Külmikud on paljudes kodudes hädavajalikud, kuid need võivad osutuda ka ohtlikuks. Sageli alahinnatakse nende tuleohtlikkust, mis võib viia tõsiste tagajärgedeni. OÜ Tofix kõneisik Karpo Valdmets jagab nõuandeid, kuidas vältida külmikutest põhjustatud tulekahjusid.
Ka päästeameti statistika kinnitab, et elektriseadmetest alguse saanud põlengud ei ole kahjuks midagi haruldast. Näiteks sai 2023. aastal elektriseadme rikkest või valest kasutamisest alguse 68 tulekahju.
Üheks traagiliseks näiteks on põleng eelmisel talvel, kus suvilat külastati harva ning ainus vooluvõrgus olev seade oli külmkapp. Päästeliidu andmetel töötas külmik ööpäevaringselt niiskes ja külmas, samas polnud selle ümber jäetud piisavalt vaba ruumi ja ühel päeval oli kümme aastat vana masin tules ja süütas ka suvila.
Kui pikk on külmiku eluiga?
“Kui külmikut regulaarselt hooldada, võib ühe korraliku külmiku eluiga olla 10-20 aastat,” räägib Valdmets. Lisaks tavahooldusele soovitab ta ka tehnilist hooldust, mida teostab hooldustehnik, kui külmikul peaks ilmnema mõni tõsisem viga. Rohelist mõtteviisi pooldav Valdmets rõhutab, et hooldus on oluline nii seadme pikaealisuse kui ka ohutuse seisukohalt.
Millal külmik välja vahetada?
Külmiku vahetamise vajadus tekib siis, kui remont ei ole enam majanduslikult mõistlik või varuosi ei ole võimalik hankida. Valdmetsa sõnul viitavad külmiku läbi minemisele mitmed märgid: “Külmik hakkab kindlasti läbi minema, kui müra on suurenenud. Ohumärgiks on ka see, kui toit ei püsi enam värskena, külmiku seintele hakkab tekkima veetilkasid või siis vastupidi, toit jäätub ja seintele tekib jääkiht. Ohu märgiks on veel see, kui külmiku alt või uksvahelt hakkab lekkima vett.”
Tuleohtlikkus ja ennetamine
Külmiku potentsiaalne tuleoht on murettekitav. Võimalikud põhjused võivad olla elektrijuhtmed ja kehvad juhtmete kontaktid, mis tekitavad sädemeid ja süütavad külmiku taha tekkinud tolmu. Üle võib kuumeneda ka kompressor, kuid see on kaitstud ülekuumenemiskaitsmega. “Kompressor võib süttida ainult juhul, kui ülekuumenemiskaitse on rikkis ja ei rakendu,” lisab Valdmets.
Kuna külmik on igas majapidamises tavaline seade, puutuvad remonditöötajad nendega tihti kokku. “Põhilised probleemid, millega meie poole pöördutakse, on need, et külmik ei külmuta enam, kompressor ei tee enam häält või ei ole kapisisene temperatuur enam ühtlane,” selgitab Valdmets. Viimast viga põhjustab sageli rikkis õhuringlusventilaator.
Suitsuandur – elupäästja kodus
Tuleohutuse üheks aluseks on kodumasinate hooldus ja ohutusseadmete kasutamine. Sama oluline on, et igas kodus on olemas suitsuandur, mis võib päästa elusid. G4S soovitab kasutada nutikaid lahendusi, nagu Nublu suitsuandur, mis annab tulekahjust varakult märku ja aitab vältida suuri kahjusid.