G4S blogi

Lihtne viga, mis oleks võinud lõppeda surmaga. Pealtnäha väike “vidin” päästis taas inimelu

Väikse "vidina" pärast jäi olemata traagiline õnnetus.Foto: Shutterstock.

Vingugaas tapab ja vigastab Eestis igal aastal kümneid inimesi. Et tegemist on nähtamatu vaenlasega, siis aitab kõige hullema ära hoida ainult see, kui me õigel ajal selle salamõrvari jälile saame. 

Vingugaasimürgistuse on tänavu saanud 44 inimest, neist pooltele sai saatuslikuks rikkis küttesüsteem või selle vale kasutamine. “Selleks, et saatuslik vingumürgistus tekiks, piisab paraku vähesest,” sõnas päästeameti ohutusjärelvalve juht Tagne Tähe. Tihti pääseb vingugaas tuppa liiga vara suletud ahju- või pliidisiibri tõttu. 

Väike viga, suured tagajärjed

Detsembri alguses andis G4S kell kolm öösel Lääne päästekeskusele teada, et Surju keskuses asuvas kortermajas on ühes korteris käivitunud Nublu suitsu- ja vingugaasiandur ning elanikega kontakti saada ei õnnestu. Kohale kiirustanud päästjad leidsid korterist joobekahtlusega inimese, kes oli ahju küttes kas siibrit mitte üldse avanud või sulgenud selle liiga vara ning viibinud kaua vingu täis korteris. Kannatanu viidi ruumidest välja ning toimetati kiirabi hoolde. 

Millistes hoonetes kohustuslik?

Siiani on tulnud paigaldada vingugaasiandur vaid eluruumidesse, kus asub korstnaga ühendatud gaasiseade, kuid jaanuari algusest on vingugaasiandur kohustuslik kõigis kodudes, kus on tahkeküttel töötav ahi, kamin, pliit või katel. Sinna kuuluvad ka suvilad ja maakodud, kus aeg-ajalt pikemalt viibitakse ja ööbitakse. Lisaks tuleb panna vinguandur ka mitteeluhoonetesse, kus on tahkeküttega küttesüsteemid.

Kuhu panna?

Vingugaasiandurile sobivaim koht sõltub kütteseadme tüübist, ruumide planeeringust, ventilatsioonisüsteemist, inimeste igapäevasest paiknemisest ruumides ja ümbritsevast keskkonnast. 

„Meil on ette tulnud juhtumeid, kus tänu vingugaasianduri paigaldusele on inimesed avastanud, et nende eluruumides on pikemat aega olnud vingugaas. Inimesed on kurtnud pärast anduri paigaldamist, et andur annab kogu aeg häiresignaali. Põhjuseks pole selliste juhtumite puhul mitte rikkis andur, vaid vingugaas eluruumis. Sellisel juhul tuleks üle vaadata küttekehad või kütmisviisid, kuid kahjuks uskumatult suur hulk inimesi hoopis loobuvad andurist ja seavad oma tervise ohtu. Kuigi väikese CO kontsentratsiooni puhul ei pruugi inimene kohe ennast halvasti tunda, siis pikemaajaliselt on see ikkagi tervisele kahjulik,” selgitas G4Si standardlahenduste divisjoni direktor Tarmo Pärjala.

Kui hakkad andurit paigaldama, tuleb järgida seadmega kaasas olevat kasutusjuhendit. Ainult nii saad olla kindel, et andur annab ohust õigel ajal märku. Nagu kõikidel anduritel, on ka vingugaasianduril märgitud kasutusaeg, mida tuleb jälgida.

G4Si uuenduslik suitsu- ja vingugaasiandur Nublu annab ohust märku ka siis, kui kedagi kodus ei ole – seade edastab teate juhtimiskeskusesse, kust sinuga ühendust võetakse. Lisaks on Nublul ka automaatne patareikontroll, st sa ei pea muretsema, et seade sinu teadmata tühjaks saaks. 

Kui vingugaasiandur annab ohust märku, tuleb ruumist võimalikult kiiresti lahkuda ning minna värske õhu kätte. Ruumist väljudes peab avama tuulutamiseks aknad ja kütteseadme siibrid. Kui enesetunne on halb ja mürgistussümptomid tugevad, helista viivitamatult hädaabinumbril 112. 

Päästeamet teeb iga päev kodunõustamisi, et ennetada õnnetustesse sattumist. Sel aastal on nõustatud 9500 tahkeküttega kodu, vingugaasiandur oli neist kodudest vaid 35%. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.