Koduluku vahetusega peab nii mõnigi maja- või korteriomanik mingil ajahetkel tegelema, olgu põhjuseks näiteks luku purunemine, turvalisuse suurendamine või lihtsalt hullu eksabikaasa majast eemale hoidmine.
Esmapilgul võib lukuvahetuse protsess tunduda käkitegu: lähed poodi, räägid mõne sõna müüjaga, ostad uue luku ning lased spetsialistil paigaldada. Tegelikult see päris nii ei ole.
LukuExpert toob välja paar olulist asja, mida lukkude juures jälgida tuleks, enne kui poodi tõttama hakkad.
Ukse käelisus
Alustame kõige elementaarsemast – ukse käelisus. Tõenäoliselt ei ütle see paljudele suurt midagi ning olgem ausad: millal sul sellist asja üldse vaja läheb? Muidugi alles siis, kui uut lukku ostma lähed. Mis see ukse käelisus on ning kuidas seda teada saada?
Ukse käelisus tähendab sisuliselt seda, kuhu suunas uks avaneb. Lihtne viis ukse käelisuse tuvastamiseks on vaadata seda, kuhu poole ukse hinged jäävad. Kui need asuvad paremal, on tegemist paremakäelise uksega. Vasakul pool olevad uksehinged viitavad vasakukäelisele uksele.
Oluline on meeles pidada, et ukse käelisust kontrollitakse alati ukse avanemise poolelt. Lihtne ja elementaarne, kuid enamik meist sellele tihtilugu vastata ei oska.
A ja B mõõt
Järgmine oluline asi on A ja B mõõt. Neid kahte mõõtu on vaja selleks, et teada saada, kui pikk on lukusüdamik.
Mõõt “A” tähistab ukselehe kogupaksust ning “B” on välimine mõõt ukselehe pinnast lukukorpuse keskjooneni. Lisame siia juurde ka igaks juhuks abistava joonise, et asjast paremini aru saada.
Ehk otsid nutikamat lahendust?
Enne, kui poodi uue luku järele lähed, tasuks veel läbi mõelda alternatiivid. Näiteks üheks võimaluseks on paigaldada enda kodule nutilukk.
Nutiluku suurimaks eeliseks on see, et ukse avamiseks ei ole vaja füüsilist võtit. Luku saab avada mitmel erineval viisil: nutitelefon, sõrmejälg, kaart või kood. Nutilukk sobib hästi näiteks üürikorterisse, sest füüsilist võtit üürnikule enam andma ei pea. Lisaks saab lukku paigaldada sisuliselt igale uksele.
Samuti ei pea muretsema uksest sisse saamise pärast ka juhul, kui on voolukatkestus. Nutikad lukud töötavad patareidega, mis tähendab, et voolukatkestuse ajal ei pea koju pääsemise pärast muretsema.