Levinud viga, mis teeb tulekahju kustutamise asemel asja veel hullemaks!

Miks ei tohi rasvapõlengut veega kustutada?Foto: kuvatõmmis Youtube videost

Suuremate tulekahjude likvideerimise võiks jätta professionaalidele, kuid mõne väiksema tulekahju kustutamisega on parimal juhul võimalik ka ise hakkama saada. Näiteks toidu- või rasvapõlengud köögis, mis on G4Si andmetel ühed sagedasemad põhjused, miks vingu- ja suitsuandur Nublu köögis häiret annab.  

G4Si tuleohutusspetsialist Siim Siska aga möönab, et levinud viga, mis rasvapõlengu korral tehakse, on, et seda üritatakse kustutada veega. “Vee valamine rasvale tekitab veelgi suurema põlengu,” toonitab ta. See on halvim, mida rasvapõlengu korral teha – tulekahju võib siis kontrolli alt väljuda vaid sekunditega. 

Kuidas siis pisemaid tulekahjusid kustutada? 

Tuletekk ja tulekustuti – millal üks, millal teine? 

Siska sõnul võiks igas kodus olla tuletekk või tulekustuti, ideaalis mõlemad. Ta märgib, et eestlaste teadlikkus tuleohutusest on aastatega kasvanud ja üha rohkem selle teema kohta ka uuritakse. “Teadvustatakse aina rohkem, kui suur on tegelikult oht, et kodus võib tulekahju tekkida,” ütleb Siska, “ja et tuletekk või kustuti võimaldavad väiksema tulekahju korral tuli ise kontrolli alla saada.”

Põhjus, miks kodus võiks olla nii tulekustuti kui -tekk, on lihtne – mõnel juhul on efektiivsem üks, mõnel juhul teine. 

Tuletekk ehk tulekustutusvaip sobib väiksemate põlengute, näiteks rasvapõlengu kustutamiseks. Samuti võimaldab see väiksema kodumasina süttimisel takistada tule levikut teistele põlevmaterjalidele. “Tuletekk annab ka lisaaega, et lülitada vool välja või kasutada näiteks tulekustutit,” täpsustab Siska. 

Tuletekk tuleks paigutada köögis nähtavale kohale nii, et selle saaks õnnetuse korral kiiresti kätte. Siska annab mõned olulised soovitused, mida tuleteki kasutamisel silmas pidada: 

  • Ära “piilu” teki alla. On inimlik, et kattes tuletekiga näiteks panni, tekib huvi piiluda tuleteki alla, et näha, kas tulekahju on kustunud. Nii võib aga saada põletushaavu. Ohutum on tõsta tekk üles nii, et see jääb tulekahju ja sinu vahele. Kui tuli pole kustunud, saab selle hõlpsalt tagasi asetada. 
  • Lühemat kasvu inimeste jaoks on parem lahendus tulekustuti. Lühikestel inimestel võib tuleteki kasutamine olla keerulisem ja seetõttu oleks hea eelistada tulekustutit. 
  • Ära satu paanikasse. Tulekahju on ootamatu olukord, kus emotsioonid võivad võimust võtta. Proovi jääda võimalikult rahulikuks ja vältida kiireid liigutusi. Vastasel juhul võid näiteks pliidilt panni enda varvastele tõmmata. 

Pulberkustuti ampluaa on üsna lai. Näiteks on sellest abi, kui kass on ajanud küünla maha või põlevmaterjal kukub tulisele pliidile. Küll aga ei pruugi see olla parim lahendus, kui süttib fritüüris olev rasv … 

Rasvakustuti: köögi tuleohutuse A&O 

“Kui rääkida rasvapõlengutest, siis tuleteki ja -kustuti kõrval võiks kodus olemas olla ka F-klassi rasvakustuti, mis on mõeldud spetsiaalselt õli- ja rasvapõlengu summutamiseks,” rõhutab Siska. “Paljude rasvakustutitega saab kustutada erinevaid materjale, lisaks ka elektroonikat – seda näitab kustutil olev tähis E.”

Kuna pulberkustutil puudub jahutav efekt, võib rasv pärast kustutamist uuesti süttida. Rasvakustuti takistab aga rasva taassüttimist. Rasvkustuti kasuks räägib ka see, et seda on tuletekist ohutum (väiksem risk põletusi saada) ja lihtsam kasutada: see kaalub 4-5 kg ning 6-7-aastased lapsedki saavad selle käsitsemisega hakkama. 

Hea teada! Potis või pannil süttinud rasva saab kustutada, kui pannile/potile kaas peale panna ja tõsta see kuumalt pliidiraualt maha, et rasv saaks jahtuda. Kui sa pole kindel, kas kõik vajalik tulekahju vältimiseks sai tehtud, siis helista kindlasti päästeametisse, numbril 112.

Saa tulekahjule kiirelt jälile 

Tulekahju võib sekunditega kontrolli alt väljuda ja alati ei pruugi pere ka sel ajal kodus olla. On hea, kui sinu kodus on suitsuandur, mis ohu korral piiksub, ning tuletekk ja -kustuti, millega väiksema tulekahju saab summutada. 

Turvatunnet suurendab veelgi, kui sinu pere ja kodu kaitseb nutikas suitsu- ja vingugaasiandur Nublu, mis saadab häireteate G4Si juhtimiskeskusesse ning kutsub vajadusel ka abiväge. 

Uuri Nublu kohta lähemalt siit

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.