Õhksoojuspumbad on saanud populaarseks, sest nende paigaldus on lihtne ja hind taskukohane, samuti võimaldavad need korraga lahendada kaks probleemi: kütmine külmal perioodil ja jahutamine soojal perioodil.
Kuid selleks, et soojuspump oma tööea lõpuni ilusti vastu peaks, tuleb seadet heaperemehelikult kasutada ning teada üht-teist hoolduse kohta.
Järgnevalt anname ülevaate olulisematest punktidest, mida nii koju kui ka ärihoonetele paigaldatud õhksoojuspumba hooldusest teadma peaks.
Lihtne töö, mille omanik ise ära saab teha
Õhksoojuspump koosneb kahest seadmest: ruumi sees paiknevast siseseadmest (siseosa) ja õues paiknevast välisseadmest (välisosa). Siseseadme põhikomponendid on ventilaator, soojusvaheti ja filter. Välisseadmes paiknevad kompressor, ventilaator ning soojusvaheti.
Kui kompressorid üldjuhul regulaarset tähelepanu ei vaja, siis radiaatori ja filtrite kohta sama öelda ei saa. Viimaste puhtusest sõltub nii siseõhu kvaliteet kui ka seadme efektiivsus. Just filtritega ongi seotud üks levinumaid, ent ühtlasi ka lihtsamaid hooldusi, mida õhksoojuspumba juures tuleb teha.
City Kliima töötajad on sageli kokku puutunud klientidega, kes nendivad pärast hooldusvisiiti, et filtrite puhastamisega oleksid nad ise ka hakkama saanud. Filtrite puhastamine on õhksoojuspumba kasutusjuhendis detailselt lahti seletatud ja seda saab tõesti iseseisvalt teha igaüks.
Mõistagi sõltub filtrite puhastamise sagedus sellest, millises keskkonnas ja tingimustes seade töötab. Kas tegu on eramaja õhksoojuspumbaga, kus õhk liigub puhastes ruumides ja seade ei tööta ööpäevaringselt, või on tegu nn mustemas keskkonnas, nt linnaruumis ja pidevalt töötava seadmega. Viimase puhul tuleb filtrite puhastamisele rohkem tähelepanu pöörata.
Lisaks filtrite puhastamisele peaks iga õhksoojuspumba omanik iseseisvalt hakkama saama seadme juhtpuldi patareide vahetamisega.
Sellega tegelikult soojuspumba kodune hooldus suures pildis piirdubki, kuna edasiste tööde jaoks on vaja juba spetsiaalseid töövahendeid ja teadmisi.
Kui sageli õhksoojuspump suuremat hooldust vajab ja mida see endast kujutab?
Ühest reeglit seadmete hooldussagedusele ei ole, kuna erinevad tootjad ehitavad erinevaid seadmeid ja üldjuhul on eesmärgiks ikkagi see, et kasutaja peaks oma õhksoojuspumba töökorra pärast muretsema võimalikult vähe.
Soovitatav on siiski iga kahe aasta tagant, juhul kui klient ise filtreid puhastab, ette võtta veidi suurem hooldus, mille tegemiseks võiks kohale kutsuda oma ala spetsialisti.
Kõige tavalisem õhksoojuspumba hooldus kujutab endast siseosa pesemist spetsiaalse ainega ja välisosa puhastamist harja (kui on suuremat sodi, ämblikuvõrke, puulehti, okkaid jne) ja suruõhuga.
Näiteks City Kliima hooldustehnikud pihustavad seadme siseosa soojusvaheti peale spetsiaalset ainesegu. Aine imendub, kogub mustuse ja liigub koos kondensaadiga seadmest välja.
Kuigi filtrid püüavad kinni suure osa kõikvõimalikest tolmu- ja mustuse osakestest, koguneb seadme sisse siiski ajapikku mustust, mille saab sealt välja loputada vaid spetsiaalse vee ja pesuvahendi seguga.
Hoolduse puhul ei saa jällegi rääkida kindlatest ajaraamidest, kuna palju sõltub seadet ümbritsevast keskkonnast (näiteks on tegu serveriruumi jahutava seadmega (konditsioneeriga), mis 24/7 ruumi jahutab). Kõik oleneb otstarbest. Kõige õigem on hoolduse kohta küsida nõu seadme paigaldajalt.
Kuidas saada aru, et õhksoojuspump ei tööta päris nii, nagu peab?
Eelmainitud tööd on osa regulaarsest hooldusest, millest iga õhksoojuspumba omanik võiks teadlik olla ja seda järgida. Ideaalses maailmas võikski üks kütte- või kliimaseade sedasi töötada 10–20 aastat, kuid vahel võib siiski ette tulla probleeme ventilaatorite, labade või siseosa mootoritega.
Kõige selgemini annab õhksoojuspump probleemidest märku suurenenud müratasemega või ebaloomulike häältega — kõrgem müratase tähendab suure tõenäosusega, et seade ei toimeta päris nii, nagu peab. Kusjuures City Kliima kogemusel saadakse sageli oma seadme probleemide kohta teada naabritelt, sest seadme välisosa paigaldatakse suunaga majast eemale, mitte esiukse poole.
Kui kahtlustad, et sinu õhksoojuspump ei tööta päris nii, nagu peaks, näiteks teeb veidrat või liiga valju häält või ajab tavapärasest rohkem kondensaati välja, siis võta ühendust kogenud spetsialistidega, kes tulevad kohale ja lahendavad probleemi.