Lülitid koduseintel ei pea tööle panema ainult valgustust: mida kujutavad endast nutikad lülitid?

Harilikult on meie kodus seintel asuvatel lülititel üks kindel ülesanne – panna tööle toas valgustus. Mida muud ta ikka teha saab? Tänapäevases kiiresti arenevas maailmas on kõik muudetud nutikaks ja targaks ning puutumata ei ole jäänud ka kodu seinalülitid. 

Kuigi nutikat kodu on võimalik juhtida erinevate seadmetega (universaalne pult, tahvelarvuti, mobiiltelefon), on kõige levinumad ja kasutamisel kõige mugavamad siiski klassikalised seinalülitid.

Mida sa teha saad?

Control4 üheks kodujuhtimise võimaluseks on seintel paiknevad nutikad lülitid. Sisuliselt saab iga toa lülitile lisada kuni kuus nuppu, mis kõik täidavad mingit kindlat ülesannet. Igale nupule on võimalik teha ka eestikeelsete tähtedega ning ikoonidega graveering, et teaksid alati, millise tegevuse üks või teine nupp aktiveerib. 

Seega on võimalik igasse tuppa panna hulga erinevaid lüliteid, mis alustavad mingit toimingut. Näiteks võib ühele nupule seadistada valgustuse sisselülitamise, teine paneb tööle teleri või muusika playlist’i, kolmas avab ja lukustab ukse ning neljas juhib üldsegi kliimaseadet. 

Loomulikult ei pea piirduma ainult üksikute toimingutega, vaid ühe nupu alla saab nii-öelda siduda terve tegevusteahela. Näiteks lased ühele nupule graveerida “Õhtust”, mis aktiveerib soovitud tegevused. 

Koduuksest sisse jalutades vajutad ukse kõrval olevale nupule “Õhtust” ja ühekorraga lähevad tubades põlema tuled, kõlarist hakkab mängima lemmik Spotify playlist, magamistoa kardinad sulguvad ja vannitoa temperatuur seadistatakse täpselt parajaks. 

Või miks mitte lisada elutoa lülitile nupp “Film”, mis paneb automaatselt tööle teleri, valib õiged audio-videosisendid, kustutab tuled, jättes põlema ainult meeleoluvalgustuse, ning kerib alla ruloo, et tagada parim vaatamiselamus.  

Iga lüliti nupu kõrvale saab helendama panna ka pisikese leedvalgustuse, mis näitab, kas lüliti on aktiivne või mitte. “Näiteks kui lüliti taga põleb roheline valgus, tähendab, et see töötab/on aktiivne. Kui lüliti juures on aga sinine tuli, viitab see mitteaktiivsele lülitile,” selgitas Terriwelli automaatika programmeerija Kristian Jõema.

Võimalusi on mitmeid, piire seab ainult enda fantaasia.

Kas nutikas valgustus käib käsikäes ainult uue hoonega? 

Paljudele on jäänud arusaam, et taolise nutika lahenduse saab kasutusele võtta ainult uuemas hoones. Tegelikult on nutikad lülitid hõlpsasti paigaldatavad ka vanemasse majja. Väike erinevus nende kahe vahel siiski on. 

Uuemates hoonetes kasutatakse reeglina kaabellahendust ja see on juhitav keskse valgussüsteemi kaudu. Sellise lahenduse puhul toimub valgustuse lülitamine elektrikilbis ja tuppa paigaldatud lüliti ülesandeks on jagada käsklusi läbi võrgu.

Vanemate majade puhul kasutatakse juhtmevaba lahendust, mille puhul toimub infovahetus lülitiga läbi õhu, kasutades selleks ZigBee protokolli. Üldiselt ei vaja taoline lahendus ka suuremaid ümberehitamisi, enamasti piisab sellest, kui vahetada seinal olev vana lüliti uue vastu.

Vali lülitid, mis sobivad just sinu koduga

Kõik me tahame enda kodu kujundamisel hoida stiili, mis meile enim meeldib. Just seda ka Control4 targad lülitid pakuvad. 

Nimelt ei pea muretsema selle pärast, et lülitid ei haaku sinu kodu sisekujundusega. Nii lülitite raamide kui ka nuppude valikus on koguni 12 värvitooni, mis võimaldab valida just enda koduga kõige paremini kokku sobiva toon.

Iga targa kodu lahendus nõuab isemoodi lähenemist, mistõttu on mõistlik ühendust võtta Terriwelliga ning uurida lähemalt, milliseid võimalusi pakutakse.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.