Kasulik ülevaade: mida tasub enne soojuspumba paigaldamist teada müratasemete kohta?

Õhk-vesi või õhk-õhk soojuspumpa soetades tasub teada, et tegu on müra tekitava seadmega. Müra tekitab maja välisküljele paigaldatav soojuspumba välisosa ning selles asuv ventilaator. 

Seadme paigaldamisel tuleks selgeks teha lubatavad müra nõuded ning hästi läbi mõelda, kuhu kütteseadme välisosa paigaldada.

Peamiselt kaebavad inimesed selle üle, et soojuspumpade töötamisest tingitud müra levib naaberkinnistule. Mõnikord segab müra aga ka inimest enda kinnistul  või isegi majas sees.

Tavaliselt tekitab probleeme see, et soojuspump pannakse enda hoone suhtes varjatud küljele või silma eest ära — nii satuvad seadmed tihti suunaga naaberkinnistu poole.

Müraprobleem on kõige suurem seadmest kuni kümne meetri raadiuses. Kaugemal on müratase madalam. Teiseks probleemiks on seadme töötamisest põhjustatud müra kandumine kas naabri või enda siseruumidesse.

Laboritingimused ja reaalne elu

Soojuspumpade erialases dokumentatsioonis viidatakse helivõimsusele ning helirõhu tasemele. Enne seadme ostu on hea endale nende kahe mõiste erinevus selgeks teha.

Helirõhutase (Lp) tähendab helina aistitava õhurõhu muutuseid. Helirõhutase sõltub ruumi omadustest ja mõõtmise kaugusest.

Heli võimsus (Lw) on aga müra allikast helilaine kujul väljuv energia. Tähele tasub panna seda, et helivõimsuse number ei sõltu ruumi omadustest ega mõõtmise kaugusest.

Nii võibki juhtuda, et see, mis on seadmel kirjas, ei ole reaalses elus pädev, ehk siis laboritingimustes on seadme müratase üks, elukeskkonnas aga midagi muud.

Laboris ei arvestata maapinnast tuleneva helipeegeldusega, ega sellega, et soojuspumba välisosad paigaldatakse välisseina lähedale — kõik see tõstab müratasemeid. See on ka põhjuseks, miks soojuspump võib osutuda oodatust valjuhäälsemaks.

Müra nõuded väliskeskkonnas

Müra piirväärtus  haridusasutuste, tervishoiu- ja sotsiaalhoolekandeasutuste ning elamute läheduses ei tohi päeval ületada 50 ja öösel 40 detsibelli.

Kehtivaid nõudeid saab kontrollida Keskkonnaministri määrusest nr 71 “Välisõhus leviva müra normtasemed ja mürataseme mõõtmise, määramise ja hindamise meetodid” Lisa 1.

Nõuete täitmine

 Seda, kas paigaldatud seade vastab nõuetele, pole soojuspumba omanikul ise niisama lihtne määrata.

Kõige lihtsamaks kontrolliks on helirõhutasemete mõõtmine, aga siis võib olla juba hilja. Probleemide vältimiseks tuleks juba soojuspumba ostmise faasis seadme võimalik asukoht müüjaga läbi arutada. Pädev müüja oskab kogemuse põhjal probleeme ennetada või lahendusi soovitada.

Täpsemalt siis see, millises suunas asuvad naabrid ning kus paiknevad vaiksed alad (terass või mänguala) enda kinnistul.

Müüjaga tuleks täpsustada ka seda, kui kõrged müratasemed tekivad erinevatel kaugustel seadmest. Ka siin mängib väga suurt rolli ka müüja pädevus ja kogemus valdkonnas.

Võimalik on tellida ka müraarvutus, et veenduda, kui kõrged on müratasemed erinevatel kaugustel seadmest ning kas nende planeeritav lahendus on vastavuses müra normidega.

Rusikareegel, mis kehtib sellistele punktmüraallikatele, on et kauguse suurenedes kaks korda vähenevad müratasemed 6 dB võrra.

Näiteks kui seade on ühe meetri kaugusel tekitab see 52dB müra, kui kahe meetri kaugusel siis 46dB, nelja meetri kaugusel 40dB jne.

Leia sobiv asukoht

Selleks, et vältida müra levikut naaberkinnistule aga ka enda kinnistu vaiksetesse kohtadesse, peab leidma seadmele võimalikult soodsa asukoha Vajadusel võib kaaluda ka mürakaitseekraani rajamist seadme juurde.

Oma vajadustele sobiva soojuspumba leiate siit.

Artikli valmimisele aitas kaasa City Kliima koostööpartner Kajaja Acoustics juhatuse liige Marko Ründva.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.