G4S blogi

Ehitajad kurdavad: maja pole valmiski, aga juba vargad platsis

Vargused ehitusplatsidel on üks levinumaid varguse liike.Foto: Shutterstock.

Kas kujutad ette olukorda, kus ootad pingsalt oma uue maja valmimist, lased mööbli sisse viia ning siis varastatakse sinu kodu tühjaks enne kui oled jõudnud sissegi kolida? Vargused ehitusplatsidel on üks levinumaid varguse liike — igal aastal pannakse neid Eestis toime sadu.

Kahjud on suured

Uusehituse esindaja Toni kirjeldas, et ühelt objektilt viidi vahetult enne sisse kolimist minema kogu köögitehnika (külmkapp, pliit, ahi) ja pesumasin. “Need polnud odavad seadmed, kahju oli ikka neli kuni viis tuhat eurot koos lõhutud uksega,” sõnas ta.

Toomas on töötanud mitmes erinevas ehitusfirmas, näiteks Reintar ja Starff. Temagi meenutas, et paar aastat tagasi lõppviimistluse käigus, kui majja oli paigaldatud juba kraanikauss, segisti ja WC-pott, tassisid vargad viimased kaks lihtsalt minema. “Tõenäoliselt oli sel korral vargaks keegi ehitajatest, sest objektiga tegelesid mitme firma ehitajad,” ütles ta. 

Kaubaks lähevad ka tööriistad

Samas on ka mitmeid juhtumeid, kus uksest murtakse sisse ja viiakse ära vedelema jäetud tööriistad. “Ma ütlen töömeestele alati, et võtku kõik asjad alati kaasa. Mõned panevad oma seadmed ketiga kinni,” sõnas Uusehituse esindaja Toni. Toomas nentis, et ka tema on mitmel korral tööriistadest ilma jäänud ja siinkohal oleks ainukeseks päästerõngaks valveteenus. 

Vargust on lihtne toime panna

“Paraku ei nõua see varguse liik erilisi oskusi või ettevalmistust,” nentis Ida-Harju politseijaoskonna juhtivuurija Jan Lants. Vargad kasutavad ära soodsaid võimalusi, et objektile tungida. “Viimase aja trendina võime välja tuua, et vargad otsivad ehitussoojakute ligiduses mati alla või mujale ukse lähedusse peidetud võtit, millega saavad siis lihtsa vaevaga ehitustehnikale ligi,” sõnas Lants. 

Samuti kehtib reegel, et mida paremini on objekt valvatud, seda väiksem on tõenäosus, et vargad sinna tungivad ning omakorda suurem on tõenäosus, et politseil õnnestub vargad kas kuumadel jälgedel või hiljem tabada ja vastutusele võtta. Kindlasti tuleks inimestel ka ehitustehnikat ostes mõelda, milline on selle päritolu. “Kuritegudega on ikka nii, et kui kaubal pole nõudlust, kannatab ka pakkumine,” märkis Lants.

Selleks, et äsja valminud koju sisse kolides kõik asjad ikkagi alles oleks, tasub võtta juba pooleliolevale majale koduvalve. Lisaks varguste ennetamisele ja häiretele reageerimisele pakub G4Si Koduvalve sulle täielikku kindlustunnet teadmisest, et sellega kaasneb turvagarantii. See tähendab, et kui G4S ei ole piisavalt kiire tagamaks, et vargad koju sisse ei pääse, hüvitatakse sulle garantii korras tekitatud kahju ilma omavastutuse ja välistusteta. 

“Kindlasti tasub turvasüsteemidele mõelda juba ehitusjärgus, et seadmete paigaldamiseks ei peaks uues kodus taas puurima hakkama ja kaablid saaks liistude taha ära peita. Soovi korral on loomulikult võimalik valida juhtmevabad valvesüsteemid, kuid ka nende osas tasuks juba ehituse ajal spetsialistidega konsulteerida,” selgitas G4Si kommunikatsioonijuht Maxim Tuul.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.