Head Solutionsi blogi

30 sekundit ja varas on sinu koduuksest sees! Kuidas oma kodu pättide eest kaitsta?

Luku eesmärk on kaitsta kodu, mistõttu ei tasu luku valides olla hooletu.Foto: Shutterstock

Sinu kodu on nii turvaline, kui kindel on selle kõige nõrgem lüli. Seetõttu on väga oluline anda maksimum ning kaitsta oma kodu võimalikult hästi. Esimene koht, kust kutsumata külalised üritavad sisse tungida, on ikka uks. Kas oled mõelnud, kui turvaline on sinu välisukse lukk?

Luku eesmärk on kaitsta kodu. Kuidas üldse luku mehaaniline südamik töötab? Allolev video annab üsna selge pildi sellest, kuidas võti ukse lukust lahti teeb.

Nagu näha, peitub südamiku saladus väikestes erineva pikkusega tiftides ja vedrudes. Igal võtmel on mõnevõrra erinev profiil, mistõttu sobibki üks võti ainult temale mõeldud südamikku. Õige võti lükkab tiftid vajalikule kõrgusele ja nii saamegi keerata ukse lukku või lukust lahti.

Lihtsa süsteemiga luku muukimine võib jääda naabritel märkamata

Muidugi oleneb muukimise aeg tööriistadest ja muukija vilumusest, ent sellele ei tasu lootma jääda. Hea tahtmise korral võib luku lahti muukida 30 sekundiga. Selle aja jooksul ei pruugi ükski naaber märgata, et keegi võõras sinu ukse kallal askeldab.

Seega ei tasu lukku valida vaid soodsa hinna pärast. Tunduvalt olulisem on luku kvaliteet. Tõsi on see, et kvaliteetsemad lukud on kallimad, aga need kaitsevad sinu hinnalist vara tunduvalt paremini kui lihtsad lukud. Jah, ükski lukk ei ole täiesti muukimiskindel, kuid keerulisemate ja kvaliteetsemate lukkude avamine ilma võtmeta võtab tunduvalt rohkem aega. 

Näiteks ABLOY Novel CY013 südamikul on karastatud terasest pöörlev kuppel: kui üritada sellist südamikku torutangidega ukse küljest lahti murda, hakkab kuppel ringi käima ning majja sissemurdmine ei õnnestu. Karastatud teras pakub tänu oma tugevusele väga head kaitset ka puurimise vastu.

Kuidas kvaliteetne lukk ära tunda?

Kvaliteetse luku puhul võid kindel olla, et see toimib põhjamaises kliimas edukalt pikki aastaid, pidades vastu nii talvekülmadele, sügistormidele kui ka kuumale päikesele. Eesti ilmastikuoludesse sobivad väga hästi näiteks põhjanaabrite juurest pärit ASSA ABLOY lukud, mida on töödeldud spetsiaalse määrdega, et tagada luku toimimine iga ilmaga.

Kui nüüd tekkis tahtmine oma kodu- või kontorilukkude kvaliteet üle kontrollida, siis tasub meelde jätta, et lukk koosneb mitmest erinevast osast ja maksimaalse turvalisuse tagamiseks on oluline jälgida kolme põhiosa – lukukorpus, lukuvastus ja südamik – kvaliteeti.

Luku kvaliteeti saab kontrollida märgistuse järgi

Abloy lukkude kvaliteeti saad kontrollida kolmnurkadega tähistatud märgistuste järgi. Ka Abloy baasversioon omab puurimisvastast kaitset, kuid aastate jooksul on kvaliteeditaset veelgi tõstetud ning seda tähistatakse kolmnurkadega:

△ – üks kolmnurk näitab, et lukule on lisatud karastatud terasest vahekate: kui kuplist suudetakse läbi puurida, peab vahekate puuri kinni ning vargal läheb sissemurdmiseks kauem aega.

△△△ – kolm kolmnurka näitavad, et ka lukukuppel on üleni karastatud terasest, omades maksimaalset kaitset puurimise vastu.

Pea meeles, et lukku valides on alati mõistlik pöörduda Head Solutionsi spetsialistide poole LukuExpert kauplustes. Nemad oskavad kõige paremini nõu anda, milline lukk oma uksele valida, et see kaitseks tõhusalt sinu kodu.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.