Inimesed ei mõista, kuidas oma elu ise ohtu seavad – turvatöötajad pajatavad suurürituste telgitagustest

Ohtlikes olukordades tulevad appi pikaaegse kogemusega turvatöötajad.Foto: G4S

Suvi on festivalide ja suurürituste aeg – inimesed saavad nautida elamusi ja end välja elada. Paraku lähevad mitmed lõbustustega liiale ning võivad olla ohtlikud nii endale kui teistele ning sellistes olukordades tulevad appi pikaaegse kogemusega turvatöötajad. 

Probleemid algavad alkoholi liigtarbimisest

Juba 20 aastat erinevatel festivalidel ning 36 aastat turvaäris töötanud Tiit Uspenski ütles, et tänapäeva suurüritused ja festivalid ei ole enam sama rajud kui 1990ndatel, kuid probleemide põhjuseks on olnud ajast ja arust salakaval meelemürk – alkohol. Uspenski nentis, et enamik probleeme saavad alguse just alkoholi liigtarbimisest. “Siin on kaks võimalust, ta teeb inimese kas lolliks või julgeks.” 

Kõige tavalisem on olukord, kus inimene joob end täis ja muutub julgeks. “On tulnud ette, kus üks naisterahvas arvas, et talle on kõik lubatud – ta sõimas, muutus agressiivseks ning loopis joogiga,” sõnas Uspenski. “On ka noori, kes tüli norima tulevad ja pinda käivad, aga kui nad paika panna, siis ütlevad, et ei ole midagi teinud.” 

Suur roll turvatöötajatel

Üritustel aitab tagada inimeste turvalisuse ja hoida korda turvafirma G4S, kellel on üritustel turvalisuse tagamisel pikaajaline kogemus. G4S teeb koostööd nii Politsei- ja Piirivalveameti, Päästeameti kui kohalike omavalitsustega. Kui olukord läheb pidutsemise käigus liiga rajuks ja inimesed võivad olla teistele ohtlikud, kaasatakse viivitamatult appi patrullekipaažid ning olukorrast lähtuvalt informeeritakse politseid ja/või päästeametit.

G4S teeb koostööd nii Politsei- ja Piirivalveameti, Päästeameti kui kohalike omavalitsustega.Foto: G4S

G4Si mehitatud valve müügijuht Kristiina Eelmaa on töötanud turvaäris 19 aastat, neist esimesed turvatöötajana ning seejärel -juhina. Eelmaa on olnud seotud näiteks Laulu- ja Tantsupeo, Viljandi pärimusmuusika festivali, rallide ning mitme rahvusvahelise üritusega, nagu Tallinn International Horse Show. 

Turvajuhina on olnud tema ülesandeks muuhulgas töötada välja turvaplaan ning tagada turvatöötajate olemasolu, et inimesed oleks ürituse raames kaitstud. Kõige ohtlikumad üritused on rallid, kus on peamine prioriteet kaitsta inimeste elu ja tervist. “Rahvas tahab leida ralli nägemiseks magusamaid kohti, mis on ka kõige ohtlikumad. Inimesed ei mõista ohu suurust”. Teine aspekt inimeste turvalisuse tagamisel on kohapealne tegevus. Selleks on terve rada tähistatud – kus tohib sõitu vaadata ning kus mitte. “Turvatöötajad teevad kõik endast oleneva, et tagada pealtvaatajate ja osalejate ohutus,” sõnas Eelmaa. 

Turvatöötajad teevad kõik endast oleneva, et tagada pealtvaatajate ja osalejate ohutus. Rally Estonia 2022.Foto: G4S

Festivalide ja pidustuste käigus on peamisteks probleemideks inimeste, sh laste kadumine ning asjade kaotus või vargused. Eelmaa nentis, et vägijooki tarvitanud inimesed kipuvad nende probleemidega rohkem kokku puutuma. “Kunagi läksid inimesed peo käigus tihti kaklema, kuid viimasel ajal selliste olukordadega kokku puutunud ei ole,” sõnas Eelmaa. “Tahaksin loota inimeste adekvaatse mõistuse peale, et nad erinevaid ohtusid mõistaks.” 

Ka PPA operatiivjuht Rain Jõeveer märkis, et lisaks konfliktidele tuleb festivalidel ette ka asjade ja inimeste kadumisi, kus taaskord politseinike abi palutakse. “Kui asjade puhul on enamasti nii, et need on kuskile hooletult järelevalveta jäetud, siis inimeste osas võib tihtilugu kadumise põhjuseks olla soov isekeskis olla või napsi tagajärjel tekkinud uitmõtte ajel teisele peole või seltskonda suunduda,” sõnas Jõeveer.  

Hoia sõpradel silm peal! 

Jõeveeri sõnul võiks igal seltskonnal olla kaine grupijuht, kes on vajadusel teistele autojuhiks, hoiab sõpru purjus peaga ujumise eest, ennetab kadumisi ja ära kõndimisi ning aitab vältida joobes inimeste arveteklaarimisi, mis kaine kõrvalpilguta vägivaldseks võivad minna.

Küsi julgelt abi 

Lõbutsemist ja enda välja elamist kellelegi keelata ei saa, kuid seejuures tuleks ikkagi end ja oma sõpru kontrollida, et tühjast kohast ei tekiks tülisid või konflikte. Kui näed, et keegi muutub pidustuse käigus liiga ülemeelikuks ning võib teistele ohtlik olla, pöördu julgelt esimese turvatöötaja poole – nemad aitavad tagada nii sinu kui teiste piduliste ohutuse. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.