Üleminek rohelisele elektripaketile – lihtne muudatus, millel on suur mõju

Roheenergia tootmine kahjulikke ühendeid ei tekita, mistõttu jääb keskkond puhtaks ja väheneb meie ökoloogiline jalajälg.Foto: Shutterstock

Teel puhtamasse tulevikku on igaühe harjumustel mõju. Rohelise elektri paketi valimine on üks lihtsamaid keskkonnasõbralikke muutusi, mida teha saad. Tarbides taastuvatest energiaallikatest toodetud elektrit, paiskub õhku vähem süsihappegaasi, väheneb sinu keskkonnajalajälg ning avaldub otsene mõju elektritootmisele.  

Vaatamata sellele, et huvi rohelise elektri pakettide vastu kasvab, levib osade inimeste seas arusaam, justkui oleks roheline elekter võrreldes tavaenergiaga kordades kallim. Tegelikkuses ei avalda taastuvenergia eelistamine nii suurt mõju elektriarvele, kui üldjuhul arvatakse.  

Enefiti kõiki elektripakette saab valida ka rohelisena. Sisestades kodulehel oma igakuise elektritarbimise kilovatt-tundides, on võimalik tavalisi ja taastuvenergial põhinevaid pakette võrrelda ja tekkivat elektrikulu prognoosida.  

Üldiselt on rohelise energia kilovatt-tunni hind keskmiselt 5% kõrgem kui fikseeritud hinnaga paketis. Seega, valides rohelise paketi, suureneks 30-eurone elektriarve vaid ühe euro võrra. See näitab, et tegelik hinnavahe kahe paketi vahel pole üldse suur. Küll aga on suur mõju, mis roheenergia tarbimisega kaasneb.  

Hoiad keskkonda 

Taastumatud energiaallikad ehk fossiilkütused, nagu põlevkivi, maagaas, turvas, kivisüsi või nafta, paiskavad töötlemisprotsessi käigus õhku suurel hulgal süsinikdioksiidi ja muid saasteaineid. See omakorda tekitab reostust ja avaldab negatiivset mõju meid ümbritsevale loodusele ja ökosüsteemidele, põhjustades näiteks kliimasoojenemist. 

Roheenergia tootmine kahjulikke ühendeid ei tekita, mistõttu jääb keskkond puhtaks ja väheneb meie ökoloogiline jalajälg. See on ka põhjus, miks rohelise energia tarbijatel on oluline roll – mida rohkem neid on, seda suuremaks kasvab taastuvenergia osakaal elektritootmises ja seda enam vähendame kliimamuutustega seotud riske. 

Tarbid jätkusuutlikku energiat 

Taastumatute energiaallikate kogus neid kasutades aina väheneb. Neid tekib küll ajaga juurde, aga mitte piisavalt kiiresti, et inimkonna vajadusi katta. Lisaks nõuab nende kättesaamine maapõuest rohkem pingutust. Tegemist on piiratud ressursiga, mis ei ole tuleviku mõistes jätkusuutlik. 

Taastuvat energiat tekib seevastu pidevalt ja kiiresti juurde. Enefitis toodame lisaks päikesele, tuulele ja veele energiat ka biomassist ehk jäätmepuidust ning prügist. Nende kättesaamiseks ei pea keskkonda kunstlikult kahjustama. Samal ajal on tegu pikaajaliste ja kestlike energiaallikatega, mida saavad kasutada ka tulevased põlvkonnad.  

Toetad taastuvenergia tootmisvõimsuste lisandumist 

Rohelise elektri paketi valimine aitab kiirendada investeeringuid taastuvenergia tootmise arendamisse ja seeläbi suurendada taastuvenergia turule tulekut.  

Mida rohkem elektrit toodame taastuvatest energiaallikatest, seda kiiremini langevad ka elektrihinnad. Mida madalamad on elektrihinnad, seda soodsama hinnaga elektripakette on võimalik pakkuda. 

Aitad panustada elektri varustuskindlusesse 

Elektri nõudlus ja pakkumine on ajaliselt ja piirkonniti erinev. Selleks, et elektrienergiat kõigile jaguks, toimub riikide vahel pidev energia eksport ja import.  

Olukorras, kus energiavarud on vähenenud, peame enda tarbimise katteks vajamineva elektri sisse ostma. See muudab meid teistest maadest ja energiaturul toimuvast sõltuvaks ning mõjutab otseselt piirkonna elektri hinda ja varustuskindlust.   

Nii energiasõltumatuse kui varustuskindluse suurendamiseks on oluline, et toodaksime endale ise piisavas koguses elektrit. Üks viis selleks on investeerida taastuvenergial põhinevatesse tootmis- ja salvestuslahendustesse. Rohelise elektri paketi valijate abiga just seda teha saamegi. 

Ümberlülitumine on imelihtne 

Kas teadsid, et rohelist elektrit kasutades väheneks majapidamise, mille keskmine energiakulu on 500 kWh kuus, süsinikuheide aasta jooksul 1872 kg. See võrdub 723 istutatud puuga aastas. 

Rohelise energia kasutuselevõtuks ei ole vaja teha muud, kui valida Enefiti kodulehelt endale meelepärane elektripakett. Lisaks elektripakettidele pakume ka gaasipakette, lahendusi koduseks energia tootmiseks ja salvestamiseks, elektriauto laadimiseks ja kõige selle nutikaks juhtimiseks.  

Kui soovid lisainfot või sul on tekkinud mõni küsimus, oleme sulle hea meelega abiks. Selleks võta meiega ühendust ja kirjuta teenindus@enefit.ee, helista numbril 777 4040 või jäta meie kodulehele konsultatsiooni saamise soov.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.