10 soovitust, kuidas tagada kodu turvalisus pikemale reisile minnes! 

Kuidas tagada reisile minnes oma kodu turvalisus?Foto: Depositphotos

Suvi on hea aeg kodumaa avastamiseks või välismaale reisimiseks. Kuid kuidas tagada oma kodu turvalisus ajal, mil see pikemaks ajaks tühjaks jääb? G4Si turvaekspert Tarmo Pärjala toob välja kümme soovitust, mis reisielevuses kergelt ununeda võivad. 

1. Koduvalve

Ehkki kõik järgnevad punktid on kodu turvalisuse tagamiseks olulised, on koduvalve neist kõige tähtsam. “See on parim, mida oma pere ja vara kaitsmiseks teha saad,” toonitab Pärjala. “Teadmine, et teie kodu on ööpäevaringselt turvafirma valvsa pilgu all, annab turvatunde nii kodumaal kui kaugemal viibides.”

2. Turvakaamera

Ehkki kaamera n-ö posti otsast alla ei tule, on see siiski väga hea lisakaitse koduvalve kõrval. Esiteks on see preventatiivne – kaamerat nähes on vähem tõenäoline, et sinu kodu pättide huviorbiiti satub. Teiseks on see varguse korral suureks abiks uurijatele.

3. Kõik väärtuslik silme eest ära 

Kui elad eramajas, pane kõik vähegi väärtuslik silme eest ära, ideaalis kinnisesse hoonesse, mis on turvatud koduvalvega. 

“Lihtne on oma asjade väärtust alahinnata. Pererahva jaoks lihtsalt redel või raudkang võib päti käes olla tööriist järgmise sammu astumiseks,” viitab turvaekspert, et redelit mööda saab varas teisele korrusele ronida ja raudkang võib olla “hea abiline” uste/akende lahti muukimiseks. 

4. Uksed-aknad kinni

Kontrolli, et kõik aknad ja uksed oleksid täielikult suletud. Kui aken peaks ununema tuulutusasendisse, on päti eest pool tööd juba ära tehtud. Lisaks soovitame paigaldada akendele ja ustele magnetandurid, mis reageerivad nende avamisele ja edastavad häire turvaekipaažile. 

5. Vesi kinni ja seadmed välja 

Õnnetuste ennetamiseks soovitame kõik elektriseadmed vooluvõrgust välja võtta (v.a koduvalve). Hea mõte on ka vesi kinni keerata, et ära hoida võimalikke lekkeid – veekahjustuse kindlustusjuhtumid on väga aeganõudvad. 

6. Valgustus 

Nähtavus on kodu turvalisuse tagamise seisukohast väga suure tähtsusega. Mida segamatumalt pätt tegutseda saab, seda suurem on tõenäosus, et eramu temas huvi tekitab. Hoovis võiks olla valgustus, näiteks kõnniteel ja värava lähedal, ning ukse ees liikumisanduriga suurem valgusti – nii jääb kahtlane tegevus naabritele paremini silma. 

7. Naabrivalve 

Kui sinu elukohas on naabrivalve, tasub sellega pikemale reisile minnes kindlasti liituda. Samas ei tohiks unustada, et see ei asenda koduvalvet – ka kõige tähelepanelikum naaber ei pruugi igat liikumist ja kahtlast tegevust märgata. 

8. Teavita sõpra või naabrit

Palu usaldusväärsel sõbral või naabril sinu äraolekul kodul silm peal hoida. Kui elad eramus, on hea, kui keegi käiks aeg-ajalt ka hoovis muru niitmas või näiteks postkasti tühjendamas – see aitab jätta mulje, et kodu pole tühi ja keegi seal toimetab. 

9. Ära jaga reisiplaane võõrastega 

Eesseisvast reisist räägi vaid lähedaste ja sõpradega. Isegi taksoga lennujaama sõites jäta muu jutu sees mainimata kuhu ja kui kauaks lähed – seda võidakse ära kasutada. Esmapilgul võib see tunduda ülemõtlemisena, aga näiteks Tartus rüüstati mitut elamut just sõpruskonnas olnud taksojuhilt saadud informatsiooni põhjal. 

10. Postita sotsiaalmeediasse hiljem 

Mõistame, et soovid esimesel võimalusel oma reisikogemust jagada, kuid oma eemalolekust reaalajas teada andmine võib sinu kodu muuta varaste sihtmärgiks. Soovitame reisipilte ja -videoid jagada alles koju tagasi jõudes.

AIKO on nutikas koduvalve süsteem, millega saad valvesse panna nii eramu kui selle kõrvalhooned. Lisaks saad äpis hallata mugavalt näiteks suvila ja korteri valvesüsteemi. 

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.