G4S blogi

Mida teha, kui lahkud pikemaks ajaks maakodust?

Vaatamata kaamerate suurepärasele funktsionaalsusele nad siiski kurjategijad takistama ei tõtta.Foto: Shutterstock.

Sügisaeg on kätte jõudnud ning enamik inimesi maakodudest linna tagasi kolinud. Kui kedagi majas ei ole, on pikanäpumeestel rohkem võimalusi sinu suvilasse sisse murda. Mida teha, et sinu suvekodu oleks kaitstud? Paigaldada kaamerad või hoopis valvesüsteem ja kas sellest piisab? Mis juhtub elektrikatkestuse või tulekahju korral?

 Kaamera küll jäädvustab kuriteo, kuid ei takista vargust

“Saame palju päringuid, kus inimesed mõtlevad enda maakoju kaamerad paigaldada,” sõnas G4Si Standardlahenduste divisjoni direktor Tarmo Pärjala. Loomulikult on kaamera üks võimalus, kuidas jälgida enda kodus või aias toimuvat. Tänapäeva kaamerad on mitmekülgsed: reageerivad liikumisele ning näitavad pimedas öist pilti. Eramaja- ja suvilaomanikele sobiks hästi näiteks G4Si IP-videovalvekomplekt.

Kaamerat on lihtne paigaldada ja seadistada – videovalve käivitamiseks tuleb lihtsalt kaamera salvestiga ja salvesti vooluvõrku ühendada. Videopilti näeb nii arvutist, nutitelefonist kui tahvlist ning seadmed töötavad vaikselt, sest neil ei ole lärmakat ventilaatorit. Vaatamata kaamerate suurepärasele funktsionaalsusele nad siiski kurjategijad takistama ei tõtta. Seetõttu tuleb kodu täielikuks kaitseks mõelda ka teistele lahendustele.

Peida väärtuslik kraam ära

Esimene soovitus: ole ise hoolikas ja pane hinnalised asjad ning tööriistad silme eest ära. “See, mis on sinu jaoks suvaline tünn, võib varga jaoks tähendada väärtuslikku vanametalli, mis kokkuostu viia,” tõi Pärjala näite. See äratab tähelepanu ja annab alust edasi otsida. Kui jätad kättesaadavale ka kõikvõimalikud tööriistad, siis teed varga elu küllaltki lihtsaks. “On näiteid, kus euroalustega on teise korruse lahtisest aknast sisse ronitud või hoovist leitud kangiga uks lahti muugitud,” rääkis Pärjala. 

Paigalda valvesüsteem

Kõiki asju varaste silma alt paraku ära peita ei saa. “Oleme näinud, et suvilates käiakse tavaliselt korduvalt ning vargus pannakse toime mitme päeva jooksul. On ette tulnud, et inimese maakodus on lammutatud ja ära viidud ahi. See on pikk protsess ja isegi kõige lihtsama valvesüteemi korral, poleks see võimalik,” nentis Pärjala. Siinkohal tulebki täiendava meetmena mängu valvesüsteem – kui maja on sellega kaetud, siis ei ole vargal aega päevi või nädalaid asju ära vedada. 

G4Si koduvalvepaketis on üle 10 erineva seadme, mis sinu elamu turvalisuse eest hoolt kannavad. Keskseade registreerib kõik andurite saadetavad signaalid ja edastab häire G4Si juhtimiskeskusesse. Seadmesse on sisse ehitatud sisesireen ja GSM modem ning elektrikatkestuse korral töötab see edasi varutoitel. Välisireen aktiveerub juhul, kui valvesüsteem läheb häiresse. Sireeni tekitatav heli on piisavalt tugev, et tõmmata kogu ümbruskonna tähelepanu ja muuta märkamatult tegutsemine võimatuks. Üks oluline seade on kindlasti ka suitsuandur, mis reageerib suitsu tekkimisele ruumis ning annab selle kohta signaali keskseadmesse. 

Koduvalve kõige soodsama alternatiivina on maakoju võimalik paigaldada aga G4Si väikevalve – ühe anduri põhine valvesüsteem. Ühes kompaktses seadmes on kõik vajalik koos ning kaasa saab tellida ka suitsuanduri, mis pakub lisakaitset tulekahju korral. Isegi kui sinu maakodu asub asustusest kaugemal, on reageerimise aeg piisav, et vargust tõkestada.  

Valveseadmed aitavad ka elektrikatkestuse korral

Kui plaanid paigaldada maakoju valvesüsteemi ja suitsu- või vingugaasianduri, tuleks mõelda läbi, kuidas toimib sinu elektrisüsteem. Kui lülitad voolu eemal olles välja, siis arvesta, et patareidel põhinevaid seadmeid võib mõjutada nii temperatuuri kõikumine kui niiskus. Seetõttu tuleks teha kindlaks, et sinu elektrisüsteem on turvaline ja saad voolu sisse jätta. “Üks võimalus on renoveerida elektrisüsteem nii, et anduritele jääks vooluühendus,” selgitas Pärjala. 

Tõsi, suvilates võib tulla ette ka voolukatkestusi, kuid valvesüsteemi toimimist see ei mõjuta. Katkestuse korral läheb keskseade üle akutoitele ning aku peab vastu mitmeid tunde, mille jooksul vool enamasti ka tagasi tuleb. Akutoitele üle minnes annab seade signaali ja seejärel saab omanik ise otsustada, kas soovib, et patrullekipaaž seda kontrolliks või on teada, et tegu on lühiajalise katkestusega ja muretsemiseks põhjust ei ole.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.