LukuExperdi blogi

Autolukk on jäätunud ja pult ei tööta: kuidas küll uksed lahti saada?

Foto: Shutterstock.

Hommikud hakkavad järjest külmemaks muutuma ning juba ongi käes aeg, mil toast välja astudes vaatab esimesena vastu jäätunud akendega auto. Tihtipeale kipub miinuskraadidega jääs olema ka autolukk, ja kui näiteks juhtpult mingil põhjusel ei peaks toimima (patarei tühi, katki), on sõidukisse sissesaamine üpriski keeruline ülesanne.

Kohe kerkib õhku küsimus: kuidas aga jäätunud autolukk võimalikult kiiresti lahti sulatada?

Kõige parem lahendus jäätumise vältimiseks on muidugi selle ennetamine ja auto soojas hoidmine. Siiski ei ole kõigil võimalik autot garaažis hoida, mistõttu jagab LukuExpert soovitusi, kuidas jäätunud autoluku korral tegutseda.

Mida ei tohiks teha?

Ära kasuta kuuma vett. Esimene mõte, mis jäätunud lukku nähes pähe hüppab, on loomulikult luku üles soojendamine. Siinkohal ütleb loogika, et kuum vesi sobib suurepäraselt ja esialgu see ka nii on. Kuid tegelikult muudab kuum vesi olukorra hoopis hullemaks: vesi võib luku sisse sattudes seda oluliselt rikkuda ning kui kuum vesi maha jahtub, jäätub lukk uuesti.

Ära lõhu jääd. Jää lõhkumine võib sarnaselt kuumale veele rohkem kahju kui kasu tuua, sest koos jääga võib ära tulla ka osa sinu autost, nagu näiteks värv või isegi käepide.

Ära suru võtit lukku. Võtme vägisi lukku surumise tagajärjeks võib olla murdunud võti või katkine lukk.

Investeeri jääsulatajasse. Poodides on müügil mugavad aerosoolid, mis kiiresti ning tõhusalt sulatavad lahti jäätunud lukud. Lisaks toimivad lukusulatajad tihtipeale ennetavalt: määrides õhtul lukku on suur tõenäosus, et hommikuks polegi autolukk jäätunud.

Soovitatav ei ole hoida jääsulatajat autos, sest jäätunud luku korral ei ole sellisel juhul lukusulatajast abi.

Abi on ka desinfitseerijast

Kui lukusulatajat koheselt käepärast pole, võib kasutada võib ka näiteks käte desinfitseerijat. Desinfitseerijates sisalduv alkohol, mis tapab baktereid, alandab ka vee jäätumistemperatuuri, sulatades luku sekunditega üles.

Jää sulatamiseks on vaja võti desinfitseerijaga kokku määrida ning ettevaatlikult lukku asetada (ära kasuta jõudu!). Kui võti on paigas, lase ainel umbes 30 sekundit toimida ja sa saad lihtsa vaevaga ukse lukust lahti keerata

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.