäidet, kuidas teha ettevalmistusi nii, et saavutaksid vannitoa plaatimisel soovitud tulemuse.

Planeeri hoolikalt paigutus 

Plaatide paigaldamiseks on mitmeid võimalusi, mistõttu on ettevalmistus üks olulisemaid aspekte. Reegel number üks on see, et pead kogu protsessi hoolikalt ette planeerima – võta kätte paber ja pliiats ning visanda esmalt plaatide paigutus vastavalt plaadi mõõtudele. Joonisel võiks olla näha ka see, millise mustriskeemi järgi plaadid jooksma hakkavad.

Mõtle, kuhu langevad vuugijooned ja jaotustükid, et ruum näeks välja tasakaalustatud ja sümmeetriline. Siinkohal tuleb pidada meeles, et pead arvestama ka ukselävede ja teiste takistustega. 

Kui oled visandiga rahul, tasub plaadid põrandale asetada ja paigutus veelkord oma silmaga üle kontrollida.

Ühtlusta aluspind

Üks oluline eeltingimus plaatimiseks on aluspinna ettevalmistus – plaatide aluspind peab olema tasane, liikumatu ning jäik. Kui olemasolev põrandakate vastab nendele nõuetele ning on piisavalt tugev, et peab vastu plaatide raskusele, võib paigaldada põrandaplaadid remondiseguga otse endisele aluspinnale. 

Parima tulemuse saamiseks tuleks aga olemasolev põrandakate ikkagi eemaldada. Seejärel saad muuta aluspinna tasandussegu abil siledaks ja vastupidavaks. Kindlasti pead arvestama ka sellega, et ettevalmistuste ja plaatimise käigus võib muutuda sinu põranda kõrgus. Juba alusplaadid, põrandaküttematid ja liim annavad kõrgusele mitu sentimeetrit juurde.

Mõtle, kuhu langevad vuugijooned ja jaotustükid, et ruum näeks välja tasakaalustatud ja sümmeetriline. Foto: Maris Tomba.

Veekindlaks muutmine

Kui plaadid vannitoa põrandat, on hädavajalik ka aluspinna hüdroisolatsioon ja ruumi tihendamine. Kuna vannitoas tekib palju niiskust ja vett võib minna pindadele, tuleb tagada nii seinte kui põranda niiskuskindlus. Kuigi portselanist plaatidel ei ole poore, võib vuugisõlmede kaudu vesi ikkagi allpool olevasse aluspinda imbuda.

Niiskuskindluse tagamiseks saad kasutada selleks ettenähtud spetsiaalset mastiksit ja tihenduskanga ribasid (seina ja põranda nurkades ning äravoolu ümber), mis tuleb kanda pinnale enne plaatide paigaldamist. Seda on vaja piirkondades, kus võib tekkida kokkupuude veega, näiteks nurkades, kus on dušš või kraanikauss.   

Mida suurem plaat, seda liimisem segu

Pärast hüdroisolatsiooni kuivamist saad asuda plaate paigaldama. Plaadiliim tuleks valida plaadi suuruse järgi – mida suurem ja raskem plaat, seda liimisem ja elastsem peaks olema segu. Klaasmosaiigi liimimisel soovitatakse kasutada valget tooni segu ning ka heleda looduskivi paigaldusel tuleks kasutada vastavalt valget plaadiliimi.

Plaadisegu peab kandma seinale kammiga ning siingi kehtib reegel, et mida suurem plaat, seda suurema hambaga kamm. Alusta seina plaatimist teisest reast. Seejärel pane lasernivelliiriga või loodi kasutades paika sirge latt või kipsiriba, millele hakkad plaadiridasid laduma. Vuugivahed saad ühtlaseks kasutades nööri või plastikust riste. 

Pärast seinte plaatimist saad võtta ette põranda. Kui pead plaati trapi juures lõikama, siis tuleks terav lõikeäär tasandada. Seina esimese plaadirea saad pärast põrandaplaadi kuivamist nüüd paika liimida. 

Oota vuukimisega 24 tundi 

Plaaditud pind peab enne vuukimist vähemalt ühe ööpäeva kuivama. Sega vuugitäide veega vastavalt tootjapoolsetele juhistele ning kanna see kummihõõruti abil umbes 45 kraadise nurga all vuugivahedesse ja lase segul taheneda.

Põranda- ja seinaplaadi vahele peab jääma sama lai vuuk kui esimese ja teise rea vahele. 

Pärast plaadisegu kuivamist (vähemalt 24 tundi, sõltuvalt kihi paksusest) võid hakata vuukima. Kõige lõpuks tihendatakse seinte ja põranda liitekohad elastse vuugitäitega. Neid on erinevates värvitoonides, ka hallitust vältivate komponentidega.

Üleliigse vuugitäite saad svammi ja veega maha pesta, kuid pea meeles pesusvammi pidevalt loputada. Nii jääb plaatidele kuivades ainult õhuke kiht vuugitolmu, mida on pärast kerge kuiva lapiga puhastada. Liiga kaua kuivanud vuugisegu on hiljem raske eemaldada. 

Bonava blogi toob sinuni lood uutest kodudest, inspireerivad sisustusnipid ning jagab kasulikke nõuandeid mugava kodu valimiseks ja loomiseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.