Liitiumaku on vooluallikaks paljudele seadmetele, mida igapäevaselt kasutame. Nii on see kasutusel ka paljudes nutikellades. Kuna meediast on käinud läbi uudiseid nii plahvatanud telefonidest, sülearvutitest kui elektritõuksidest, siis võib tekkida küsimus, kui ohutud on nutikellad ja nende akud.
“Kui nii telefoni kui ka arvuti laadimiste ja akudega seotud tulekahjusid tuleb kohe mitmeid meelde, siis nutikelladega pole meie klientidel tuleõnnetusi viimastel aastatel olnud,” võtab G4Si kommunikatsioonijuht Maxim Tuul alustuseks pinged maha.
Kas nutikellasid võib siis jätta üleöö laadima ja kas nende aku on täiesti ohutu? Iproff’i administraator Kevin Eichenberg ja TSC volitatud hoolduskeskuse juhataja Kaspar Onkel räägivad nutikelladest lähemalt.
Miks kellad remonti vajavad?
Iproff on remontinud Apple’i seadmeid ligi seitse aastat, neist viimased viis ka Apple Watch’e. Eichenbergi sõnul vajavad nutikellad remonti sageli pikaajalise kasutamise tõttu. Näiteks tuleb vahetada aku või asendada/poleerida ekraan.
Nii mõnegi mehaanilise või tarkvaralise probleemi saab üldjuhul lahendatud, kuid vahel pole see võimalik. Spetsialist toob paar näidet. “Apple Watch’i ekraan oli täielikult raamist eraldunud. Kell oli avatud ja vesi sisse pääsenud. Emaplaat oli rikutud ja kella ei olnud võimalik remontida,” meenutab ta.
Teine näide on surfarist, kes läks nutikellaga laineid püüdma. “Kell ei talunud soolase vee mõju ja kella tihend ei pidanud vastu. Soolane vesi korrodeeris kogu sisemise elektroonika, muutes kella parandamise võimatuks,” nendib Eichenberg.
Millal kindlasti nutikell remonti vajab?
- Mõranenud või katkine ekraan. Kui ekraan on nähtavalt kahjustunud või ekraanil on pragusid, võib see põhjustada ohtu klaasitükikeste eraldumise tagajärjel.
- Paisunud või deformeerunud korpus. Kui nutikella korpus näib paisunud või deformeerunud, võib see viidata akuprobleemidele. Paisunud aku võib olla ohtlik ja vajab kohe tähelepanu.
- Kella funktsionaalsuse probleemid. Näiteks seade ei käivitu, ei lae või puuteekraan ei tööta. See võib olla märk sisemistest riketest või komponentide probleemidest.
- Ebatavaline soojus. Kui nutikell muutub tavalisest kuumemaks, võib see viidata probleemidele akuga või muude komponentidega, mis võivad olla potentsiaalselt ohtlikud.
Turvalisuse seisukohast on kõige ohtlikum olukord purunenud klaas, mis võib põhjustada vigastusi. Purunenud klaas on aga pea alati vahetatav.
Allikas: iProff
Kas nutikell võib olla potentsiaalne tuleoht?
Nagu kõik seadmed, mille toiteallikaks on aku, on potentsiaalne tuleoht ka nutikell. “Paisunud või ülekuumenenud aku on kõige suuremad riskifaktorid,” toonitab Eichenberg. “Kui märkad, et seade on paisunud või on sel veekahjustused või muud defektid, tuleks see igaks juhuks spetsialisti juurde kontrolli viia, et tagada ohutus ja seadme hea seisukord.”
Eichenberg nendib, et suur probleem on see, et kõik kasutajad ei pruugi enne nutikella kasutamist läbi lugeda kasutusjuhendis välja toodud soovitusi ja neid järgida. See võib aga lühendada seadme eluiga või kujutada inimesele ohtu.
Kindlasti ei tohi minna nutikellaga vette, kui seade ei ole selleks mõeldud, või kasutada seda sügavamal vees, kui tootja on määranud. “Samuti ei tohiks nutikella kasutada vannis või duši all koos seebiveega. Vältida tuleks ka äärmuslikke temperatuure, olgu need külmad või kuumad. Kõik see mõjutab aku ja elektroonika toimimist ja eluiga,” jagab Eichenberg soovitusi.
Ehkki nutikella plahvatamine on pigem harv juhus, pole see siiski võimatu. Seetõttu on oluline, et sinu kodus oleks nutikas suitsu- ja vingugaasiandur Nublu, mis ohust kiirelt märku annab.
Kas nutikellaga on ohutu magada?
Nutikella abil saab analüüsida erinevaid tervisenäitajaid ja ka näiteks öise une kvaliteeti. Kuid kas nutikellaga magamine on ikka ohutu?
Hoolduskeskuse juhataja Kaspar Onkel möönab, et kui öised andmed on sinu jaoks väärtuslikud, kellaga magamine ei põhjusta ebamugavusi ja nutikell on heas seisukorras, siis on see igati okei. Kindlasti tuleb veenduda, et kella aku poleks paisunud või ekraan mõranenud.
Mis puudutab aga nutikella laadimist, siis tuleks alati, toonitab Onkel, kasutada originaaltarvikuid ja kahjustuste korral need kohe välja vahetada. “Ja nagu iga elektriseadme puhul on parem mitte jätta seadet pikemaks ajaks järelevalveta laadima,” viitab ta sellele, et kella tasuks võimalusel laadida päeval. “Nutikella ei tohiks laadida ka niiskes keskkonnas või kohas, kus see on ümbritsetud kergestisüttivate ainete või esemetega.”
Mõned näpunäited nutikella aku jõudluse parandamiseks
- Lülita mittevajalikud märguanded välja. Iga nutikellale saadetud märguanne kulutab akut.
- Vaata üle ekraani heledustase. Kui kellal on valgusandur, saad selle seadistada automaatselt ekraani heledust reguleerima.
- Lülita häälassistent ja muud funktsioonid välja.
- Kasuta energiasäästurežiimi. Mõnel nutikellal on energiasäästurežiim, mis optimeerib seaded automaatselt, et kasutada vähem energiat. Selle sisselülitamine võib aku eluiga oluliselt pikendada.
- Mobiilsidevõrgu ühenduse vajadus. Kui oled ühendanud MultiSIM-i (eSIM) teenuse, mõtle, kas kell peab tõesti olema pidevalt mobiilsidevõrguga ühendatud. Kella igapäevaselt kasutades võib telefoniga andmeside loomiseks mobiilse andmeside asemel Bluetoothi kasutamine pikendada oluliselt aku kasutusaega.
Allikas: TSC volitatud hoolduskeskus