LukuExperdi blogi

Mida tuleks võtit valides silmas pidada?

Foto: Shutterstock.

„Suur võti on kindel ja turvaline, eriti kui see on valmistatud tugevast metallist, väike on mõeldud ainult postkastidele,” arvavad paljud inimesed. Nad uurivad võtmeid soetades põhjalikult nende mehaanilisi tugevusomadusi, kuid turvalisusele ja võtmete mugavusele ei pööra koduomanikud reeglina piisavalt tähelepanu. 

Kui paluda ükskõik kellel võtit kirjeldada, hakkab ta piklikust metallist esemest rääkima. Ometi on see sama hea, kui telefoni kirjeldamiseks kasutada sõnu „juhe” ja „ketas”. Tegelikult pole võti enam ammu vahva ese Buratino multifilmist, vaid on läbinud tohutu arengu. 

Milline võti on üldsegi üks hea võti?

Vastus sellele, milline on üks hea võti, koosneb LukuExperdi jaemüügijuhi Riho Everi sõnul viiest olulisest osast. Need on: 

 • kopeerimiskaitstus
 • tugevus
 • suurus (jah – see loeb!)
 • kasutusmugavus 
 • välimus (jah – ka see loeb!)

Lihtsamate lukkude puhul pole lisavõtmete valmistamine kuidagi kontrollitav ja tavaliselt on see ka ebavajalik. Ometi tuleks silmas pidada võtmevalmistuse kvaliteeti – ebatäpne ja kehva kvaliteediga võti rikub kiiresti luku ja tekitab lisakulusid (loe: sul tuleb osta uus võti või veel hullem – uus lukk).

Kopeerimiskaitsega võtme puhul varustatakse lukud võtmekaardiga. Mis asi see on? Võtmekaart on visiitkaardisuurune kaart, kuhu lukumüüja märgib võtme peitekoodi, võtmeprofiili, võtmete arvu ja lisavõtmete väljastuskuupäeva. 

“Kes iganes su koduukse võtmeid tahab tellida, peab selle kaardi ette näitama. Ilma kaardita ei saa. Palu või põlvili. Näita kas või korteriostu notariaalset kinnitust. Kaarti pole, võtmeid ei saa,” selgitas Ever.

Kopeerimiskaitsega võtmed on tavaliselt keerulisemate patenteeritud profiilidega ning lukusüdamikud varustatud muukimis- ja puurimiskaitsetega. Ülikõrget võtmekontrolli vajaval lukustusel kasutatakse spetsiaalset võtmeprofiili ja lisavõtmeid saab tellida ainult luku valmistanud tehasest. 

Ära pelga elektroonilisi lahendusi

Lisaks mehaanilistele võtmetele kasutatakse elektroonilisi võtmeid. Ehk siis: tere tulemast 21. sajandisse. Elektroonilistel võtmetel on mehaaniliste ees mitmeid eeliseid, umbes nagu e-postil faksi ees. 

“Ka elektroonilise koodluku koodi võib võtmeks nimetada. Seda on lihtne kaasas kanda ja mugav kasutada – mälu on sul ju alati kaasas (kui just varahommikul ööklubist ei tule, aga see on eraldi jutt). Lisaks on koodi võimalik lihtsalt üle anda sellest mingit märki maha jätmata,” rääkis Ever.

Veelgi turvalisemaks (ja moodsamaks!) lahenduseks on elektrooniline võti, kuhu on programmeeritud elektrooniline tuvastamiskood. Lukk avaneb ainult selle lukusüsteemi kuuluva võtmega, millel on lisaks õigele mehaanilisele koodile ka õige ja kehtiv elektrooniline tuvastamiskood. Võtme elektronkoodi ülesanne on muuta võti individuaalseks ja võimaldada kasutajale lihtne ustest läbipääs.

Elektronkoodide arv on peaaegu lõpmatu ja seega on iga lukk ja võti maailmas kordumatu.

Magnetkaart, mida igapäevaselt maksevahendina kasutame, on ju samuti võti, mis kassapidajale su isikliku varakambri ukse lahti teeb: kassiir astub sinna korraks sisse, võtab saiapätsi ja piima jagu raha ära, ning kõik on õnnelikud. Sama magnetkaarti saab kasutada ka füüsilise ukseluku avamiseks.

Viimasel ajal on laiemalt levinud ka elektrooniline tablettvõti. Tänu unikaalsele turvakoodile oli varem taolise võtme kopeerimine praktiliselt võimatu, ent tänaseks on seadmed tablettvõtmete kopeerimiseks täiesti olemas ja praktilist võtmekontrolli elektroonilised tablettvõtmed enam ei paku.

“Lisaks tuntakse niinimetatud distantskaarti, mis on vägagi turvaline võti. Selle elektrooniline kopeerimiskaitse ja kasutusmugavus on erakordselt kõrgel tasemel. Sõltuvalt kaardi tüübist toimib taoline võti mõne sentimeetri kuni mitme meetri kauguselt.” 

“Nii ei pea kaarti ilmtingimata taskust välja võtmagi, piisab vaid kaardilugeja lähedal olemisest. Kas poleks imeline oma koduuksest sõna otseses mõttes sisse jalutada, eelnevalt jopetasku põhjas kobamata? Eriti toidupoest tulles, kui mõlemad käed on täis raskeid kilekotte,” lisas ta.

Jäta meelde need 6 reeglit

Olgu võti kui kaasaegne ja turvaline tahes, inimliku eksimuse või lihtsalt lolluse eest see paraku ei kaitse. Et võti su kodu tõeliselt hästi kaitseks, tuleb alati meeles pidada võtmeomaniku 6 tähtsamat reeglit:

 1. Ära anna oma võtmeid võõrastele inimestele
 2. Ära jäta oma võtmeid avalikult laokile
 3. Ära hoia oma võtmeid nagis jopetaskus
 4. Hoia koodluku koodi vaid enda teada ning ära seda Facebookis teistega jaga
 5. Kasuta võtmepaela või vööklambrit
 6. Ära pane võtmeid mati alla

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.