G4S blogi

5 olukorda, kus Nublu suitsu- ja vinguandur on inimeste elu päästnud

Foto:G4S.

Nublu suitsu- ning vingugaasiandur hõlmab endas palju hüvesid. Lisaks kasutusmugavusele ei pea seda näiteks ise kontrollima, sest andur saadab iga teatud aja tagant juhtimiskeskusesse ise oma seisukorrast infot. Ühtlasi tuleb häireteate korral vajadusel alati kohale ka patrull. Võttes aluseks sel aastal toimunud sündmused, siis millised on viis kõige tähelepanuväärsemat olukorda, kus Nublu andur inimeste elu on päästnud?

Eramu gaasikatla korstnast lekkis tuppa vingugaasi

Käesoleva aasta aprilli keskpaigas sai üks Tartu eramajas elav Nublu kasutaja varahommikul G4S-ilt sõnumi, et tema koju on tekkinud madal vingugaasi tase. G4S soovitas kindlasti küttekoldeid kontrollida ja tube tuulutada.

Majaperemees läks seepeale kontrollima gaasikatelt ning avastas, et katla korsten oli pisut paigast nihkunud. Mürgine vingugaas pääses eluruumidesse ning Nublu andis häiret, päästes majaelanike elu.

Unerohtu võtnud mees ei kuulnud suitsu- ja vinguanduri häiresignaali

Mullu päästsid kiiresti reageerinud G4S turvatöötajad ühe Viljandi mehe elu, kes oli toidu pliidile küpsema pannud, ent tänu unerohule enne toidu valmimist uinunud.

Samuti aprilli keskpaigas aset leidnud juhtumist andis esmalt teada kortermajja paigaldatud Nublu andur. Kõigepealt prooviti korterielanikuga ühendust võtta, ent kuna vastust ei saadud, mindi olukorda kohapeale kontrollima.

Sündmuskohale saabunud patrull tulekahjumärke ei tuvastanud, ent ka uksekoputustele keegi ei reageerinud. Trepikotta kostus aga Nublu anduri katkematu häiresignaal, samuti edastas tulekahjuseade jätkuvalt häireteateid G4S juhtimiskeskusesse.

Veerand tunni pärast tundis turvatöötaja korteri ukse vahelt suitsu lõhna ja palus juhtimiskeskusel kohapeale saata päästjad.

Ka nemad püüdsid korterielanikuga ühendust saada, kuid tulutult. Lõpuks tehti korteri uks lahti ning vaatepilt oli hirmutav: elamine oli paksult suitsu täis, kuid lahtise leegiga põlengut ei olnud. Seal elav vanem mees tunnistas ärgates, et oli toidu pliidile küpsema unustanud, võtnud unerohtu ja siis sügavasse unne vajunud. Telefoni oli ta aga hääletule režiimile jätnud. Esmaabi mees ei vajanud ja olukord lahendati tubade tuulutamisega.

Kuigi suitsu- ja vinguandurid teevad põlengu korral väga valju häält, on G4S turvatöötajatel tulnud põlengutest päästa mitmeid inimesi, kes on nii sügavas unes või tugevas alkoholijoobes, et ei kuule anduri häiresignaali ega reageeri ka G4S helistamisele. Õnneks on sellised olukorrad päästnud G4S juhtimiskeskuse ja turvatöötajate kiire reageerimine ning koostöö päästjatega.

Hajameelne pereisa unustas Vändras ahjusiibri avada

Viimasest sündmuspaigast mitte kuigi kaugel Vändras sai mõni aeg tagasi Nublu andur haisu ninna sisseajavast ahjust. Sündmuskohale sööstis viivitamatult G4S turvatöötaja.

G4S telefonikõne peale vastanud korterielanik oli juhtunust ehmunud, sest tuba oli suitsu täis ja lapsed paanikas.

