Mugavam, nutikam ja säästlikum keskkond – kas see on päriselt võimalik?

Nutikad lahendused muudavad meie elu mugavamaks ning jalajälje väiksemaks.Foto: Shutterstock

Ükskõik millise uudistekanali lahti teeme, varem või hiljem jõutakse punkti, kus räägitakse säästlikumast keskkonnast. Või arutavad sõbrad omavahel, kuidas see või teine tegevus võiks tehnoloogia abil palju mugavam olla – meil kõigil on ju taskus miljoni võimalusega nutitelefon. Ehk meie maailm on muutumas nutikamaks, mugavamaks ja samas ka säästlikumaks. Kuidas see kõik võimalik on?

Tuleb muuta sissejuurdunud harjumusi

See tähendab uuendusi ja uusi, senistest erinevaid kasutusharjumusi. Aga üldteada on ka see, et inimene on visa oma harjumusi muutma. Kui keegi hakkab mõnd aja jooksul selgeks saanud keskkonda internetis muutma, siis järgneb kohe ähin ja puhin, et miks ja milleks seda nüüd vaja oli – kõik toimis ju suurepäraselt. Niisiis tuleb valdkonna pioneeridel selg sirge hoida ja inimeste kriitikale vastu pidada. Sageli õpivad inimesed uute tehnoloogiate väärtust hindama siis, kui ollakse sellega harjunud ja muud võimalust enam pole. Siis ei kujutata mõne aja pärast enam ettegi, kuida varem üldse asjad teistmoodi toimisid.

Üha enam otsivad inimesed võimalusi, kuidas omada võimalikult vähe asju, ning lahendusi, kuidas muuta kogu elu ühtseks toimivaks tervikuks.

Näiteks kodud. Inimesed ootavad, et kodune ökosüsteem töötaks ühtse tervikuna. Et kõik läbipääsud ja seadmed oleksid ühest kohast juhitavad ning kogu süsteem ei jookseks kokku, kui peaks esinema ootamatu elektrikatkestus.

Ehk tavainimese jaoks on oluline, et targa maja lahendustes kõik toimiks. Et isegi siis, kui süsteeme, seadmeid ja juhtmeid on rohkem, ei tähendaks see kodu omaniku jaoks miskit lisapingutust, ning kodus olles tajume ainult, et kõik toimib. Kes seda mugavust hindavad, on nõus esialgu tegema suurema investeeringu, sest nad saavad olla kindlad, et edaspidi on halduskulud madalamad, süsteemid kergemini hallatavad ning sealjuures ka keskkonnasõbralikumad.

Lähiaja eesmärk on, et kõik oleks omavahel seotud ja integreeritud ja võimalikult lihtsalt hallatav.

Autod saavad osaks kodusest taristust

Samamoodi on kodu lahutamatuks osaks saamas autod. Kui veel kümmekond aastat tagasi tundusid elektriautod nišitootena, siis täna on pistikhübriidid ja elektriautod tegemas tõelist võidukäiku.

Kui varem pidime minema autot tankima tanklasse, siis elektriautode võidukäiguga on ka autod muutumas üheks osaks keskkonnasõbralikust tervikust, kus saame autot muretult laadida  kodus olles ja endale sobival ajal teele asuda. Pealegi pole enam vahet, kas elad kortermajas või eramajas – laadimisvõimekust on võimalik lisada kõikjale.

Veelgi enam: turult leiab juba ka autosid, mis on võimelised ise elektriga varustama mis tahes seadmeid, mis voolu vajavad. 

Sama terviklikku keskkonda soovib aidata arendada ka Head Solutions, mis oma eesmärke seades on muu hulgas arvestanud euroopalike nõudmistega roheplaani teostamisel. Samas ei ole ainult roheline mõtlemine ettevõtte eesmärk. Suures plaanis on peamiseks ülesandeks arendada intelligentset ja jätkusuutlikku elu- ja töökeskkonda, millega tänasel päeval käib roheline mõtlemine iseenesestmõistetavana kaasa.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.