LukuExperdi blogi

Oluline meelespea: kuidas muuta enda äsja soetatud uus kodu turvalisemaks?

Foto: Shutterstock.

Uue kodu soetamisel on kõige toreda ja hea kõrval ka mõningaid asju, mis vajaksid uue omaniku poolt tähelepanu. Üks oluline detail kodu turvaliseks loomisel on kodus kasutatavad lukustuslahendused.

Värske koduomanikuna tihtipeale ei ole ühest ja täpset infot, kui palju on aja jooksul tehtud korteri võtmeid, kelle käes need on ning kas võtmeid ka praegusel hetkel liigub linna peal. Selliseid ohtusi küll vähendab võtmete turvakaart, mida on võimalik teatud lukkude puhul saada.

LukuExpert annab nõu, kuidas enda äsja soetatud kodu turvlisemaks muuta.

Tegutse kohe

Võtmekaart on pangakaardisuurune kaart, kuhu märgitakse võtmekood, võtmete arv ja väljastuskuupäev. Lisavõtmete valmistamisel lisatakse see info võtmekaardile ning nii on koduomanikul selge ülevaade, kui mitu võtit uksele valmistatud on. Lisavõtmeid on võimalik valmistada vaid selleks volitatud võtmevalmistajate juures võtmekaardi ettenäitamisel. 

Võtmekaardi kaotamisel on edaspidi võtmetest koopiate tegemine keelatud ning turvalisuse huvides tuleb lukusüdamik välja vahetada. Valides turvakaardiga kaitstud luku, saad olla kindel, et võtmekoopiad on tehtud täpselt nii palju, kui kaardil on märgitud. Kui see aga puudub või on lukk ilma turvakaardita, ei saa kunagi olla kindel, mitu võtit tegelikult on selle luku jaoks minevikus tehtud.

Välistamaks ohtu eelnevate elanike või kadunud võtmete näol, on alati soovituslik igal juhul lukk välja vahetada, et vältida sissemurdmist või vanade üürnike/elanike kutsumata sisenemist.

Sissemurdmise üheks peamiseks põhjuseks on vana lukk

Sissemurdja seisukohalt on ukse murdmisel tema jaoks kaks peamist ohutegurit – kuluv aeg ja müra. Mida rohkem aega võtab ja mida rohkem müra teeb luku lõhkumine, seda tõenäolisemalt eelistab varas valida mõne teise ukse. 

Spetsialistide hinnangul on 90% murdvaraste ohvriks langenud kodudesse sisse murtud seetõttu, et seda oli lihtne teha: vanad ja odavad ukselukud. Seetõttu on mõistlik kõiki võimalikke sisenemise teid vaadata koos. Välisukse lukustamiseks sobib üksnes turvalukk või kasutuslukk koos lisaturvalukuga. 

Kindlustusseltsid soovitavad kahte lukku, millest üks peaks olema seestpoolt väändenupuga avatav kasutuslukk, võimaldamaks vajadusel kodust kiiresti väljuda. Teine peab olema turvalukk – mõlemalt poolt võtmega avatav ja suletav.

Nii ei saa ka akna kaudu korterisse tunginud varas ukse kaudu ilma võtmeteta lahkuda. Lisaks on luku vargakindlus sõltuv nii mehaanilisest tugevusest kui ka muukimiskindlusest. Ainult siis on tegemist turvalise lukuga, kui need kaks omadust on ühendatud. 

Massiivsete ja pealtnäha tugevate lukkude nõrk külg on tihti just nende vähene muukimiskindlus. Muukimine on aga tegevus, mis võimaldab siseneda käratult. Lisaks jääb suurte, mitme keelega lukkude sulgemisel lukukorpus seest tühjaks, mis nõrgendab ka nende vastupanu lõhkumisele.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.