Suurus, kuju, värv, materjal… Kuidas leida ideaalne diivan?

Diivan on igas elutoas oma suuruse tõttu tähelepanu keskpunktis. Juba ainuüksi seepärast on oluline, et valitud saaks ideaalne mudel. ELKE Mööblist on aastate jooksul leidnud õige diivani paljud kodud ja kogemusele toetudes on artiklis välja toodud kõige olulisemad pidepunktid, millest lähtuda. 

Eesmärk

Esimeses järjekorras tasub hoolikalt läbi mõelda, millised on pereliikmete eelistused ja harjumused – kas diivanil eelkõige istutakse või meeldib seal pereliikmetel ka pikutada, kas seal istutakse ja pikutatakse samaaegselt, kas seal magatakse? Harjumuste põhjal selgub ka diivani eesmärk, mis aitab lõpuks paika panna ideaalse diivani suuruse ja kuju, pehmuseastme, istumiskõrguse ja -sügavuse ning selja- ja käetugede vajalikkuse. Ideaalne diivan peab olema kõigile mugav ja vastama kõigi pereliikmete vajadustele.

Kui diivanil peaks samaaegselt saama pikutada ja istuda, on kõige sobivamaks lahenduseks suurema istumissügavusega ja pehmema sisuga nurgadiivan. Kui aga on juba ette teada, et diivanil on eelkõige plaanis istuda (näiteks kohvilaua taga), tagavad suurema mugavuse väiksem istumissügavus ja kõrgem seljatugi. Õige istumiskõrguse paikapanekul on diivani valikul oluline arvesse võtta ka kasutajate vanust – vanematel inimestel võib madalalt diivanilt olla ebamugav püsti tõusta.

A picture containing indoor, wall, floor, living

Description automatically generated

Mahukas ja sügava istumisosaga Quilton diivan sobib ideaalselt lebotamiseks. Tootja: HAY

Match diivan on heaks valikuks, kui elutoas on ruumi lahedalt. Tootja: Prostoria

Kuna diivan on investeering paljudeks aastateks, tasub uut diivanit valides ette mõelda, millised võivad olla diivani kasutamise vajadused aastate möödudes. Kui võimalikke muutusi ette näha ja neid juba varakult arvesse võtta, on kindel, et diivan täidab oma eesmärki kogu oma pika eluea jooksul.

Suurus ja kuju

Kuna diivan on tihtipeale elutoa üks kõige suurematest mööbliesemetest, peab diivani valikul kindlasti arvestama elutoa mõõtmetega. Mõõda hoolikalt seda ala, kuhu diivan mahtuma peab. Heaks nipiks on märgistada põrand diivani ulatuses maalriteibiga – selliselt on täpselt teada, mis suurusega ja mis kujuga diivan olema peaks.

Kui elutuba on pigem väike, tekib ahvatlus mahutada sinna mõõtmetelt maksimumilähedane diivan. See ei pruugi olla hea mõte, kuna suur diivan väikeses toas muudab ruumi visuaalselt veelgi väiksemaks. Sarnane loogika toimib ka vastupidiselt – kui tuba on suur, aga seal on väikeste mõõtmetega diivan, võib ruum jääda liiga tühjaks ja kõledaks. Ruumikujunduslikult on kõige paremaks lahenduseks lähtuda diivani suurusel ruumi enda proportsioonidest. 

A living room with a couch and a coffee table

Description automatically generated with low confidence

Väiksema ruumi puhul on heaks valikuks kompaktsete mõõtudega kahekohaline Connect Soft mooduldiivan. Tootja: Muuto

A picture containing sofa, indoor, floor, room

Description automatically generated

Kui diivan peaks võimaldama samal ajal istumist ja pikutamist, on väljaulatuva osaga Mags diivan väga sobivaks lahenduseks Tootja: HAY

Pehme sisuga Mags Soft mooduldiivani suureks võluks on võimalus panna kokku diivan, mis vastab just sinu soovidele ja ruumile. Tootja: HAY 

Disain

Disaini mõttes on diivanite valik liialdamata öeldes lõputu. Õiget diivanit otsima asudes on hea enda jaoks läbi mõelda, milline on kõige eelistatum stiil – kas diivan peaks olema boheemlaslikuma väljanägemisega või eelistad konservatiivsemat disaini, kas see peaks olema pigem lopsakam või hoopis minimalistlikuma joonega. 

A couch in a room

Description automatically generated with medium confidence

Ruumikas ja ilusate proportsioonidega Rest diivan on hea segu lopsakusest ja minimalismist. Tammest jalad lisavad diivani üldilmele pehmust. Tootja: Muuto

Sale siluett ja peened jalad muudavad Outline diivani minimalistlikku interjööri väga sobivaks. Tootja: Muuto

Sarnaselt disainile on ka polsterduse valik piiritu. Enne valiku tegemist on oluline erinevaid materjale sisustussalongis oma käega katsuda, sest foto ei suuda 100% õiget kogemust edasi anda. Värvitooni mõttes ei pruugi aga alati piisata sellest, kui sisustussalongis oma eelistus lukku lüüa. Kuna valgus on erinev, on kõige kindlam kanganäidisega oma koduses valguses tutvuda – mõne valgusega erksana tunduv toon võib teises valguses märksa tuhmim tunduda, või vastupidi. 

Polsterduse puhul on väga oluline arvesse võtta, et sama diivan võib erinevate materjalidega ja ka värvitoonidega väga teistsugune välja näha. Siin tasub usaldada spetsialiste, kes oskavad oma kogemusele tuginedes anda vajalikku nõu.

A picture containing indoor, window, room, floor

Description automatically generated

Kangaga polsterdatud Mags Soft diivan mõjub disainilt koduselt ja boheemlaslikult. Tootja: HAY

A picture containing indoor, floor, wall, sofa

Description automatically generated

Nahaga kaetud kõvema sisuga Mags diivan mõjub võrreldes kangaga polsterdatud pehmema Mags Soft diivaniga konservatiivsemalt ja esinduslikumalt. Tootja: HAY 

A living room with green couches

Description automatically generated with medium confidence

Samet lisab moodulitest koosnevale Develius diivanile täiendava annuse elegantsust. Tootja: &Tradition

Nii disaini, materjali kui ka värvitooni puhul on väga oluliseks märksõnaks ajatus – kuna kvaliteetne ja korralik diivan on investeering, mis peab vastu aastakümneid, on väga tähtis, et diivan näeks ka aastate möödudes hea välja. Diivan on kindlasti selline mööbliese, millesse tasub investeerida – mida kvaliteetsem on diivan, seda kauem see vastu peab. Õige diivan ei peaks kestma vaid paar aastat, vaid pigem aastakümneid. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.