Elektripistik on kodu üks igapäevasemaid ja nähtamatumaid osi, mille peale me harva mõtleme. Ometi võib see väikene seade osutuda suureks ohuks, kui midagi valesti läheb.
Elektripistikust alguse saanud tulekahjud pole haruldased ning nende mõistmiseks ja ennetamiseks on oluline teada, mis pistiku sees toimub ja kuidas probleemid tekivad. Elektrik Markus Jussila avab pistiku saladused ning jagab praktilisi nõuandeid, kuidas tagada oma kodu ohutus.
Mis toimub pistikupesas?
Jussila selgitab, et pistikupesa peamine eesmärk on luua vooluring ühendatud seadme ja elektrisüsteemi vahel. “Pistikupesa koosneb korpusest, sisemisest armatuurist ja klemmidest, mille külge on ühendatud elektrikaablid,” ütleb Jussila. Kui vooluring katkeb või pistikus tekib lühis, võib olukord muutuda ohtlikuks.
“Lühis tekib siis, kui elekter hakkab liikuma lühemat teed pidi, mis pole seadmele ette nähtud. Tavalistes tingimustes kaitseb lühise eest elektrikilbis asuv kaitseautomaat ehk ‘kork’, mis lülitab voolu välja. Kui aga kaitseautomaat ei tööta korralikult, võib pistik üle kuumeneda ja põhjustada tulekahju,” selgitab Jussila.
Pistiku sees võib probleemideks olla kulunud või valesti ühendatud juhtmed, mis võivad tekitada sädelust või liigset kuumust. Ka odavad või standarditele mittevastavad pistikud on tihti tulekahju algpõhjuseks, kuna need ei pea koormusele vastu.
Kuidas võib elektripistik ohtlikuks muutuda?
Probleemid elektripistikutes pole haruldased ning nende tagajärjed võivad olla traagilised. Näiteks juhtus Jõgeva vallas lasteaias 3. oktoobril õnnetus, kus nõudepesumasinast pistikusse ühendatud seade põhjustas pistiku süttimise. Õnneks oli lasteaias tulekahju selleks hetkeks ise kustunud ning vool oli juba välja lülitatud, kui päästjad kohale jõudsid. Sellised olukorrad aga näitavad, kui ohtlikuks võib muutuda igapäevane pistik, kui seda ei kontrollita ega hooldata.
Jussila rõhutab, et üks sagedane probleem on pistikute ülekoormamine. “Näiteks kui mitmeid kõrge energiatarbega seadmeid on ühendatud ühe pistikupesa külge, võib pistik üle kuumeneda. Sama kehtib ka vana või kahjustatud juhtmestikuga pistikupesade puhul.”
Tulekahjude ennetamine pistikupesade puhul
Jussila soovitab kodu elektrisüsteemi regulaarselt kontrollida lasta, eriti vanemates hoonetes. “Kui pistikupesad tunduvad kulunud, on hakanud pragunema või on kahtlust, et juhtmed on valesti ühendatud, tuleks kutsuda spetsialist. Ka suitsu lõhn või ebatavalised helid pistikust viitavad probleemidele,” rõhutab ta.
Järgida neid põhireegleid:
- ära koorma pistikupesasid üle. Ühe pistiku taha ei tohiks ühendada mitut suure tarbega seadet.
- vali kvaliteetsed pistikupesad ja kaablid. Odavad ja standarditele mittevastavad tooted võivad kiiresti kuumeneda ja laguneda.
- kontrolli regulaarselt juhtmeid ja pistikuid. Kulunud või kahjustatud kaablid ja pesad tuleks kohe välja vahetada.
G4S Nublu andur aitab tagada turvalisuse
Kui kodus peaks siiski elektripistikust tulekahju alguse saama, on tähtis, et selle avastamiseks oleksid kasutusel õiged vahendid. Lisaks tavalistele suitsu- ja vingugaasianduritele pakub G4S Nublu andurit, mis tagab täiendava turvalisuse.
Nublu andur aktiveerib suitsu- või vingugaasi avastamisel häiresignaali ning edastab teate G4Si juhtimiskeskusesse. Sealt võetakse kliendiga koheselt ühendust ja vajadusel saadetakse abi. Nublu on eriti kasulik, kui kodus pole kedagi. See annab kindlustunde, et lähedased, koduloomad ja vara on alati kaitstud.
Kodu turvalisus algab teadlikkusest
Elektripistikud võivad olla nii igapäevaelu mugavuse pakkujad kui ka ohtlikud tulekahjuallikad. Seetõttu on oluline regulaarselt kontrollida elektrisüsteeme ja kasutada kaasaegseid turvalahendusi, nagu G4S Nublu andur. Et tagada oma kodu ja lähedaste turvalisus, tasub pöörata tähelepanu ka pisiasjadele – sest just neist võib sõltuda palju.