Aga anna siis vargale kohe võtmed kätte ehk vead, mida koduomanikud ikka ja jälle teevad!

Varguse ohvriks langemist ei saa kunagi täielikult ära hoida, küll aga saab igaüks riski vähendada.Foto: Shutterstock

Kui varas näeb võimalust midagi kaasa haarata, siis ta seda ka teeb. Varguse ohvriks langemist ei saa kunagi täielikult ära hoida, küll aga saab igaüks riski vähendada. Uurisime politseilt, mida teha, et vargad meie varale ligi ei pääseks. 

Tartu jaoskonna piirkonnavanem Siim Linnardi sõnul pannakse kõige rohkem varguseid toime just siis, mil on suurim tõenäosus, et inimesed on kodust eemal – pikemate pühade ajal ning nädalavahetuseti. “Seetõttu ei tasu ka avalikel sotsiaalmeediakontodel suurelt uhkustada, kui pikemalt kodust ära oled,” sõnas Linnard.

Linnard tõi välja, et varastele on ahvatlevad elamud, kus uksed või aknad on lahti ununenud, mistõttu tuleb kodust lahkudes mõelda alati läbi, kas kõik võimalikud sissepääsud said korralikult kinni pandud. “Maja, korteri ning kõrvalhoonete välisuksed peaksid olema tugevast materjalist ning turvalise lukuga, võimalusel isegi mitmega.”

Vargaid ahvatleb kõik, mis on aeda laokile jäetud 

Kõige keerulisem on turvata aga hoovi jäetud vara. Augusti lõpus varastati öötundidel Kohtla-Järvel Ehitajate tänaval aeda lukustatud jalgratas – tekitatud kahju on ligi 400 eurot. Selle kuu alguses läks Jõhvis Kooli tänaval varastele kaubaks aga 640 eurot maksnud robotniiduk. 

Linnard paneb aiaomanikele südamele, et muruniidukeid või muud hinnalist majapidamistöödeks vajalikku tehnikat ei tasu ööseks lageda taeva alla jätta. “Süstemaatiliselt järelevalveta jäetud tööriistad panevad varastel pead tööle ka siis, kui esialgu nagu plaani polnudki.” 

Vargad valivad hetke, mil keegi ei näe

“Meie võimekusest kiiresti telefon välja võtta ning kohe kõike filmima hakata pole varga tabamisel suurt kasu, sest nad kipuvad tegutsemiseks valima hetke, mil keegi ei näe,” ütles Linnard. “Turvakaamerad on seevastu alati oma kindla koha peal ning jäädvustavad nii päeval kui öösel,” sõnas Linnard. “Turvakaamerad on seevastu alati oma kindla koha peal ning jäädvustavad nii päeval kui öösel.”

Kinnistule paigutatud kaamerate salvestised võivad olla suureks abiks kuritegude kiiremale lahendamisele. Enne kaamerate paigaldamist tuleks avada aga Andmekaitse Inspektsiooni koduleht ning lugeda läbi juhend kaamerate kasutamise kohta. Abi saamiseks saab pöörduda alati ka mõne turvafirma poole – Politsei- ja Piirivalveameti andmed kinnitavad, et paigaldatud valveseadmed või turvafirmade teenuste kasutamine vähendab riski langeda varguse ohvriks.

Kui kaamera salvestusest saab näha, mida varas tegi ja ka teda tuvastada, siis varguse ära hoidmiseks on vaja ikkagi valvesüsteemi, mis annaks sissemurdmisest viivitamatult teada. Näiteks on selleks eriti mugav G4Si Koduvalve – kui unustad toast lahkudes oma kodu ka valverežiimile panna, saad seda teha igal ajal, kasutades koduvalve mobiilirakendust. Kuigi koduvalve on vargusi ennetav teenus, pakub sulle turvatunnet ka teadmine, et sellega kaasneb turvagarantii, mille korras hüvitatakse sulle kõik tekkinud kahjud omavastutuse ja välistusteta. 

Oluline roll naabrivalvel

Vahel peab minema kodust ära mõneks päevaks või lausa mitmeks nädalaks. Siis tuleks paluda naabritel või mõnel sõbral elamisel silma peal hoida – võtta ära saabunud post, kohendada kardinaid ning parkida oma auto maja ette. Tuleb jätta mulje, et elanikud on kodus. 

Tehes naabritega koostööd, saad vargusi ennetada – naabrivalvega liitunud piirkonna inimesed teatavad paremini kodu lähedal toimunud korrarikkumistes ja teevad kogukonna turvalisuse nimel rohkem koostööd. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.