Stroomi ranna elanikud said isikliku elektriautode laadimisjaama

Kortermajade elanike jaoks on laadimisvõimaluste puudumine olnud üheks sagedaseks takistuseks elektriautode kasutuselevõtu ees.Foto: Enefit

Kortermajade juures isiklikust elektriauto laadimisest hakkab saama aina enam uus normaalsus. Alates 2020. aastast peavad arendajad uute kortermajade rajamisel tagama võimaluse laadimisjaama lisamiseks igale parkimiskohale. Arco Vara ja Enefiti koostöö on hea näide, kuidas ühiselt selleks lahendus leiti.

Kortermajade elanike jaoks on laadimisvõimaluste puudumine olnud üheks sagedaseks takistuseks elektriautode kasutuselevõtu ees. Kahe ettevõtte koostöös valminud pilootprojekt tugineb jagatud väärtustele ja tõdemusele, et tuleviku tarbija eeldab aina enam individuaalset lähenemist, paindlikkust ja mugavust.

Personaalne ja tulevikukindel lahendus

Arco Vara ja Enefit lõid Stroomi ranna äärse Rannakalda uusarenduse igale parkimiskohale valmiduse elektriauto laadimisjaama paigaldamiseks. Kui parkimiskoha omanik soetab endale elektriauto ja soovib laadimisteenust, saab ta selle Enefit Voltilt rentida või osta

„Rannakaldas on tegemist personaalsete laadimisjaamadega, mille puhul klient tasub vastavalt enda elektri nõudlusele. Ühiskasutatavad laadimisjaamad korterelamutes seda näiteks ei võimalda. Samuti on võimalik Rannakaldas teenusest kodu vahetuse korral loobuda ja seade tagastada,“ selgitas Arco Vara juht Miko Niinemäe.

Enefit Volti ärijuht Kert Pääbo märkis, et rentimine põhineb ühekordsetel kuumaksetel, mille sisse on arvestatud nii laadija kui standardpaigaldus. Sõltumata parkimiskohast on hinnastus kõigile võrdne.

Esimene samm uue normaalsuse suunas

Niinemäe sõnul on Rannakalda koduomanike senine tagasiside pilootprojektile olnud positiivne ning huvi elektriauto laadimisvõimaluse vastu oma parkimiskohal kasvab. „Hetkel oleme planeerimas sarnast lahendust ka järgmistele arendustele, et tulla vastu klientide ootustele mugavuse ja paindlikkuse osas. Tegemist on ka ehituslikult mõistliku lahendusega, mis aitab säästa hoone liitumistasudelt,” ütles ettevõtte juht.

Pääbo tõdes, et teadlikkuse kasvades tunnevad lahenduse vastu huvi järjest rohkem ka teised arendajad. „Meie hinnangul on suuremahulise elektrifitseerimise korral tegemist ainuõige lahendusega kortermajadesse,” jätkas ta.

Laadimisvalmidust saab rajada nii uuematesse kui vanematesse elamutesse

Kui Rannakalda näol oli tegu uusarendusega, siis sarnast laadimisvalmidust saab ja on rajatud ka vanematesse kortermajadesse. Küll aga tuleb arvesse võtta, et tegemist on kallima tehnilise lahendusega. Põhjuseks asjaolu, et väliparklate puhul eeldab ümberehitus kaevetöid, mis uusarendustes on võimalik juba väljaehituse käigus ära teha. 

Teine asi, millega kortermaja puhul arvestada, on kooskõlastuse saamine ühistult. Kuna igasuguse uue projekti eelduseks on ühistuliikmete ühine nõusolek ja täna on veel elektriautodest huvitatud korterielanike hulk väike, võib laadimisvalmiduse välja ehitamine vajada arutamist.

Koostööle ajendas ühine visioon

Enefit Volti eesmärk on laadimisvõrgu arendamise läbi lahendada peamist murekohta elektriautode kasutuselevõtu ees – inimesed pelgavad liikuda üle elektriautodele, kui laadimistaristu ei ole piisav. 

„Mida paremad laadimisvalmiduse lahendused rajame, seda hõlpsam on korterielanikel üle liikuda elektriautodele. Laadijate suurem kättesaadavus ning võimalus paigaldada lihtsalt ja mugavalt kodune laadimispunkt aitavad mõjutada ostuotsuse tegemist elektriauto suunas,“ selgitas Pääbo.

„Arco Vara mõistis, et läbi laadimisvalmiduse loomise on võimalik pakkuda oma klientidele suuremat väärtust ning lahendada elektriauto laadimine kortermajas ära tulevikukindlalt. Kuna antud juhul mõlema ettevõtte nägemus ja soov ühtisid, oli koostöö igati loogiline,“ lisas ta.

Enefit Volt on Eesti suurim elektriautode laadimisvõrgustik, mis põhineb sajaprotsendiliselt rohelisel elektril ja mille eesmärk on edendada üleminekut keskkonnasõbralikumale transpordile. Avaliku laadimise kõrval pakub Enefit Volt lahendusi nii kodus kui tööl laadimiseks ning investeerib koostöös asukoha partneritega tulevikukindlate laadimislahenduste loomisesse.

Juhul, kui sul on tekkinud elektriauto laadimislahenduste osas küsimusi või soovid pidada nõu, registreeri ennast tasuta konsultatsioonile meie kodulehel. Üheskoos leiame sulle parima lahenduse.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.