Kuhu paigaldada vinguandur, et sellest kõige rohkem kasu oleks? 

Kuhu paigaldada vinguandur?Foto: G4S

Vingugaas on lõhnatu, maitsetu ja värvusetu ning sageli pole pererahval aimugi, et see salakaval oht nende kodus ringi hiilib. Seda kinnitab ka järgnev näide. 

19. aprillil kell 17.28 sai häirekeskus teate, et Kilingi-Nõmmes, Kiriku tänaval asuvas korteris annab vinguandur häiret, kuid millegi põlemist või suitsemist näha ei olnud. Päästjad tuvastasid korteris vingugaasi, mis oli tekkinud ahjusiibri liiga varajase sulgemise tõttu. Toad ventileeriti ja inimesed kannatada ei saanud.

Vingugaasi suudab ruumis tuvastada ainult vinguandur, mis on lisaks gaasiseadmetega kodudele olnud juba kolm aastat kohustuslik ka tahkekütteseadmega hoonetes ehk seal, kus on näiteks ahi, pliit või kamin. Kuid kuhu vinguandur paigaldada, et sellest kõige rohkem kasu oleks?

Mida näitas eksperiment?

Kuna Eestis on vingugaasi levimise osas palju valearvamusi, viis KVARK koostöös G4Si ja Tartu Ülikooli teadlastega paar aastat tagasi läbi ühe simulatsiooni. Eesmärk oli katseliselt kinnitada, kuidas vingugaas ruumis levib ja kuhu paigaldatud vinguandur ohust esimesena märku annab. 

Eksperimendi aluseks võeti klassikaline olukord: suvilas köetakse ahju ja siiber pannakse liiga vara kinni. Katse jaoks paigaldati hoonesse 15 Nublu suitsu- ja vingugaasiandurit ning seejärel hakati ahju teadlikult valesti kütma ehk siiber pandi väga vara kinni.

Katse kinnitas, et kõige esimesena andsid ohust märku andurid, mis olid paigaldatud ahjuukse kohale lakke. Siin on video, mis näitab, kuidas vingugaas liikus esmalt lakke, seejärel mööda lage seinani ja siis juba allapoole. 

Eksperimendist selgus veel: teisena andsid häiret seintele paigaldatud andurid, mis olid lae lähedal, seejärel andurid, mis asusid seinte keskel ning sellele järgnesid laual olev andur ja põrandal olev andur. Viimasena saatis häireteate välja kõrvaltoas olnud andur. 

Kuhu vinguandurit ei tohi paigaldada? 

  • Niisketesse ruumidesse (vannituba, köök, leiliruum jne)
  • Välitingimustesse
  • Otse valamu või pliidi kohale ja 1,5 meetri raadiusesse lahtise leegiga kodumasinatest (ahjud, pliidid, kaminad)
  • Ahjust, konditsioneeri avast või laeventilaatorist väljuva õhu liikumisteele
  • Piirkondadesse, kus eraldub tolmu, mustust või rasva, mis võiks anduri määrida/ummistada
  • Kardinate või mööbli taha

Allikas: G4S 

Kuid see pole kuldreegel

Vingugaas on õhust pisut kergem ja seetõttu tuvastab mürgise gaasi kõige efektiivsemalt lakke paigaldatud vinguandur. Kuid kuna gaasilise ainena sõltub vingu liikumine ruumis ventilatsioonist, inimeste liikumisest jms, siis kokkuvõttes jõuab mürgine vingugaas ruumi eri osadesse ja andurid tuvastavad selle nii laest kui ka ruumi madalamatest osadest.

Päästeameti ennetustöö osakonna ekspert Tuuli Taavet rõhutas, et vingugaasiandur tuleb alati paigaldada vastavalt konkreetse anduri kasutusjuhendile. “Anduritel on väga erinevad paigaldusjuhised, mistõttu sellist nii-öelda universaalset paigaldusjuhendit me ei anna,” ütles ta. 

Milline on seis eestlaste kodudes? 

Päästeameti kodunõustamiste andmed näitavad, et igas kolmandas kodus, kus vingugaasiandur on kohustuslik, seda tegelikult ei ole. Taavet toob näiteid 2022. aastal läbi viidud elanikkonna tuleohutusalase indeksuuringu andmetest. 

Kokku küsitleti 1943 Eesti elanikku vanuses 15–74 ja selgus, et kõigis tahkekütet või gaasiseadet kasutavates kodudes pidas vinguandurit äärmiselt või väga vajalikuks 76 protsenti vastanutest (sh äärmiselt vajalikuks 46 protsenti). “Võib öelda et vingugaasianduri vajalikkust teadvustatakse, ent anduri paigaldamiseni jõutakse vähem,” nentis Taavet. 

Oht tuleb tuvastada kiirelt 

Vingugaas võib ka väikeses koguses avaldada märkamatult mõju inimese tervisele. Seetõttu on oluline selle ohu olemasolu kiirelt tuvastada. 

Nutikas suitsu- ja vingugaasiandur Nublu annab ohust märku ja kutsub vajadusel abiväge. “Ka kodust eemal olles saad kindel olla, et kaitstud on nii kodu kui ka pere lemmikud, kes end ohu korral kuidagi kaitsta ei saa,” ütles G4Si turvaekspert Tarmo Pärjala. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.