Turvatöötaja saabudes oli pererahvas korterist väljas — mees, naine ja nende kaks eelkooliealist poega. Lapsed olid ehmunud ja nutsid.

Juhtunu sai alguse sellest, et pereisa oli ahju tule teinud ja läinud seejärel kööki, paraku oli ta unustanud ahjusiibri avada, mistõttu hakkas ahi suitsu ja vingu tuppa ajama.

Lapsed mängisid samas toas, kus ahi küdes, samal ajal kui pereema magas kõrvaltoas. Viimane oli Nublu anduri häiresignaali peale ärgates ka kohe oksendanud, mis võis viidata vingugaasi mürgitusele. Kiirabimeedikute abi ta siiski ei soovinud.

„Küsisin üle, kas kõik on väljas. Läksime koos pereemaga korterisse, et toad üle vaadata. Kontrollisin, kas ahi on tõmbama hakanud ja aknad tuulutuseks avatud,“ selgitas turvatöötaja Kalli toimunut.

Seejärel lubas ta lapsed patrullautosse sooja ja rahunema. „Rääkisin, et Nublu hoiab teil silma peal ja kaitseb. Niisama haukuma ei hakka, ikka siis, kui põhjust on,“ ütles turvatöötaja Kalli.

Lisaks märkas ta, et puidust kortermaja kõrvale on tehtud lõke, mis asus hoonest vaid viie meetri kaugusel ja oli järelevalveta. „Ma olen turvatöötaja, kuidas ma vaatan sellest mööda?!“ selgitas Kalli. Ta uuris välja, millises korteris lõkkesüütajad elavad, koputas nende uksele ja juhtis tähelepanu, et lõke on majale ohtlikult lähedal ning järelevalveta. Pererahvas võttis turvatöötajat kuulda ja kustutasid lõkke ämbritäie veega ära. 

G4S turvatöötaja päästis Võrus põlengust naise

Lõuna-Eesti piirkonnast väärib märkimist üks juhtum, kus G4S turvatöötaja tulekahjujuhtumile reageeris. Ühel reedel kell 10.51 sai G4S juhtimiskeskus tulekahju häireteate Võrus asuvasse eramusse paigaldatud Nublu suitsu- ja vinguandurilt.

Kuna elanikud kõnedele ei vastanud, saadeti olukorda kontrollima turvaettevõtte patrull. Kell 11 sündmuskohale jõudnud turvatöötaja märkas, et teise korruse aken on tuulutusasendis ja sealt tuleb suitsu.

Maja uksele tuli koputuse peale vastu alumisel korrusel elav pererahvas, kes Nublu suitsu- ja vinguanduri häiresignaali kuuldes ohtu ei tajunud. „Nad ei saanud aru, misasi see piniseb,“ ütles turvatöötaja Siim-Olaf.

Koos mindi ülemisel korrusel elava naise ukse taha, kuid koputuste ja hõikamiste peale keegi ei reageerinud. Turvatöötaja teavitas juhtunust häirekeskust ja alumisel korrusel elav mees läks tooma kirvest, millega murti uks lahti. Lõhkumisest tingitud müra peale ärkas ka naine ja tuli uksele vastu.

„Ma arvan, et ta olekski sinna magama jäänud, kui me poleks reageerinud. Mul siiamaani annab kurgus tunda see suits,“ rääkis turvatöötaja. Tema sõnul olid toad suitsu täis ja seal olnud naine suitsust ja vingust üsna segaduses. Ta oli arvatavasti süüa tehes magama jäänud. Kohale jõudnud päästjad leidsid ahjust kõrbema läinud toidu.

Kiirabimeedikud vaatasid naise üle, viimane tunnistas neile, et oli alkoholi tarvitanud. Haiglaravi ta siiski ei vajanud.

Alkoholijoobes majahoidja põhjustas põlengu, Nublu päästis halvimast

Türi vallas asuvas eramus puhkes põleng, sest alkoholijoobes majahoidja pani toidu pliidile küpsema, kuid jäi ise magama. Ohtlikust olukorrast teatas taaskord turvaettevõttele suitsu- ja vinguandur Nublu.

