Hea nõuanne: kuidas kaotada kodust juhtmepuntrad?

Juhtmepuntrad, mis koduelektroonikaga enamasti kaasas käivad, ei meeldi kellelegi. Tegelikult on kõik "lisad" võimalik ära peita nii, et üldmulje jääb stiilne ja puhas.Foto: Terriwell.

Tihtilugu on inimestel kodudes teleri all mõni kapp või alus, kuhu on paigutatud kõikvõimalikud lisaseadmed – näiteks digiboks, ruuter, stereoressiiver või stereovõimendi. Tegemist on üsna elementaarse lahendusega, sest kuhu mujale need seadmed ikka panna, kui mitte teleri alla.

Juhtmemajandus, mis kõige sellega kaasneb, ei meeldi kellelegi. Hea uudis on, et ka sellele on lahendus. Tegelikult on kõik lisaseadmed võimalik ära peita ühte tehnikaruumi või -kappi nii, et tuppa jääb ainult teler ja kõlarid. Kuidas ometi?

 Koduautomaatika lahendusi pakkuva ettevõtte Terriwell automaatika programmeerija Kristian Jõema selgitab asja lähemalt.

Kuidas seda teha saab?

Kirjeldatud lahenduse juures on kõige olulisem roll Control4 kontrolleril, mis võimaldab hallata kõiki koduautomaatikaga seonduvaid süsteeme.

Kontseptsioon on lihtne: sisuliselt pannakse ühte tehnilisse kappi või ruumi Control4 kontroller ehk nutikodu “süda”, mille külge ühendatakse kõik vajalikud lisaseadmed (digiboks, Apple TV, Chromecast jne). Südame teise otsaga ühendatakse teler või audioseadmete puhul kõlarid, mis tähendab, et soovitud tuppa jookseb teleri taha ainult üks kaabel ja ainult kõlarikaablid kas süvistatud kõlaritele või põrandakõlarite pistikupesadesse.

Ka mitme puldi pidamise võib ära unustada, sest Control4 süsteem vajab kõikide seadmete juhtimiseks ainult ühte nutikat pulti. (Loe täpsemalt siit.)

“Näiteks, kui tahan vaadata Apple TV-d, siis piisab sisuliselt ühest nupuvajutusest puldil ja kontroller suudab ära määrata kõikidel seadmetel õiged sisendid ja väljundid ning paneb automaatselt tööle nii teleri, audiosüsteemi kui ka Apple TV enda,” selgitab Jõema. 

Jõema sõnul aitab see lisaks mugavusele luua majapidamises ka disainipuhtust, kuna kogu juhtmemajandus on jääb tehnilisse kappi või ruumi ning puudub vajadus telerialuse kapi jaoks.

Mitte ainult elutuba

Harilikult on kodudes lisaks elutoale tehnikaseadmeid ka teistes ruumides. Control4 koduautomaatika süsteem võimaldab hõlpsasti viia nutikad lahendused igasse tuppa ning neid mugavalt ka juhtida.

“Põhimõtteliselt saab Control4 kontrolleri abil panna käima näiteks viies erinevas toas viis erinevat striimi ning seda samaaegselt,” rääkis Jõema. 

Ta tõi näite, et ühes toas võib kuulata keegi Kuku Raadiot, teises Vikerit, kolmandas Rock FM, neljandas Spotify’d ning viiendas kõlagu kas või linnulaul. “Kõiki toiminguid tubades saab lihtsalt juhtida puldi, tahvelarvuti või mobiiltelefoni abil,” lisab Jõema.

Ei ole vahet, kas tegemist on värskelt ehitatud hoonega või vanema paneelmajaga – Control4 nutikaid lahendusi saab erinevas seadistuses kasutusele võtta kerge vaevaga igas kodus. Samuti on võimalik siduda Control4 lahendusi juba olemasolevate audio-video lahendustega nagu näiteks Sonos, Bluesound, Bose, Onkyo, Sony jpt.

Uuri rohkem nutikate ja tarkade kodulahenduste kohta siit.  

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.