Elke Mööbli blogi

Inspiratsiooniks: peegel kui praktiline ja pilkupüüdev aksessuaar interjööris

Peeglid on aastaid püsinud kuumimate sisustuselementide seas ja see vaimustus ei näita vaibumise märke. Pigem vastupidi — iga natukese aja tagant lisandub üha uusi ja huvitavaid peeglimudeleid. Seda kõike põhjusel, et peegel on sisekujunduses oluline salarelv.

Peale selle, et peegel on praktiline objekt, saab sellega oluliselt muuta ka ruumi ilmet.

Peegel võimendab valgust, mistõttu saab peegliga muuta ruumi valgemaks ja näiliselt avaramaks. Seega on peeglid väga heaks lahenduseks pimedamates ja kitsamates kohtades, samuti ruumides, kus pole aknaid.

Pilkupüüdva kuju ja raamiga peeglid on ka kui ruumi kaunistused, millega sisekujundust toetada. Kuna peeglid on juba oma olemuselt pilgupüüdjad, saab nendega ruumis kindlale seinale või kohale tähelepanu tõmmata.

Nagu mis tahes mööbliesemete ja sisustusaksessuaaride puhul saab ka peeglite puhul rääkida erinevatest trendidest.

Inspiratsioon loodusest

Klassikaliste ümmarguste, ovaalsete ja kandiliste peeglite kõrval on uueks trendiks tõusnud loodusest inspireeritud vormid. Näiteks on Taani tootja ferm LIVINGu peegel Pond saanud inspiratsiooni voolavast veest, mis väljendub ka toote vormis ja nimes (e.k. veetiik). Pond on valikus väiksemas ja suuremas suuruses.

Pond peegel / ferm LIVING

Statement-peeglid

Jätkuvalt on trendikas kasutada peeglit mitte ainult praktilisel eesmärgil, vaid ka sisekujunduselemendina. Üheks selliseks on näiteks nahkrihma pidi seinale riputatav Adnet Circulaire’i peegel Gubilt, mille disain pärineb 1950. aastast. Luksuslik nahast kinnitusega peegel sündis koostöös Prantsuse moemajaga Hermés ning sai inspiratsiooni ratsatarvikutest.

Adnet Circulaire peegel / Gubi (foto: Andres Treial)

Toonitud klaas

Toonitud klaasiga peegel ühendab praktilisuse dekoratiivsusega. Näiteks saab toonitud klaasi kasutada peegelpilti kui tervikut vaadates, kuid sellisel juhul võiks ruumis (näiteks vannitoas, magamistoas, konsoollaual vms) olla ka teine, nii-öelda klassikaline ning tavalise peegeldusega peegel.

Toonitud klaasiga peeglite heaks näiteks on Muuto Framedi peeglid, mis tänu toon toonis peegliklaasi ja raami värvidele mõjuvad seinal suisa kunstiteostena.

Framed peeglid / Muuto

Peeglid mitmekesi koos

Peeglitele saab dekoratiivsust ja olulisust ruumis omistada ka sellega, kui neid kasutada mitmekesi koos.

Siin on oluline jälgida, et grupeeritud peeglid ei konkureeriks omavahel, vaid pigem täiendaksid teineteist. Seda saab saavutada, kui kasutada sama tootesarja erineva suurusega peegleid.

Sillon peeglid / &tradition

Lihtsus ja praktilisus

Kuhugi ei ole kadunud ka tagasihoidlikuma joonega peeglid, mille esmaseks ülesandeks on praktilisus. Ka siin saab välja tuua mitmeid tendentse.

Näiteks on paljud piklikud peeglid varustatud kinnitustega, tänu millele saab peegli seina riputada nii vertikaalselt kui ka horisontaalselt.

Norm Oval peegel horisontaalselt riputatuna ELKE Mööbli sisustussalongis / Menu (foto: Andres Treial)
Norm Oval peegel vertikaalselt riputatuna / Menu

Jätkuvalt on populaarsed peeglid, mis kinnituvad seinale peegli ümber pandud kinnitusrihmaga. Üks selliseid on Strap peegel HAY-lt, mis tänu funktsionaalsusele ja minimalistlikule disainile sobib ideaalselt erinevatesse ruumidesse.  

Strap peegel / HAY

Ruume, kus peegleid võiks vältida, polegi olemas. Peeglite valik nende suuruse, kuju, raami või eesmärgipärasuse (või selle puudumise) järgi on niivõrd suur, et õige eseme leiab igasse ruumi, ka lihtsalt dekoratiivsel eesmärgil.

Silmas võiks pidada seda, et kui peegel on valitud pilkupüüdjaks, mis peab andma ruumile avarust ning lisama sisekujundusele stiili, on see kindlasti ka aksessuaar, mis ruumi dubleerib. Kui toas on palju erinevaid elemente ja ruum ei ole sisekujunduslikult puhas, tekitab peegel veelgi rohkem müra ja võib avarusele vastupidiselt mõjuda.

Uuri peeglite kohta lisa ELKE Mööblist.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.