LukuExperdi blogi

Nutilukk ja traditsiooniline lukk: kumba sa tegelikult eelistama peaksid?

Foto: Shutterstock.

Kodu on meie kindlus, mis peaks tagama turvatunde igal ajal. Sestap mängib olulist rolli sealjuures ukselukk, mille ülesanne on muuta kodu võimalikult turvaliseks ning kaitsta seda kutsumata külaliste eest.

Võimas tehnoloogia areng on andnud meile mitmeid uudseid ja mugavaid lahendusi uksest läbipääsemiseks. Üheks nende seast on näiteks nutilukk. 

Sellest hoolimata kasutab endiselt valdav osa inimesi traditsioonilist lukku ja füüsilist võtit ukse avamiseks ning lukustamiseks. Et luua majja pisut selgust, vaatame järele, kuidas erineb nutilukk traditsioonilisest lukust ning kumba peaks eelistama.

Nutilukk või traditsiooniline lukk?

Alustame kohe peamisest argumendist – nutiluku kasuks räägib ennekõike mugavus. Üldjuhul töötavad nutilukud läbi telefoni rakenduse, kuid vajadusel saab näiteks ka ust avada koodi või sõrmejäljega.

Kuna nutika luku puhul käib ukse avamine ja sulgemine läbi Bluetoothi või wifi seadme, siis puudub ka füüsilise võtme vajadus. 

Nagu ka eelpool mainitud sai, kasutavad suur osa koduomanikest veel endiselt traditsioonilist füüsilise võtmega avanevat lukku. Tõsi, ei saa öelda, et need nii-öelda “vanakooli lukud” täiesti ebaturvalised on, ent paljud neist on siiski tehniliselt vanaks jäänud ning ei täida enda funktsiooni enam niivõrd hästi. 

Turvalisus, mugavus ja isegi hind

Turvalisus ja mugavus – need kaks aspekti on tõenäoliselt valdava osa jaoks suurima tähtsusega. Mugavuse poole pealt napsab kahtlemata võidupunktid endale nutilukk ning seda õige mitmel põhjusel.

Esiteks võimaldab nutilukk hõlpsasti lasta enda koju sisse inimesi, olles ise näiteks samal ajal üldsegi teises linnas. Eriti mugavaks osutub see tihtipeale lastega peredele, kus võsukesed kipuvad võtmeid kaotama. Avamiseks on vaja ainult nutitelefoni, olenemata sinu asukohast. 

Traditsioonilise lukuga ukse avamiseks peab alati keegi kodus olema või tuttavale usaldatud võti tuleb mingi hetk tagasi küsida, mis pole kuigi mugav lahendus. Sageli ollakse isegi sunnitud peitma võti kuhugi maja lähedusse, millega kaasnevad juba järgmised ohud.

Nutiluku juures võib tekitada kartust see, kuidas avada uks siis, kui telefoni aku on tühjaks saanud. Õnneks on osadel nutilukkudel siiski jäetud alles ka mehaaniline avamisvõimalus, et välistada taolise mure korral ukse taha jäämist. Näiteks Glue nutiluku puhul säilib tavaline lukusüdamik ukse küljes ning on edukalt võimalik avada ust ka tavalise võtmega. 

Lisaks sellele saab alati mõni teine pereliige või inimene, kellele on antud õigus, avada ukse. 

Kui me räägime nutiluku turvalisusest, siis esimesena mõtlevad inimesed alatasa nutikate lahenduste häkkimisele. Teoreetiliselt on selline risk täiesti olemas, kuid tõenäosus sellise asja edukaks õnnestumiseks on siiski võrdlemisi väga väike.

Traditsioonilised lukud on see-eest murdvarastele tunduvalt ligitõmbavam saak. Kahtlemata langevad varaste ohvriks suurema tõenäosusega lihtsamad lukud, mille osas on tal ka rohkem kogemust. Statistika näitab, et sissetungija on väga ebatõenäoline planeerima ja vaatlema nutilukku, kuna see nõuaks erinevalt tavalukust tõsisemat ettevalmistust sissemurdmisel. 

Kuigi nutilukk võib esmapilgul tunduda kallis lahendus, on nende hind reaalsuses täiesti võrreldav traditsiooniliste turvalukkudega. Mõne lahenduse puhul ei vaja isegi kogu lukusüsteem vahetust, vaid piisab ka juba ühe spetsiaalse seadme soetamisest. 

Mida ma vajan?

Luku valimisel tuleks alati esmalt enda jaoks läbi mõelda vajadused ja kurssi viia ennast turul pakutavate lahendustega. Nutilukuga saab lihtsa vaevaga lasta uksest sisse teised pereliikmed või külalised, kui ise parasjagu kodu lähedal ei asu. Samuti on suur pluss füüsilise võtme puudumine, mis võib meil kõigil aeg-ajalt ära kaduda. 

Et teada saada, milline lukk sobib just sulle kõige paremini, küsi kindlasti nõu ka LukuExperti spetsialistidelt, kes aitavad suurima heameelega.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.