Kaitse väärisesemeid ja dokumente varaste ja tulekahju eest ehk miks tasub koju hankida turvaline seif

Seif on hea koht, kuhu panna hoiule väärisesemed ja tähtsad dokumendid.Foto: Shutterstock

Sul on kodus erksad teismelised, kes soovivad aeg-ajalt sõpru külla kutsuda. Usalda oma last ja tema sõpru, kuid kõrvaliste pilkude ja käte eest tasub väärtasjad kindlasse kohta panna. Rääkimata sellest, kui majja peaksid tungima täiesti kutsumata külalised. Sellistel puhkudel on eriti hea, kui kodus on seif väärtuslike asjade hoidmiseks. Millist seifi aga on mõistlik isiklikuks tarbeks soetada?

Suuri summasid üldjuhul kodus ei hoita

Kodus üldjoontes suuri rahasummasid tänapäeval ei hoita ning seetõttu ei olegi koju väga suurt ja kallist seifi vaja. Ehk kui on soov hoida kindlas kohas mõnd üksikut vääriseset ja dokumente, siis sobib selleks ideaalselt ka turvakapp.

Kui siiski mingil põhjusel tahetakse hoida kodus suuremat summat sularaha või väga väärtuslikke esemeid, siis tulebki pöörduda kindlustusseltsi poole sõnumiga, et soov on hoida kodus näiteks 100 000 euro väärtuses esemeid, ning seejärel annab kindlustusfirma kliendile ülevaate seifidest, mis selleks kõige paremini sobivad.

Seifis tasub hoiustada olulisi dokumente: sünnitunnistused, passid, koduga seotud dokumendid, kui on, siis kindlasti ka tähtsad äridokumendid. Kui oled suur kunstihuviline, tasub ka hinnalisi teoseid hoida seifis, et need varastele liiga ahvatlevaks ei muutuks.

Mõtle, milleks seifi vajad

Isiklikus otstarbeks piisab üldjuhul lihtsamatest turvakappidest või seifidest, mis olenevalt ehitusest ja lukustussüsteemist oma eesmärgi vägagi edukalt täidavad. Turvakapid on turvalukuga varustatud, eraldiseisvad ja enamasti tulekindlad karbid. Samas on neid kerge varastada.

Järgmine samm edasi ongi murdvargakindlad seifid, mille turvalisuse tasemeid liigitatakse sertifikaadi järgi. 

Seif võib päästa tähtsad dokumendid tules hävimisest

Seifide ja turvakappide juures tasub tähelepanu pöörata tulekindlusele. Mõned seifid suudavad üle elada  ka suurema tulekahju ja sinu hinnalised dokumendid alles hoida. Seega on kasulik teada, kui kaua ja millisele kuumusele seif/turvakapp vastu peab. Inimeste hulgas on populaarsed seifid, mis peavad kuni 1000-kraadisele kuumusele vastu kuni tund aega.

Seifide üheks olulisemaks osaks on lukustussüsteem. Üldjuhul on seifid varustatud kas elektroonilise koodluku, võtmeluku või mõlemaga. Mõningatel elektroonilistel koodlukkudel on ka avariiline avamise võimalus, mis on eriti kasulik siis, kui patarei on jäänud õigel ajal vahetamata.

Kuna sageli tahetakse seifi hoida silme alt väljas, saavad selle valikul oluliseks ka mõõtmed. Näiteks võiks seif mahtuda riiulisse. Kusjuures, sageli on seifidel kinnitused, millega saab neid seina või põranda külge fikseerida.

Üks levinumaid müüte seifidest on see, et need on nii rasked, et nende liigutamiseks on vaja kas tõelist rammumeest või tervet korvpallimeeskonda. Tegelikkuses ei pruugi seifid üldse kuigi palju kaaluda. Seifi  kaal sõltub selle ehitusest ja seinte paksusest: mida paksem on sein, seda raskem on vargal sellest läbi tungida. Samas ei tasu liiga pikalt jääda juurdlema selle üle, kas valida 2,5 või 3 mm paksuse seinaga seif. Ajavahe sealt läbi tungimiseks nüüd liiga suur ka pole.

Kui soovid oma dokumente ja väärisasju võõraste silmade eest kaitsta, siis tasub vaadata Yale’i seifide poole, kust leiab laia valiku erinevatest toodetest, mis võiks sinu koju sobida!

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.