Bonava blogi

Võta ette jalutuskäik rannajoonel: Haabersti linnaosa pikk ja põnev merepiir

Sügisese nädalavahetuse jalutuskäiguks sobivat loodusrada pole tallinlastel vaja kaugelt otsida. Pealinna 46-kilomeetrisel merepiiril leidub liivaseid ja kiviseid randu, metsateid ja linnuvaatlustorne.

Haabersti linnaosa merepiiril seikleja saab veel nautida kõrget paljandit, uurida tsaariaegseid kaitserajatisi ning külastada unikaalset jahisadamat.

Kakumäe poolsaare ja Rocca al Mare rannapiirkond pakub jalutajale avastamist mitmeks retkeks. Linnarattaga saab kenasti Haven Kakumäe jahisadamasse, aga et rattaga edasi mööda järsu paljandi kohal looklevat kitsast konarlikku metsateed sõita, on vaja maastikukindlamat varustust ja suuremat pealehakkamist.   

Tiskre ojast jahisadamani

Rannajoone avastamist tasub alustada Tiskre oja juurest Kakumäe liivarannas. Ranna lõpus tõuseb jalgrada merepinnast kõrgemale, astangu servale ning kulgeb seal paralleelselt mereäärsete eramajade hubaste tagaaedadega.

Poolsaare põhjaosas, kus tänavavõrgustik lõpeb, asub pink viimasteks avarateks vaadeteks Kakumäe lahele. Sealt paistab kaldaäärses vees kätte ka Mustkivi rändrahn.

Läbi võsase metsa edasi liikudes ilmuvad peagi nähtavale ajalooliste militaarehitiste raudbetoonist varemed. Tegemist on Peeter Suure merekindluse rannakaitsepatarei varjenditega, mis ehitati üle-eelmise sajandi alguses. Poolsaare tippu ja kaitserajatisi saab vaatama minna üsna mugavalt ka ühistranspordiga — bussi nr 21 lõpp-peatus asub seal lähedal.

Poolsaare idakülge katab mets ning sealsed rajad on kitsavõitu. Samas saavutab kaldaastang seal oma maksimaalse kõrguse, ulatudes 15 meetrini. Kõige suurejoonelisem osa sellest asub Kiviranna tee otsa kandis. Uhke paljand paistab kätte ka eemalt — see on hästi vaadeldav Kakumäe sadamast.  

Jahisadamast Mustjõeni

Hiljuti valminud Haven Kakumäe pole üksnes jahisadam, vaid see on mõnus paik kõigile vaba aja veetmiseks — seal on söögikohti ning seal korraldatakse kontserte. See on kujunenud nii kohalike kui piirkonna külastajate seas populaarseks jalutuspaigaks.

Teekond sadamahoone juurest muuli lõppu ja tagasi on kokku umbes 1,5 kilomeetrit, parajalt pikk väikeseks jalutuskäiguks. Sadamat lainete eest kaitsva muuli keskele on ehitatud müür, millelt leiab, kui tähelepanelikult vaadata, pildid kõigist kakulistest, kes Kakumäel pesitsevad.

Haven Kakumäelt saab Rocca al Mare poole liikuda mööda kõrget kallasrada, mis on tasasem ja avaram kui ülalmainitud metsateed.

Sellelt Merirahu elamurajooni ja mere vaheliselt rajalt avanevad vaated Koplile ja kesklinnale. Rocca al Mare vabaõhumuuseumi territooriumile jäävat rannaala saab külastada vaid muuseumipiletiga. Seal asub Kakumäe paljandi looduskaitsealune lõik, Võrgukuuride kivi nimeline rändrahn ning mereäärne kivikülv.

Rocca al Mare kooli juurest Stroomi rannani lookleb kergliiklustee, mida kutsutakse Rocca al Mare rannapromenaadiks. Siinne roostikune kaldaäär on parimaid linnuvaatluskohti Tallinnas ning loodushuviliste rõõmuks seisab kergliiklustee ääres ka uhke konstruktsiooniga Mustjõe linnuvaatlustorn.

Varasügisel saab Rocca al Mare madalas lahes vaadata parte, hanesid ja teisi veelinde, linnuvaatlustornist võib rändeperioodil näha läbilendavaid metsalinde.

Bonava blogi toob sinuni lood uutest kodudest, inspireerivad sisustusnipid ning jagab kasulikke nõuandeid mugava kodu valimiseks ja loomiseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.