8. veebruaril sai turvaettevõtte G4S juhtimiskeskus tulekahju häireteate Türi vallas asuvast eramust. Tuleohust teatas suitsu- ja vinguandur Nublu. G4S teavitas juhtunust kohe majaperemeest, kes patrulli abi ei soovinud, sest majas toimetas majahoidja. Viimane vastas telefonile pisut unisel toonil ja oli peremehe kõnest üllatunud.

Nimelt ütles ta, et kõik on hästi ning ahju pole tuld tehtud. G4S sai aga korduvaid häireteateid, mispärast otsustas majaperemees oma lähedal elava ema olukorda kontrollima saata. Lisaks võttis ta ette hoone turvakaamerate pildi ja nägi seal pisut suitsu.

Kiirelt kohale jõudnud ema leidis eest suitsu täis ruumid ja tundis põhja kõrbenud toidu lõhna. Suitsusest olukorrast andis mõista ka majaomaniku nähtud pilt turvakaameratest.

Gaasipliidile unustatud pott oli juba sulama hakanud. Majas olevaid tulekustuteid siiski appi võtta polnud vaja, sest lahtist tuld õnneks ei olnud, piisas pliidi kinnikeeramisest ja ruumide tuulutamisest.

Samal ajal hoones viibinud eakas majahoidja ei saanud toimuvast aga üldse aru, sest oli alkoholijoobes. Võib südamerahuga väita, et selles majas ta enam ei tööta.

Nublu abi on maja peremehel varemgi vaja läinud. „Mulle meeldib see, et Nublu suitsu- ja vinguandur näitab erinevaid vingugaasi tasemeid. Panin ükskord pliidi liiga vara kinni ja G4S helistas, et vingugaasi tase on natuke kõrge, tuulutage tuba,“ teatas ta.

G4S turvatöötaja päästis Tartumaal põlengust kaks inimest

Kord teisipäeval sai G4S juhtimiskeskus tulekahju häireteate Tartumaal asuva kortermaja Nublu andurilt. Sündmuskohale saadeti G4S patrulli turvatöötaja, kes jõudis kohale 15 minutiga alates häireteate jõudmisest juhtimiskeskusesse.

Kohapeal oli juba trepikojas tunda suitsulõhna. Turvatöötajale tulid vastu naabrid, kes teatasid, et korteris on inimesed sees. Üks majaelanikest võttis enda peale häirekeskusesse helistamise, samal ajal sisenes turvatöötaja teise korruse korterisse, mis oli suitsu täis.

Kõrbema läinud toit on sageli põlengute alguse põhjuseks.

Kööginurgast leidis ta pliidile jäetud kõrbeva poti, mille tõstis kohe kõrvale, keeras pliidi kinni ja avas tuulutuseks akna. Seejärel märkas turvatöötaja magamistoas kahte magavat inimest, avas kiirelt rõduukse ning aitas mehe ja naise värske õhu kätte. Turvatöötaja hinnangul olid mõlemad uimased nii tarbitud alkoholist kui ka sissehingatud vingugaasist.

Turvatöötaja aitas keskealise mehe ja naise kiirabi hoole alla. Sündmuskohale jõudnud päästjad kontrollisid ruumid veel igaks juhuks üle.

Nublu on suitsu- ja vinguandur, mis lisaks valjule häiresignaalile saadab häireteate turvaettevõtte G4S juhtimiskeskusele, kes võtab kliendiga ühendust ja küsib, kas on abi vaja. Vajadusel saadetakse appi lähim patrull või vabatahtlikud päästjad. 

Vahel võib ka juhtuda, et häiret andvat andurit peetakse rikkis tehnikas. Reaalsuses võib aga värvitu ja suits salakavalalt jalust maha niita igaühe.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.