Õhksoojuspumba ühendamine: kolm olulist punkti, millele tähelepanu pöörata

Õhk-õhk- ja õhk-vesi soojuspumpade paigaldamine tuleks jätta professionaalide hooleks, kuna seadmetel on täna palju eripärasid ning nende paigaldamine nõuab spetsiifilist ja sageli isegi mudelipõhist väljaõpet. 

City Kliima on välja toonud kolm olulist punkti, mida tasub soojuspumba paigaldamise kohta teada. Tuleb ju soojuspump igas hoones ühendada elektrisüsteemiga, hoone ülejäänud küttesüsteemiga ja mõistagi ka seadme eri osad omavahel.

Seadme omavahel ühendamine

Soojuspump koosneb reeglina kolmest osast: välisosa, mis paigaldatakse hoone kõrvale, näiteks maja seina külge; siseosa, mis hakkab ruume sooja õhuga täitma, ning freoonitorud, mis kahte osa omavahel seovad ja mida kaudu liigub seadme toimimiseks vajalik freoongaas.

Juba soojuspumba sise- ja välisosa omavahel ühendamine on tegevus, mida kodukasutaja ise teha ei saaks ega tohiks. Selleks läheb vaja spetsiaalseid tööriistu, teadmisi nii seadme eripärade kui ka kehtivate nõuete kohta ja sageli ka kogemusi, kuna iga hoone on erinev. Samuti peab paigaldajal olema näiteks freoongaasi käitlemise litsents, et ta seda tööd üldse teha tohiks.

Elektrisüsteemiga ühendamine: mida tähele panna?

Soojuspump tarbib energiat, mis tähendab, et töötamiseks peab sellele tagatud olema elektriühendus. Kindlasti ei ole  kütteseadme elektrisüsteemiga ühendamist soovitatav kasutajal ise ette võtta, kui just pole tegu elukutselise elektrikuga, kes elektrisüsteemidega igapäevaselt kokku puutub. 

City Kliima soovitab isegi kogenud elektrikul enne paigaldamist konsulteerida soojuspumba spetsialistidega, kuna peaaegu igat soojuspumpa saab elektrisüsteemiga ühendada mitmel moel. Uute seadmete kasutusjuhendites on tehasse poolt erinevad paigaldusviisid ja nõuded välja toodud.

Kliendi jaoks on siinkohal oluline mõista, kas tema maja elektrisüsteem sobib soojuspumbaga, mida ta soetada soovib. Näiteks tasub tähelepanu pöörata sellele, kas pump vajab ühe- või kolmefaasilist elektrisüsteemi ja milline on süsteemi maksimaalne võimekus.

Selgete vastuste jaoks tasub alati pöörduda soojuspumpade paigaldamisele spetsialiseerunud ettevõtte poole, et paigalduse käigus või alles peale paigaldust ei selguks, et tegelikult ei sobi kütteseade üldse hoone elektrisüsteemiga. 

City Kliima kogemusel on ette tulnud olukordi, kus inimene on lasnud endale paigaldada õhksoojuspumba või õhk-vesisoojuspumba ning kütteperioodil avastanud, et tema elektrisüsteem lööb kütteseadme ja teiste koduseadmete koos töötamisel peakaitsme välja, sest enne paigaldust ei veendutud elektrisüsteemi võimekuses.

Küttesüsteemiga ühendamine

Kolmanda ja viimase asjana tasub alati enne soojuspumba paigaldamist mõelda seadme sobivusele hoone ülejäänud küttesüsteemiga. Valdav enamik Eesti hoonetes olevatest küttesüsteemidest on võimalik soojuspumbaga ühendada, kuid oluline on teha kindlaks, kuidas seda kõige paremini teha.

Näiteks on City Kliima poole pöördunud klient murega, et majale, kus juba oli olemas põrandaküte, paigaldati õhk-vesi soojuspump, kuid mõni tuba jäi küttes ikkagi külmaks, samas kui teised toad läksid liialt soojaks. 

Kuigi õhk-vesi soojuspump ja põrandaküte sobivad reeglina omavahel väga hästi, oli selles olukorras probleemiks teadmatus selle kohta, kuidas on põrandaküttesüsteem paigaldatud, kui kaugele ja pikalt torud täpselt jooksevad ning kui võimas seade olema peaks, et kõiki tube ühtlaselt kütta. 

Et selliseid olukordi vältida, tasuks alati konsulteerida spetsialistidega, kes oskavad õigeid küsimusi küsida ja võivad leida võimalikke murekohti juba enne ühegi tööga alustamist.

Loe lähemalt, millele tasuks üldse enne õhksoojuspumba soetamist mõelda sellest artiklist ja mistahes küsimuste korral võtta ühendust City Kliima spetsialistidega selle lehekülje kaudu

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.