Küberturbe programmijuht: iga internetti ühendatud seade võib potentsiaalselt ohus olla!

Hiljuti on olnud teateid, et mõned Hiinas valmistatud kuumaõhufritüürid ja muud ühendatud seadmed koguvad kasutajaandmeid ja saadavad neid Hiinasse.Foto: Depositphotos

Nutikatest seadmetest, mis on ühendatud meie kodusesse wifi-võrku, on saanud igapäeva lahutamatu osa. Kuid milliseid ohte võib endas peita näiteks soodne robottolmuimeja või nutikas suitsuandur? 

Vastavad TalTechi küberturbe magistritaseme programmijuht dr Adrian Venables ja G4Si turvaekspert Tarmo Pärjala

Hiina kui potentsiaalne oht

Hiina veebikaubamajad Temu, Shein jpt on kiirelt populaarsust kogunud. Nii mõnegi asja võid sealt leida vähemalt 2-3 korda soodsamalt kui kodumaalt. Siit aga küsimus – kas soodne hiinakas on ikka hea diil või on seal varjatud ohte, millele esialgu ei oska mõeldagi? 

Venables möönab, et kuna Hiina on suur võrgu- ja sidetehnoloogia eksportija, on väga tõenäoline, et nad kasutavad oma teadmisi, et korraldada küberoperatsioone meie vastu. “Hiina on väga oluline vastane, kellel on varasem kogemus ühendatud seadmete kasutamisel spionaažis. Ehk neid wifi-võrku ühendatud seadmeid võib tulevikus kasutada ka sabotaažis,” hoiatab ta. 

Kõige rohkem on ohus ruuterid

“Iga internetti ühendatud seade võib potentsiaalselt ohus olla, kui seal on haavatusi, mida saab kuritarvitada,” viitab Venables, et kodusesse wifi-võrku ühendatud hiinaka kartmine pole üldse mitte asjatu ülemõtlemine. 

G4Si turvaekspert Tarmo Pärjala rõhutab, et kindlasti tuleks nutiseadet paigaldades süveneda, milliseid juurdepääse see ühendumiseks vajab. Näiteks on temani jõudnud lugusid sellest, kuidas tellitud nutika suitsuanduri paigaldamine on pooleli jäetud, sest “kasutajale on tundunud kahtlane, et selline seade vajab nii sisse kui välja liikluseks piiramatuid juurdepääse”. 

Venablesi sõnul on kõige suuremas ohus ruuterid. Need on head sihtmärgid, kuna edastavad andmeid võrgus, mida saab pealt kuulata ja tagasi Hiinasse saata. Näiteks 2024. aastal kutsusid USA seadusandjad üles uurima Hiinas valmistatud TP-Linki ruutereid. “Turvaeksperdid on avastanud mitmeid haavatavusi erinevates Hiinas valmistatud toodetes, TP-Link on üks neist. On tõendeid selle kohta, et valitsuse toega häkkerid kasutavad neid seadmeid USA ja EL-i valitsusametnike sihtimiseks,” nendib ta. 

Ohus võivad olla isegi kuumaõhufritüürid 

Kui mõelda wifi-võrku ühendatavate seadmete peale, pole kuumaõhufritüür ilmselt esimene, mis ohuallikana pähe tuleb. Kuid just robottolmuimejad, kuumaõhufritüürid jms seadmed võivad pere privaatsust ohustada. 

“Hiljuti on olnud teateid, et mõned Hiinas valmistatud kuumaõhufritüürid ja muud ühendatud seadmed koguvad kasutajaandmeid ja saadavad neid Hiinasse,” räägib Venables ja lisab, et on isegi spekuleeritud, et need seadmed salvestavad ka vestlusi.

Soodne nutikas suitsuandur – kas tasub osta? 

Kõiki nutikaid kaugjuhtimisega seadmeid saab piisavate teadmiste korral kasvõi Hiinast juhtida ja oma soovi järgi toimima panna. Samuti saab ära kasutada salvestatud andmeid. 

Pärjala möönab, et kui pahatahtlik inimene on piisavalt nutikas, võib “süütu” tolmuimeja või suitsuanduri kodusesse wifi-võrku ühendamine anda talle sisuliselt juurdepääsu kõikidele samas võrgus olevatele seadmetele. Nii võid nutika suitsuanduri kaudu anda kelmile juurdepääsu ka näiteks oma arvutile ja isiklikele andmetele. 

“Kui millegi hind tundub kahtlaselt odav, peaks see häirekella lööma panema,” viitab turvaekspert, et kuigi nutika suitsuanduri saab Hiina veebikaubamajast 2-3 korda odavamalt, ei pruugi see olla nii hea diil, kui esialgu tundub. “Turvaline on elektroonikat osta alati tuntud ja usaldusväärsetelt kaubamärkidelt.”

Ja pisut spekuleerides … Kui ühel hetkel on Eestis mitusada tundmatu päritoluga nutikat suitsuandurit, võib näiteks pahatahtlik hiinlane need kõik korraga häiresse ajada. See tooks kaasa olukorra, kus päriselt abivajajani ei jõutagi, sest komandod on hõivatud valehäiretega. Lisaks puudub kaugelt tellitud nutikal suitsuanduril kasutajatugi ja võimalus liituda turvateenusega. 

Kui soovid, et sinu kodu oleks päriselt kaitstud ja saaksid tuleohust võimalikult kiirelt teada, vali oma koju suitsu- ja vingugaasiandur Nublu

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.