Vaata tabelit! Kiire internet vs “tavaline” internet – mis on nende vahe ja kumma peaksin valima?

Nõudluse suurenedes lisanduvad turule järjest kiiremad ja uuenduslikumad lahendused.Foto: Depositphotos

Koduse internetiühenduse olemasolu on viimaste aastakümnete jooksul saanud pea sama oluliseks kui veevärk või elekter. Nõudluse suurenedes lisanduvad turule järjest kiiremad ja uuenduslikumad lahendused. Nii on viimastel aastatel juttu olnud uue põlvkonna sidevõrgust – kiirest internetist, millega liitumist pakub ka Enefit. Kuid millega täpsemalt on tegu?

Vaadates täna töös olevatele ja lõppkliendile püsiühendust pakkuvatele tehnoloogiatele peale, saame need suures osas jagada kaheks: üle õhu levivad raadiovõrgud ja kaabelühendused

Kaabelühendustes on lisaks optilisele kaablile, mis täna on jõudnud juba pea poolteni kasutajatest ja millel põhineb ka Enefiti kiire internet, kasutusel veel vasepaarid ja koaksiaalkaablid.

Raadiovõrk ja kaabelühendus – eelised ja puudused

Kahe võrguühenduse peamiseks erinevuseks on viis, kuidas nad andmeid edastavad. Raadiovõrgu puhul jõuab ühendus seadmetesse üle õhu raadiolainetena levides. Kõige lihtsam näide on siinkohal 4G/5G ühendus, mille olemasolu me taskus oleva telefoni puhul isegi tähele ei pane.

Raadiovõrgu üheks eeliseks on, et selle andmemahud ja kiirused on iga põlvkonnaga järjest kasvanud. Paraku ei saa nad seda teha lõpmatuseni, kuna füüsikaseadused piiratud kanalilaiuse ja leviulatuse näol tulevad ühel hetkel vastu. Selleks, et pidada sammu nõudlusega, tuleb tugijaamu ehitada järjest suurema tihedusega. Iga tugijaam on aga kulu, mis ei tasu ennast ära, kui piirkonnas pole piisavalt kasutajaid. See tähendab, et raadiovõrgu laiem kasutuselevõtt nõuab suuremaid investeeringuid võrgu tihendamisse ja kulutusi selle ülalpidamisse.

Raadiovõrgu teine eelis – võimalus levialas liikuda – on samal ajal ka tema puudus. Selleks, et leviala oleks ühtlane, kulub päris palju energiat n-ö õhu soojendamiseks ehk energiat kulutatakse ka sinna, kus tarbijat parasjagu pole.

Kaabelühendus, nagu nimigi ütleb, edastab andmeid juhtmeid mööda. Kiire interneti puhul on kasutusel optilised kaablid, mille kiud on valmistatud klaasist. Need kaablid kasutavad andmesignaalide edastamiseks valgust, mis võimaldab palju suuremat andmeedastuskiirust ja ribalaiust kui vask- või koaksiaalkaablid. Lisaks ei mõjuta ühenduse kvaliteeti ilm ega levi ning signaali on võimalik edastada kordades pikemate vahemaade vahel.

Vasepaarid, mis on valguskaablile eelnev põlvkond, jõuavad samuti arvestatava hulga klientideni, kuid nende internetiühenduse kiirus on piiratud. Kuni 200 Mbit/s kiiruseid saavad kasutada need kliendid, kes asuvad operaatori seadmele lähemal. Pikemad vahemaad langetavad signaalitugevust ja koos sellega ka võimalikke kiiruseid. Kuna vask- ja koaksiaalkaablid kasutavad andmete edastamiseks elektrilisi signaale, võivad nad kergemini mõjutatavad olla ilmastikuoludest, eriti äikesest.

Mis on kiire internet ja miks kutsutakse seda uue põlvkonna sidevõrguks?

Kiire internet on fiiberoptilisel valguskaablil põhinev sidevõrk, mis tagab igal ajal allalaadimiskiiruse vähemalt 1 Gbit/s. See on nii täna kui ka tulevikus kõige kiirem ja mahupiiranguvabam lahendus.

Näiteks, olles kodus võid korraga tööle panna kõik liikuvat pilti esitavad ekraanid, olgu need mobiiltelefonid, televiisorid, arvutid. Kui tavaolukorras võib nii mõnegi seadme pilt hakata hanguma või häguseks muutuma, siis kiire internetiga seda ei juhtu.

Valguskaablivõrgu puhul on veel tähelepanuväärne selle väga madal energiatarbimine. 1 GB edastamiseks kulub kõigest 0,02 vatt-tundi energiat – vaskkaablite ja raadiovõrgu puhul kulub energiat vastavalt ligi 10 ja 10 000 korda rohkem. Lisaks suudab valguskaabli võrk kesta palju aastakümneid ilma regulaarseid investeeringuid nõudmata.

Enefiti arendatava valguskaablivõrgu suurim võlu on aga operaatorineutraalsus. Operaatorineutraalsus tähendab, et klient saab ise valida endale sobiva interneti- ning teleteenuse osutaja. Kliendid, kes on meie võrgus, omavad turu suhtes parimat positsiooni ja saavad teha valikuid oma soovide järgi. Siinkohal võib tuua võrdluse elektrivõrguga, kus kaabel ja kilp on olemas, kuid elektri saame osta endale sobiva energiamüüja käest.

Miks rajatakse kiiret internetiühendust vaid maapiirkondadesse?

Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi poolt koostatud arengukava „Eesti digiühiskond 2030“ üheks eesmärgiks on, et Eestis oleks asukohast sõltumata kättesaadav ülikiire, usaldusväärne ja taskukohane sideühendus, mis võimaldab luua ja kasutada uudseid digiteenuseid.

Selleks on riik asunud toetama väga suure läbilaskevõimega juurdepääsuvõrkude arendust just maapiirkondades. Linnades on olukord kiire interneti kättesaadavusega oluliselt parem. Seega pole põhjust sinna esmajärjekorras uut võrku ehitama minna, kuniks olemasolev vaskkaabli või mobiiliühendus kasutajale rahuldavat teenust pakub.

Võimalus liituda Enefiti kiire interneti võrguga on täna ligi 80 000 aadressil ehk teisisõnu igal viiendal Eesti majapidamisel. Tulevikus soovime valguskaablil põhineva ühenduse viia igasse majapidamisse – et kliendid saaksid nautida kvaliteetset ühendust ja valikuvabadust.

Enefiti sünnipäeva puhul on liitumine soodushinnaga! Liitudes hiljemalt 31.07.2024, saad kiire interneti võlusid enda kodus nautida juba hiljemalt 14.11.2024 ning liitumistasu on esmakordselt eriti soodsa sünnipäevahinnaga – 185 € (tavahind 299 €).

Liitumiseks ei ole vaja teha muud, kui kontrollida meie kodulehelt, kas teenus ulatub soovitud aadressini. Seejärel asume sidevõrku ehitama ning teavitame, kui tööd on valmis saanud. Üle jääb vaid valida sobiv operaator ning sõlmida teenusleping.

Vaata tabelist, mis on raadiovõrgu ka kaabelühenduste plussideks ja miinusteks!

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.