Kuhu on võimalik elektriauto laadija paigaldada?

Foto: Shutterstock.

Oled kindlasti mööda Eestit sõites märganud teeäärseid silte, millega sind küll värsket kala, küll kurki, küll saunavihtasid ostma meelitatakse. Kohe-kohe hakkad nägema aga täiesti uut tüüpi reklaame: „Tule lae oma autot!”

Kuidas elektriautode laadimisvõrgustikku luua?

Esmalt on vaja teada, et elektriautot saab laadida igal pool, kus on elekter olemas, kuigi kõige mugavam ja kiirem on seda teha spetsiaalselt paigaldatud laadijas. Umbes nagu bensiiniautoga: põhimõtteliselt ei keela keegi kanistriga bensiini kaasas vedada ja seda tee ääres lehtriga autosse valada. Ometi on auto „kütmine” spetsiaalses jaamas puhtam ja mugavam. 

Elektriautodega on sama lugu. Seetõttu otsivad juba praegu inimesed kohti, kus igapäevaselt autot laadida. Võid vaid ette kujutada, kui palju neid inimesi viie aasta pärast on, kümnest rääkimata.

Kaasaegsed elektrisüsteemid lubavad laadija enamasti kõikjale üles seada. Küsimus on ainult selles, millise võimsuse ja kiirusega need laadijad on. Näiteks võimaldab LukuExpert luua enda laadimisketi, millega saab sealjuures ka endale mugavalt VonkEV laadijad rentida. Ja mitte ainult laadijad, vaid kogu halduslahenduse kuni veebipõhise maksesüsteemini.

VonkEV laadijaid on võimalik seadistada vastavalt vajadusele. Laadija saab paigaldada eramajja, korteriühistu territooriumile, parklasse, ärimajja, samuti maakoju, kui seal on olemas elektriliitumine minimaalse võimsusega 16A. 

Vali laadija, mis sobib sinu vajadustega

Kui on liitumine näiteks 3x16A, saab objektile paigaldada 1-faasilise laadija kiirusega kuni 7,4kW/tunnis, 3x25A liitumise korral aga kiirusega 11 kW/h. Ärihoonete puhul (3x32A) on 22 kW laadija piisav, et laadida autole üle 100 kilomeetri sõiduulatust tunnis.

Lisaks saab elektrikilpi paigaldada prioriteedirelee, mis võimaldab laadija tarbitavat võimsust piirata nii, et see ei hakka segama kodust majapidamist. Iga laadija liitumiskoht on veidi erinev, seega peab kõigepealt vaatama üle vajadused ja võimalused ning seejärel leiame igal juhul lahenduse! 

Aga kuidas laadimisjaamade kett tekib? See on juba fantaasia võimaldada ja piirata. Elamuid, parklaid, ärimaju ja muid korraliku elektriliitumisega objekte on Eesti triiki täis – tuleb vaid välja mõelda, milliste külge laadijad ühendada.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.