Kaitse oma kindlust: mõned nutikad sammud, kuidas kodu turvalisemaks muuta

Valvekaameratest saad pilti vaadata kohe oma telefonist.Foto: Shutterstock

Kodu on meie kindlus, kus soovime end tunda mõnusalt ja turvaliselt ning kuhu kutsumata külalised pole oodatud. Võib ju loota heale õnnele, et vargad ja pätid minu kindlust ei ründa, kuid parem on, kui oled selleks valmistunud. Kuidas seda kõige nutikamalt teha?

Esimene kaitse – korralik lukusüsteem

Spetsialistide hinnangul on 90 protsenti murdvaratest kodudesse sisse pääsenud seetõttu, et seda oli liiga lihtne teha – ustel olid ees vanad ja odavad lukud, mille lahtimuukimine ei ole vilunud pikanäpumehele mingi katsumus.

Tasub arvestada, et sissemurdja seisukohalt on ukse murdmisel kaks peamist ohutegurit – selleks kuluv aeg ja müra. Mida kauem võtab luku lõhkumine aega ja mida mürarikkam see on, seda suurem on tõenäosus, et varas loobub ja laseb jalga.

Seetõttu on mõistlik kõiki võimalikke koju sisenemise teid vaadata koos. Välisukse lukustamiseks ei piisa kindlasti ainult kasutuslukust. Turvatundeks sobib üksnes turvalukk või kasutuslukk koos lisaturvalukuga.

Tehnoloogia areng pakub meile uusi võimalusi ka lukusüsteemide näol. Huvitav lahendus on näiteks elektrooniline iLOQ lukusüsteem, mis ei vaja kaabeldust ega patareitoidet. Kogu vool süsteemi haldamiseks tekitatakse väikese generaatoriga, mille käivitab südamikku sisestatav võti. 

Elektrooniliste võtmete ja lukusüdamike kasutamise kasuks räägib mugavus. Koduomanik saab ise määrata, kes ja millal uksest sisse pääseb ning ei pea kartma, et selle haldamine vajaks üleliigset tehnilist taipu.

Kaamerate abil hoiad ka pere pisematel silma peal

Lisaks lukusüsteemidele tugevdavad turvatunnet ka valvekaamerad, mis on, nagu kõik tehnoloogilised vidinad, teinud viimase aastakümnega tohutu arengu. Näiteks on uued kaamerad varustatud liikumisanduriga, mis tuvastavad sisseehitatud tehisintellekti algoritmi abiga inimliikumist reaalajas. 

Ja valvekaamera olemasolu ei pea tähendama ka rahakoti sisse augu puurimist. Korraliku valvekaamera võib saada 50–200 euro eest. Kõik oleneb lõpuks kasutamisest.

Kaamerate kasuks räägib eelkõige see, et pilt on kõige parem tõestus turvalisuse tagamisel. See aitab potentsiaalselt erinevaid olukordi ära hoida ja kui peakski midagi juhtuma, siis aitab kaamerapilt tunduvalt kiiremini pahalase tabada.

Eriti kasulik on valvekaamera olukordades, mil sind ennast kodus pole. Nutikamad kaamerad on ühendatud mobiilirakendusega, mis saadab omaniku telefonile teavitusi, kui kaamera vaateväljas toimub midagi kahtlast.

Ja kaamera ei päästa ainult varaste eest. Selle abil saad ka veenduda, kas mõneks tunniks üksi jäetud lastega on kõik korras. Näiteks saab osadele kaameratele lisada spetsiaalse režiimi, mis annab nutitelefonile kohe märku, kui laps on läinud üksinda värava juurde uitama.

Signalisatsiooni vali heli peletab pätid eemale

Võimalusel tasub hankida endale ka kindlustus ja signalisatsioon, mis on eriti head abimehed siis, kui oled näiteks pikemal puhkusel või viibid lihtsalt kodust pikemat aega eemal. Kõik Eestis tegutsevad turvafirmad pakuvad häid kodupakette. 

Kui aga turvafirmat ei taha asjasse segada, on võimalik kasutada ka kohalikku signalisatsiooni, mis hakkab sissemurdmise korral valjult undama – seegi peletab vargad eemale. Lukuexpert soovitab paigaldada näiteks GSM-liikumisanduri, mida on lihtne programmeerida ja kasutada.

Seif on hea lisakaitse kodus, kuhu peita väärisesemed ja eriti olulised dokumendid.Foto: Shutterstock

Seif on parim paik dokumentide ja väärisesemete jaoks

Kui pätid peaksidki su koju sisse saama, siis võib halvimast päästa see, kui oled olulised dokumendid ja hinnalised väärisesemed seifi pannud. 

Taaskord ei kaitse seif sinu asju ainult võhivõõraste silmade eest. Kui lapsevanemad on kodust ära ja teismelised lapsed kutsuvad sõpru külla, siis võib sinu kindlusesse jõuda väga kirju seltskond. Ja sellisteks puhkudeks on seif väga hea abimees – parem karta kui kahetseda.

Tasub ära unustada ka müüt, et seifid maksavad tohutult palju. Vastavalt suurusele ja tootjafirmale jäävad korralike seifide hinnad 150–1000 euro vahele. Ehk vahest odavamgi kui uus telefon, mida sageli iga paari aasta tagant vahetatakse. Samas võib seif hoida ära paksu pahanduse tekkimise.

Need lisaseadmed muudavad kodu veel turvalisemaks paigaks, kus saad igasugused muremõtted unustada. Samamoodi kaitsevad kaasaegsed turvavahendid sinu kodu ka siis, kui viibid reisil. Ei ole midagi ebameeldivamat kodust, kus sinu äraoleku ajal on kutsumata külalised ringi luusinud. Õnneks on seda lihtne vältida.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.