Konkreetsed nõuanded: millele mõelda enne õhksoojuspumba soetamist?

Oma kodule sobiva küttelahenduse valimisel lähtuvad inimesed üldiselt kolmest tegurist: hoone küttevajadused, hoone kütmise võimalused ja hind.

Enamasti hõlmab see põhjalikku eeltööd ja vajadusel konsulteerimist spetsialistidega. Ometi näitab elu, et kui esmane valik küttelahenduse – meie näitel õhksoojuspumba – kasuks on tehtud, siis juba kindla kütteseadme valiku puhul enam nii pingsalt mõelda ei viitsita.

Järgnevalt toome välja peamised tegurid, millele tasuks tähelepanu pöörata, kui oled otsustanud majja või korterisse õhksoojuspumba soetada.

Kaardista oma vajadused: millele mõelda?

Esimese asjana võiks inimene, kes soovib õhksoojuspumpa soetada, teha endale selgeks, millised on tema vajadused. Sellest tulenevad ka nõudmised seadmele.

Kas õhksoojuspump on peamine või lisakütteseade?

Tihti valivad koduomanikud õhksoojuspumba lisakütteseadmeks, mida kasutatakse koos keskkütte või elektriküttega. Suvel saab õhksoojuspumba abil ruume kiiresti jahutada ja külmemal perioodil mugavalt soojendada.

Muidugi saab õhksoojuspumpa kasutada ka peamise kütteseadmena, kuid sel juhul tasub kindlasti vaadata võimsamate seadmete poole ja arvestada, et kui ruume on rohkem kui üks-kaks, võib ainult ühest siseosast (see osa õhksoojuspumbast, mis tuppa paigaldatakse) väheks jääda.

Kuhu õhksoojuspump paigaldatakse?

Samuti sõltub seadme valik sellest, millisesse hoonesse õhksoojuspump paigaldada tuleb.

Kortermaja puhul on seadme välisosa (kast, mis maja seina külge paigaldatakse) müratase faktor tõenäoliselt olulisem kui maamaja puhul, kus naabrite aknad päris paari meetri kaugusel ei paikne.

City Kliima jaoks ei ole sugugi uus olukord, kus kortermajas elav klient soetab õhksoojuspumba ning tuleb mõne aja pärast seadet välja vahetama, kuna naabreid hakkas liigne müra häirima.

Seetõttu tasub alati uurida seadme välisosa mürataseme kohta ja vaadata pigem premium klassi pumpade poole, mis võivad küll rohkem maksta, kuid ei tekita hiljem naabritele ega endale liigset peavalu.

Kui oluline on disain?

Ka kütteseadme välimus on aspekt, millele tasuks kasvõi põgusalt mõelda. Lõpuks jääb ju õhksoojuspumba siseosa sinu toa seinale aastateks ning kui see juba esimese kuu ajaga silma ülejäänud sisekujundusega üldse kokku ei sobi, võid end hiljem kiruda.

Muidugi mõista ei müüda täna ekstra koledaid õhksoojuspumpasid, kuid võibolla torkab tootevalikust silma just see, mis elutoa seina ja ülejäänud kujundusega eriti hästi kokku sobib. Teisalt esikusse või mõnda teise ruumi, kus ehk nii palju ei viibita, võib valida vähem edeva siseosa.

Põrsast kotis ei tasu osta

Kui inimene on endale peamised vajadused selgeks teinud, ei tasu siiski kohe esimese edasimüüja juurde seadet ostma tormata. Ka pealtnäha kaks praktiliselt sarnaste tehniliste näitajatega kütteseadet võivad reaalsuses anda hoopis teistsuguseid tulemusi.

Näiteks tasub tähelepanu pöörata sellele, milline on seadme maksimaaltemperatuur ehk kui külma ilmaga õhksoojuspump veel sooja puhuda suudab. Siinkohal ei tasu samuti vaadata esimest tootekirjelduse juures olevat numbrit, vaid veidi asjasse süveneda.

Õhksoojuspumpade juures on oluline SCOP eh sesoonne tõhususnäitaja. Sisuliselt näitab see, et milline on seadme efektiivsus mingisuguses kliimavööndis. Oluline on siinkohal leida üles või teha kindlaks, millises kliimas on tootjafirma poolt esitatud mõõtmised tehtud.

Sa võid küll osta suurepärase SCOP näitajaga seadme, aga kui see näitaja on saadud soojemas vööndis (Eesti asub kõige külmemas), siis Eesti talvel seadet kasutades võid langeda väga ebameeldiva üllatuse osaliseks, kuna tegelik kasutegur on hoopis madalam, seade kütab vähem ja võtab rohkem energiat.

Valik võtab silme eest kirjuks?

Ülaltoodud tegurid olid vaid mõned näited aspektidest, millele võiks õhksoojuspumpa valides tähelepanu pöörata. Kui juba praegu on tunne, et seda kõike on liiga palju ning et isegi kui mõtled välja, mida, kuhu, miks ja kuidas on vaja, ja võid lõpuks ikkagi “üle saada”, siis ei tasu meelt heita.

City Kliima on õhksoojuspumpade ja teiste kvaliteetsete kütteseadmete müügile spetsialiseerunud ettevõte ning meie töötajad on kõige eeltoodu ja enamagagi väga hästi kursis.

Nõustamine, vajaduste kaardistamine ja üheskoos sobiva seadme välja valimine käib meie töö juurde. Seega, küsimuste korral pöördu julgelt City Kliima kodulehe või esinduse poole ja leiame sobivaima seadme, mida ei tule hiljem ümber vahetama tulla.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.