G4S blogi

Kahtlased isikud akende taga: Milliseid turvanippe iga koduomanik praegusel ajal rakendama peaks?

Foto: Scanpix/Rainer Droese.

Meediasse jõudis sel nädalal uudis, et Pärnumaal käivad kahtlased isikud eramajade uksi ja rõduuksi katsumas käinud. Kahjuks tegutsevad sellised tegelased aastaringselt, mis tähendab, et iga koduomanik peaks oma kodu turvalisusele mõeldes teatud põhimõtteid meeles pidama.

Uksed käivad põhjusega lukku

Erinevalt levinud arvamusele ei ole paljude varguste puhul vaja kurjategijatel teha midagi muud peale käega ukse lahti lükkamise. Üllatavalt paljud koduomanikud jätavad regulaarselt oma ukse kas harjumusest (või selle puudumisest) lahti ka siis kui nad ööseks magama suunduvad.

Kuigi iga varas eelistab üldjuhul inimestest tühja sihtmärki, ei ole magamistoas und nautivad elanikud paljudel juhtudel takistuseks saanud. Seepärast on soovitatav harjutada end välisust lukus hoidma ka siis, kui pererahvas kodus viibib.

Ära unusta kodu valvesse panna

G4Sil on tegutsemisaastate jooksul tulnud ette juhtumeid, kus varguse või sissemurdmise ohvriks on langenud koduomanik, kes on lihtsalt unustanud turvafirma poolt paigaldatud valvesüsteemi kodust lahkudes aktiveerida.

Teatavasti on valvesüsteem üks parimaid viise oma kodu turvalisuse tõstmiseks ja sissemurdmiste ning varguste riski vähendamiseks, kuid isegi kõige põhjalikematest turvalahendustest pole kasu, kui inimene neid õigel ajal sisse ei lülita.

Igaüks ei pea sinu koju sisse nägema

Enamasti heidavad vargad sedasi eramute turvalisusi kontrollides ka pilgu aknast sisse, et hinnata potentsiaalse sihtmärgi jõukust – kui palju elektroonikat, ehteid või muid väärisesemeid ainuüksi elutoas näha on? Päevasel ajal kodus viibides ei ole enamasti kardinate ees hoidmisel muidugi suurt mõtet, kuna akendest on näha, kes parasjagu sisse vaatab.

Talvisel ajal tuleb aga arvestada, et päevavalgust jagub enamasti vaid tööpäeva lõpuni, kui sedagi, ning peale seda ei pruugi eredalt valgustatud elutoast isegi paari meetri kaugusel akna taga seisvat inimest näha olla.

Kuigi alati pole kodust eemale minnes tarbekas kardinaid ette tõmmata – see võib muutuda märgiks, et omanik on kodust eemal – tasub siiski mõelda, kui palju mõni väljast vaataja sinu elu- või magamistuppa läbi akna näeb.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.