Kuidas olla meeldiv festivalikülaline ja hoolikas sündmuskorraldaja?

Suur suvi on käes ning festivalide hooaeg jõudnud haripunkti. Kui mullu jäid mitmed suured sündmused ära, siis tänavu leiab festivalikalendrist rohkelt selliseid, kuhu tuleb kokku märkimisväärne hulk rahvast.

Kuidas olla meeldiv festivalikülastaja ja mida tasub kõrva taha panna sündmuste korraldajatel, et sündmus sujuks turvaliselt, selgitab G4S-i turvapealikud Kristiina Eelmaa ja Kristjan Saarik.

COVID-19 on toonud uudsed kohustused

Tänavune suvi kulgeb paraku taas COVID-19 varju all. Alates 2. augustist hakkavad kehtima piirangud nendele tegevustele, mille eel ei kontrollita, kas külastajad on nakkuse läbi põdenud, vaktsineeritud või negatiivse testi teinud – siseruumides võib viibida kuni 500 ning õues kuni 1500 osalejat. Juhul, kui tegevuse korraldaja kontrollib kõikide osalejate negatiivset testitulemust, COVID-19 haiguse läbipõdemist või vaktsineerimiskuuri läbimist, jääb kehtima senine kord ning sisetingimustes on lubatud kuni 6000 ja õues 12 000 inimest.

Kristiina Eelma ütleb, et kõige uudsem probleem ürituste korraldamisel ongi seotud pandeemiaga. Nimelt on sündmuste turvalisuse seisukohalt tähtis hoida eelkõige nakkusoht kontrolli all ja seetõttu nõuavad paljud korraldajad osalejate tervise kontrollimist. “Tuleb teha kas kiirtest või ette näidata vaktsineerimispass. See kõik on üsna ajamahukas,” selgitab ta.

Probleeme võib tekitada ka kuum ilm, mida on tänavu suvel jagunud ohtralt. Kõrged temperatuurikraadid ja lagipähe sirav päike tähendab ohte nii külastajale kui ka korraldajale.

G4S ürituste turvapealiku Kristjan Saariku sõnutsi peab meeles pidama, et suursündmustel on sageli palju varguseid. Ta paneb festivalikülastajatele südamele, et isiklikud asjad tuleb kogu aeg enda ligidal hoida ning mis veelgi parem – kaasa tasuks neid võtta võimalikult vähe.

Üks sagedane murekoht on alkoholi liigtarvitamine. Saarik ütleb viimase aasta kogemuse põhjal, et inimeste suhtumine alkoholi tarbimisse on koroonaajal muutunud. “Praegu tarbitakse alkoholi kõvasti rohkem ning juba enne sündmuse algust on inimesed tihti väga purjus. Seega on alkoholiga seotud probleemid sel aastal väga aktuaalsed.”

Festivali korraldaja – pane tähele!

Kristiina Eelmaa soovitab igal korraldajal valida endale usaldusväärne turvapartner. Selline, kel on eelnevalt olemas korralik kogemus sündmuste turvamisel. Ning kindlasti tuleks valitud turvapartneri soovitusi kuulda võtta ning neid järgida.

Korraldaja seisukohast on oluline panna paika väga täpsed sündmuse sisekorraeeskirjad ja ka nende nende koostamisel ning täitmise kontrollimisel on suureks abiks turvapartner. Eelmaa sõnutsi oleks hea mõelda läbi erinevad võimalikud stsenaariumid, et olla ootamatuteks olukordadeks valmis.

Festivalikülaline – pane tähele!

Turvatöötajate eesmärk on tagada ürituste sujuv ja ohutu toimumine, nii et kõigil külastajatel oleks hea olla. Kristjan Saarik rõhutab, et turvatöötaja on külastaja sõber, mitte vaenlane.

Enne üritusele minekut, on soovitatav reeglitega tutvuda ning üle kontrollida, kas ja milliseid terviseandmeid seal nõutakse. Kindlasti tuleks üle vaadata, kas kehtivad mingisugused piirangud näiteks selle kohta, mida ei tohi üritusele kaasa võtta. Kui sündmust külastada koos lastega, peab neilgi pidevalt silma peal hoidma, sest lapsed kipuvad suurtel üritustel rahvamassi ära kaduma.

Usaldus, turvalisus ja südamerahu

Suurüritusel juhtub ikka igasuguseid asju. Saarik ja Eelmaa meenutavad, et kurioosseim sündmus oli paari aasta tagune laulupidu, kus esmakordselt tuli piletimüük peatada, seda puhtalt turvakaalutluste tõttu. Ühel hetkel saadi aru, et rohkem rahvast ei ole lihtsalt võimalik lauluväljakule lasta, sest vastasel juhul oleks näiteks esmaabi andmine muutunud pea võimatuks. 

Kokkuvõtteks toovad turvapealikud välja kolm märksõna – usaldus, turvalisus ja südamerahu. Ehk kvaliteetne turvapartner on vajaliku kogemusega, peab kinni kokkulepetest ning kaalub läbi kõik riskid, mis võivad üritusega seoses ette tulla. Korraldajal on kindlus, et riske ennetatakse ning kui midagi siiski juhtuma peaks, tegeletakse olukorraga operatiivselt.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.